Инспекције допринеле смањењу дефицита
Србија је добро стартовала у сузбијању сиве економије, а у првој години имплементације Националног програма остварени су добри резултати, истакли су представници Америчке
привредне коморе у Србији и Националне алијансе за локални економски развој.По речима правне саветнице за односе с привредом у НАЛЕД-у Драгане Илић, борба против сиве економије, односно бољи рад инспекција су, по оцени Фискалног савета, допринели смањењу буyетског дефицита. Она је указала на то да је петогодишњи циљ Националног програма смањење нивоа сиве економије с 30,1 одсто удела у БДП-а на 26,7 одсто.
– На томе морамо да радимо до краја 2020. године, а гледано из перспективе бизниса, важно је стварање услова за позитивно пословање, таквих који ће омогућити једноставну и лаку примену прописа – казала је Драгана Илић.По њеним речима, сива економија највише погађа мали бизнис, а циљ НАЛЕД-а је да створи повољне услове за пословање и малих бизниса и због тога инсистира на подстицајима за почетнике, на смањењу оптерећења на зараде и фер тржишној утакмици.
– Непорески намети, посебно парафискални, али и остали намети, административне процедуре, највише погађају мали бизнис, који не може да издржи и прелази у сиву зону – истакла је Драгана Илић, додајући да сваки пети почетник у малом бизнису не успе у првој години пословања и угаси га.
Заменица директора АПК-а Амалија Павић је, говорећи о резултатима Закона о инспекцијском надзору, истакла да су досадашњи ефекти тог закона врло добри и да је директна последица тог закона око 11.000 новозапослених, који су из сиве зоне прешли легалну зону рада.
– Борба против сиве економије, посебно у области нелегалне трговине, почела је врло озбиљно, а озбиљно се ради и на сузбијању кријумчарења и сузбијању избегавања плаћања пореза – истакла је Амалија Павић, додајући да преостаје даља интеграција свих осталих инспекција у ту борбу.
Д. Мл.