Sušara, hladnjača, fabrika
BAČ: Jedna od manjih lokalnih samouprava u Vojvodini, Opština Bač planirala je realne budžetske prihode za 2017. godinu u visini od skoro pola milijarde,
dok su planirani rashodi znatno veći i iznose 660 miliona dinara. Ukalkulisani deficit objasnio je predsednik opštine Dragan Stašević, po struci diplomirani ekonomista:
- Kod nas se deficit budžeta provlači godinama, odnosno prenosimo sredstva ostvarena od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta u iznosu oko 200 miliona dinara - pojašnjava prvi čovek lokalne samouprave. - Zato treba reći da planirani veći rashodi od prihoda ne znače da će se trošiti na sve i svašta, jer reč je o sredstvima usmerenim u investicije, a upravo ta sredstva nam daju mogućnost da rešavamo i one projekte koje do sada, godinama ovde niko nije rešavao.
Poodavno na ulazu u Bač postoji industrijska zona bez radnika, ali su ovde rešili da sopstvenim snagama i sredstvima u martu ove godine počnu novu proizvodnu halu koja bi bila data u zakup investitoru za proizvodnju i upošljavanje radnika prvenstveno iz ove opštine u kojoj godinama nije otvoren značajniji industrijski kapacitet.
- Obezbedili smo iz realnih izvora novac da se završi i druga faza proizvodne hale i već u januaru treba da počne da radi fabrika u kojoj će za stalno biti zaposleno 50 radnika, a 30 na određeno vreme - vidno zadovoljan najavljuje Stašević. - Potpisali smo ugovor sa zakupcem, a, pored ostalog, precizirali da 90 odsto radnika treba da bude iz naše opštine. Vlasnici firme „Kribor“, inače su iz Bačke Palanke, rekoše da su kod nas dobili najpovoljnije uslove, a proizvodiće, koliko sam čuo, euro-palete, gajbice za voće i letvice za parket. Sklopili su, koliko znam, značajne izvozne poslove na sajmu u Celju, a sedište firme biće u Selenči, jer i to je bio jedan od naših uslova kada smo pravili ugovor o zakupu. Oni su čak kupili i nov plac u blizini naše hale.
Stašević kaže da će u ovoj opštini, ako ne više, u narednoj godini biti otvorena još jedna fabrika.
- To je minimum, jer već imamo pisma o namerama tri firme koje se bave otkupom, preradom, odnosno zamrzavanjem i sušenjem jagoda i malina, i veliki su izvoznici u Rusku Federaciju i EU - ističe Stašević. - Kod nas je proizvodnja jagoda i malina uzela maha, a na ovaj način sa tri kompanije koje će ih otkupljivati i prerađivati, izgraditi hladnjače i sušare, Bač postaje regionalni centar u ovoj proizvodnji od koje mogu da žive i sitni poljoprivrednici.
Kako sada stvari stoje svaka od ove tri firme u početku bi za stalno zaposlila 10-12 radnika, a kasnije mnogo više. Posao lokalne samouprave je, po rečima Staševića, upravo promocija Bača i davanje poveljnih uslova investitorima.
- To je prava tržišna utakmica i u njoj se vidi ko radi i ko zna svoj posao, jer investitor u Vojvodini, na primer, može da bira među 45 opština, a izabrao je baš nas – veli Stašević.
Kapitalna investicija u Baču je i završetak druge faze rekonstrukcije vrtića „Kolibri“ koji je u sastavu ovdašnje predškolske ustanove.
- Sa predstavnicima Pokrajinske vlade konstatovali smo da ovaj posao lokalna samouprava ne može sama da iznese, pa nam je za završetak „Kolibrija“ najavljena pomoć od 16 miliona dinara. Potpisan je i ugovor sa Pokrajinskim sekretarijatom za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo u iznosu od 16,6 miliona dinara, sa 25 odsto našeg učešća, a predviđena je zamena dotrajalih vodovodnih cevi u Bačkom Novom Selu. Ministarstvo privrede učestvovaće sa 1,6 miliona za projektnu dokumentaciju – nabraja Stašević. - Zamena vodovodnih cevi u Bođanima i Vajskoj iznosi 30 miliona dinara, radiće se druga faza kanalizacije u Selenči, planirano je 10 miliona dinara za zamenu živinih sijalica u javnoj rasveti svih šest naseljenih mesta, a tek treba da odlučimo na koji će se način to uraditi, samostalno ili kroz javno-privatno partnerstvo. Adaptiraće se dve zdravstvene ambulante i rekonstruisati deo putne mreže u opštini.
U budžetu za iduću godina planirano je znatno više novca za socijalna davanja, a ovde kažu da se niko ne raduje što ima puno socijalno ugroženih, ali kad ih ima, treba im pomoći. Za 1,5 milion dinara kupiće se ogrevni briketi za najsiromašnije i deliti po spiskovima Crvenog krsta i Centra za socijalni rad. - Penzionerima ćemo dati jednokratnu pomoć u januaru, a verujem da će im dobro doći posle svih prazničnih troškova. Učenici sa teritorije opštine i dalje imaju besplatan prevoz od kuće do škole, kao i deca koja uče u Somboru i Novom Sadu imaće petkom i nedeljom besplatan prevoz. Stipendije ćemo kao i do sada isplaćivati do 25. u mesecu – kaže Dragan Stašević.
M. Sudžum
Radno mesto – zbrinuta porodica
Opština je sa 11 miliona dinara subvencija lane pomogla 160 vlasnika registrovanih poljoprivrednih domaćinstava. Sa 2,8 miliona dinara podržano je zapošljavanje invalida, mlađih od 30 i starijih od 50 godina kod 12 privrednika. Takvi programi će se nastaviti, najavljuje Stašević, jer stižu takve najave privrednika. Na primer, u pekari u Selenči (na slici) koja je primila dva radnika, kažu da bi, kad se tržišno pozicioniraju mogli da zaposle još pet. Tako treba, pet, 12, 50... novih radnih mesta, jer svakim radnim mestom rešavamo po jedan porodični problem, zaključuje Stašević.