Inspekcije doprinele smanjenju deficita
Srbija je dobro startovala u suzbijanju sive ekonomije, a u prvoj godini implementacije Nacionalnog programa ostvareni su dobri rezultati, istakli su predstavnici Američke
privredne komore u Srbiji i Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj.Po rečima pravne savetnice za odnose s privredom u NALED-u Dragane Ilić, borba protiv sive ekonomije, odnosno bolji rad inspekcija su, po oceni Fiskalnog saveta, doprineli smanjenju buyetskog deficita. Ona je ukazala na to da je petogodišnji cilj Nacionalnog programa smanjenje nivoa sive ekonomije s 30,1 odsto udela u BDP-a na 26,7 odsto.
– Na tome moramo da radimo do kraja 2020. godine, a gledano iz perspektive biznisa, važno je stvaranje uslova za pozitivno poslovanje, takvih koji će omogućiti jednostavnu i laku primenu propisa – kazala je Dragana Ilić.Po njenim rečima, siva ekonomija najviše pogađa mali biznis, a cilj NALED-a je da stvori povoljne uslove za poslovanje i malih biznisa i zbog toga insistira na podsticajima za početnike, na smanjenju opterećenja na zarade i fer tržišnoj utakmici.
– Neporeski nameti, posebno parafiskalni, ali i ostali nameti, administrativne procedure, najviše pogađaju mali biznis, koji ne može da izdrži i prelazi u sivu zonu – istakla je Dragana Ilić, dodajući da svaki peti početnik u malom biznisu ne uspe u prvoj godini poslovanja i ugasi ga.
Zamenica direktora APK-a Amalija Pavić je, govoreći o rezultatima Zakona o inspekcijskom nadzoru, istakla da su dosadašnji efekti tog zakona vrlo dobri i da je direktna posledica tog zakona oko 11.000 novozaposlenih, koji su iz sive zone prešli legalnu zonu rada.
– Borba protiv sive ekonomije, posebno u oblasti nelegalne trgovine, počela je vrlo ozbiljno, a ozbiljno se radi i na suzbijanju krijumčarenja i suzbijanju izbegavanja plaćanja poreza – istakla je Amalija Pavić, dodajući da preostaje dalja integracija svih ostalih inspekcija u tu borbu.
D. Ml.