Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За загађеност ваздуха крив саобраћај

15.12.2016. 21:36 21:12
Пише:

Нови Сад је, по последњем мониторингу квалитета ваздуха које је објавила Републичка агенција за заштиту животне средине, прешао у другу зону загађености ваздуха.

То је узроковано тиме што је у одређеном периоду постојало прекорачење дневно прописане концентрације честица прашине.

Др Сања Бијеловић из Института за јавно здравље Војводине каже за „Дневник” да је то утврђено на основу свакодневног мерења квалитета ваздуха у две станице у граду – једној у близини Спенса и другој на Лиману 1.

– То значи да поједини параметри који се прате прелазе дозвољене вредности, али још увек не такозване толерантне вредности, што значи да свакако треба водити рачуна о смањивању загађености ваздуха – рекла је др Бијеловић, и додала да је Град већ предузео одређене мере, изградњом кружних токова, али да још увек недостаје зеленила, бициклистичких стаза и других извора енергије када је саобраћај у питању.

Квалитет ваздуха се мери на нивоу државе, покрајине и локалних самоуправа с више од 100.000 становника, и то према важећим прописима. Када не прелази граничне вредности, бележи се као прва категорија, а уколико је по мерењу између граничних и толерантних вредности, он је у другој зони. У трећој је када квалитет ваздуха пређе дозвољене граничне вредности.

Др Сања Бијеловић је казала да је Нови Сад у току 2010. и 2011. био у трећој зони по квалитету ваздуха, првенствено због азот-диоксида, а да сада проблем праве честице прашине, које су у пречнику око десет микрометара, а које доминантно у нашем граду потичу из саобраћаја.

– Проблем је што се за честице прашине лако везују органска и неорганска једињења, односно тешки метали и металоиди, тако да удисањем загађеног ваздуха можемо удисати и све друго што је продукт распадања недовољног сагоревања горива – рекла је наша саговорница, објашњавајући да су обично у питању олово, угљоводоници и друга једињења.

Мерење квалитета ваздуха финансира Град, а законски утврђену обавезу да спроводи контролу и прати стање животне средине, па и квалитета ваздуха, има Градска управа за заштиту животне средине. Они су за наш лист су поручили да ситуација у Новом Саду није алармантна, већ да су, по последњем извештају, параметри који се прате (угљен-диоксид, азот-диоксид, бензен, толуен, ксилен и суспендоване честице) у границама прописаним законом.

Анализе стања ваздуха и извора загађења су показале да највећи удео у загађењу потиче од саобраћаја, али не треба занемарити ни стациониране изворе, рекли су у Градској управи за заштиту животне средине, те да се ради на плану квалитета ваздуха, којим ће, на основу анализе стања, бити дефинисане мере које ће допринети унапређењу ваздуха на територији града Новог Сада. Уједно, кажу, увид у ефикасност предузетих мера и активности биће омогућен мониторингом квалитета ваздуха.

Др Бијеловић је подсетила на то да је у овом периоду уобичајено да буде честица прашине, а да некада буде евидентирана и чађ, али да гасова нема.

– Нажалост, због економске ситуације, велики број грађана се греје индивидуално и користи различите сировине и неквалитетно гориво, због чега је загађење интензивније: угаљ недовољног квалитета узрокује појаву чађи, честица прашине и других гасова у ваздуху, а ако се користи пластика или други отпад, при сагоревању се ослобађају нека једињења која могу бити канцерогена – рекла је наша саговорница, и додала да истраживања показују да загађеност ваздуха доприноси настанку акутних и хроничних обољења органа за дисање, посебно код деце до четири године, а да гасови који постоје у ваздуху доприносе хроночном обољевању срца и крвних судова и крвнх судова мозга.

Она је казала да се не може тачно утврдити које локације у граду су угрожене када је квалитет ваздуха у питању, али је позвала грађане да не шетају када је магла, велика влага или смог, јер тада неће моћи да удахну чист ваздух те да се рекреацијом баве у просторима који нису у близини великих саобраћајница.

На сајту Института јавног здравља Војводине свакодневно се може пратити дневни индекс квалитета ваздуха у граду. Ту се на основу измерених вредности грађанима даје препорука да ли је погодно излазити на улице и за кога ваздух није погодан. 



В. Бијелић

Добра ружа ветрова

Др Бијеловић подсећа на то да Нови Сад нема проблем као други градови у Србији који су у котлинама и у којима постоје уске улице и високе зграде.

– Наш град је „широк” и добро оријентисан у односу на ружу ветрова, а треба рећи да ветар може да „одува” загађење и да га однесе из града, тако да смо у добром географском положају и нисмо један од најугроженијих градова Србије – навела је она, и додала да загађење ваздуха које се преноси ветром у Нови Сад увек долази са сремске стране.

 

Пише:
Пошаљите коментар