Звездан Јовановић добија новог браниоца
Оптужени Звездан Јовановић, један од осморице бивших припадника Јединице за специјалне операције (ЈСО) који се терете за оружану побуну због изласка ЈСО на улицу
у новембру 2001. године, добиће новог браниоца у том процесу.
Специјални суд у Београду прихватио је јуче Јовановићев захтев којим је тражио да му одреде новог браниоца по службеној дужности уместо адвоката Милана Ранића, иначе бившег судије и некадашњег председника Специјалног суда у Београду.
Ранић је од јуче разрешен бранилачке обавезе, а како је саопштило судско веће, новог браниоца по службеној дужности одредиће, сходно својој законској надлежности, председник Вишег суда у Београду.
Јовановић је разрешење браниоца затражио писаним поднеском, а исто је захтевао усмено на претресу у септембру, али и више пута раније. У усменим захтевима Јовановић је навео да је у време док се њему судило за атентат на премијера Зорана Ђинђића, садашњи адвокат Ранић био судија и председник Специјалног суда и члан већа које је доделило статусе сведоцима-сарадницима у том процесу, и да су то разлози због којих не може да му буде бранилац. Будући да, како је истакао оптужени, нема новца да ангажује изабраног адвоката, замолио је да му суд одреди новог браниоца по службеној дужности.
Оптужни су и некадашњи команданти ЈСО Милорад Улемек Легија и Душко Маричић.
Поступком су обухваћени и бивши припадници те сада расформиране јединице Веселин Лечић, Мића Петраковић, Драгослав Крсмановић, Владимир Потић и Драгиша Радић.
Сви окривљени негирају оптужбе, а пре месец дана, на почетку суђења које је због промене председника судског већа кренуло изнова, поступак је раздвојен против Миће Петраковића, који је дописом обавестио суд да је на привремном раду у иностранству.
Одбрана заступа тезу да је догађај „миран протест којим су припадници ЈСО исказали незадовољство јер су 8. новембра 2001. године, због обмана тадашњег врха РДБ-а, у незнању учествовали у акцији хапшења хашких оптуженика браће Бановић, иако је раније власт обећала да ЈСО неће бити ангажован на хапшењу лица с хашких потрница док се не донесе закон о сарадњи с Хашким трибуналом“.
У оптужници су изнете сумње да је „од 9. до 17. новембра 2001. године ЈСО отказао послушност команди, повукао своје припаднике у центар у Кули, прекинуо комуникације с командом и у више наврата одбио захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и премијера Зорана Ђинђића, да прекине побуну“.
Тројица окривљених на челним местима у оптужници, Милорад Улемек, Звездан Јовановић и Душко Маричић, издржавају казне од по 40 година затвора, на које су осуђени у различитим поступцима.
Наставак суђења заказан је за 22. новембар.
Ј. Ј.