У прихватним центрима 2.500 деце, 500 малолетника без пратње
- У привеменим прихватним центрима за избеглице тренутно је смештено око 5.300 избеглица, од чега 2.500 деце, укључујући 500 малолетника без пратње,
изјавио је данас помоћник Комесара за избеглице и миграције Иван Гергинов.
Како је наведено у саопштењу, Гергинов је на скупу ''Изазови у раду са децом избеглицама'' указао на значај сарадње и тимског рада државних институција и невладиног сектора за ефикасан одговор на избегличку кризу, оценивши да су ''СОС Дечија села Србија поуздан партнер на кога се може рачунати на свим локацијама на којима Комесеријат ради са избеглицама".
''Сви људи који су прошли нашу земљу представљаће једног дана амбасадоре наше земље где год да стигну", додао је Гергинов, указавши на напоре које је Србија као држава уложила у пружање помоћи избеглицама од почетка избегличке кризе до данас.
На скупу организованом поводом Међународног дана миграната је истакнуто и да је сваки трећи избеглица, који је у Грчку стигао преко мора током ове године, дете, као и да више од 51 одсто избеглица у свету чине деца млађа од 18 година.
Како је наведено, на свом путу кроз Европу деца избеглице суочена су са раздвајањем од породица, експлоатацијом, отежаним приступом основним услугама, као што су образовање и здравствена нега, кршењем основних људских права и бројним другим изазовима.
На скупу је тако закључено да са интеграцијом избеглица треба почети одмах, као и да је неопходна међусекторска сарадња владиног и невладиног сектора како би се обезбедила заштита деце.
Истакнуто је и да је много тога урађено у односу на прошлу годину, када је у питању заштита деце избеглица, али да постоје изазови на којима је потребно радити у будућности.
Закључак скупа је и да је потребно радити на процедурама које ће МУП-у олаКССати процес регистрације избеглица.
У саопштењу је истакнуто и да ће кроз сарадњу са Министарством за рад, Центрима за социјални рад, Комесаријатом за избеглице и миграције Србије, УНИЦЕФ, УНХЦР, интернационалним и националним организацијама цивилног друштва, СОС Дечија села Србија наставити да свакодневно помажу најугроженију децу и породице избеглица, кроз прилагођавање активности потребама на терену.
(Танјуг)