Православљем очували идентитет
ШИД: У организацији Друштва српско-руског пријатељства у сали Народне библиотеке „Симеон Пишчевић” у Шиду представљена је књига „Свети српски Бранковићи”
рад протојера ставрофора Хаџи Ђорђа Воларевића. У години када су свете мошти мајке Ангелине обишле Срем, књига „Свети српски Бранковићи” је прилог више овој поприлично запостављеној теми у српској историографији и публицистици, а столовали су Бранковићи од 1486. на Фрушкој Гори, ратовали са Турцима и стварали снажан српски идентитет у Срему и Славонији.
- Свете мошти мајке Ангелине обилазећи Срем оставиле су духовно снажан утисак на народ Срема и Славоније. Мошти нас опомињу и подсећају на минуло време у коме су живели Бранковићи – рекао је аутор књиге Хаџи Ђорђе Воларевић. - Овде код нас у Беркасову столовао је деспот Јован Бранковић, велики војсковођа, а мајка Ангелина у Крушедолу. Ђорђе постаде митрополит сремско-карловачки-београдски и узе име Максим. Он је био вичан ратовању, али и вери коју је желео са српским народом да очува, дајући му достојан идентитет. И он је био ратник, његова српска војска својим телима бранила је од Турака, јурећи све до Косова, туђу државу, хабзбуршку монархију и Европу.
Професор Душан Лукић, рецезент књиге говори да је историју једног времена аутор превео на песнички језик. Био је то тежак посао, а књига може да послужи деци и одраслима да из ње науче шта је у прошлости Срема било тако тешко, а тако славно. Професор историје др Страхиња Радаковић подсетио је на неке историјске чињенице, закључујући да су та времена за српски народ у Срему и Славонији била врло тешка. Очување српског идентитета Бранковићи су узидали у фрушкогорске манастире од Привине главе до Крушедола. Борећи се за опстанак православља, Бранковићи су се борили за опстанак народа.
Промоцију књиге пратио је складан програм који је припремила професорка српског језика у Гимназији „Сава Шумановић” Гордана Павловић са својим тимом. Чула се хорска песма посвећена светој мајци Ангелини, а потом рецитал ученика Гимназије и Техничке школе „Никола Тесла” који су говорили стихове из књиге „Свети српски Бранковићи”.
Д. Савичин