Артемије 26. децембра износи одбрану о обнови светиња
У Вишем суду у Београду завршено је припремно рочиште у процесу против некадашњег владике рашко-призренског Артемија Радосављевића, а почетак суђења
заказан је за 26. децембар, када ће се изјаснити о оптужбама које му приписују спорне исплате из епархијског фонда приликом обнове српских светиња на Космету од 2004. до 2009. године.
Налази о грађевинском и финансијском вештачењу требало би, како сазнаје „Дневник”, да буду изведени одмах након што окривљени изнесу одбрану, а поступком су обухваћени и директор фирме „Раде Неимар”, која је обављала радове на реконструкцији светиња на Косову и Метохији од 2004. до 2009. године, Предраг Суботички, и, у својству надзорног органа, пројектанткиња Јелена Шубаревић.У одсуству се суди Артемијевом бившем секретару рашчињеном архимандриту СПЦ Симеону Виловском, који није доступан домаћем правосуђу јер је Грчка, у којој је средином 2010. године био ухапшен по потерници Србије, одбила захтев наше државе за изручење, будући да је то била коначна одлука Врховног суда те државе.
Артемијев бранилац адвокат Бранислав Тапушковић каже да одбрана сматра да су остале нејасноће у вези с новим доказима које је Тужилаштво предложило после истраге која је трајала више од пет година и с којима се одбрана упознала тек током припремног рочишта.Реч је о одређеним писаним доказима који, по Тапушковићевим речима, нису извођени током истраге.Више тужилаштво у Београду подигло је оптужницу 27. септембра 2013. године, али ју је суд вратио на дораду. После допуне истраге, Виши суд је потврдио оптужницу у октобру прошле године, а потом је правоснажно потврђена одлуком Апелационог суда у Београду.
Тужилаштво је изнело сумње да је било злоупотреба у вези с обрачуном трошкова за грађевинске радове и да је фирми „Раде Неимар” исплаћено знатно више од њихове стварне вредности, као и да су исплате из благајне Епархије рашко-призренске наводно обављане без претходне потребне сагласности надлежних црквених органа.
У налазу комисије вештака, вредност радова који су обављени на објекатима обухваћеним поступком процењена је на око милион евра а, по наводима оптужбе, Епархија рашко-призренска је фирми „Раде Неимар” за њих исплатила око два милиона евра.Тужилаштво сумњичи оптужене за кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица. Окривљени у потпуности одбацују све оптужбе.
Ј. Јаковљевић