clear sky
13°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Почела обнова Клиника за неурологију и психијатрију у КЦВ

18.10.2016. 21:07 09:06
Пише:

Клиника за неурологију и Клиника за психијатрију Клиничког центра Војводине у наредних 70 дана биће реновиране и у њима ће бити замењени прозори, подови, унутрашња столарија и

сређени санитарни чворови, за шта је Покрајинска влада издвојила 32 милиона динара. Обе клинике налазе се у згради направљеној 1964. и никада до сада није урађена њихова реконструкција.

Председник Покрајинске владе Игор Мировић рекао је да је започела реконструкција Клинике за неурологију и Клинике за психијатрију, а да је најважнији посао у наредне четири године да се пронађе новац за изградњу Б и Ц ламела Клиничког центра. На заједничкој седници Покрајинске и Републичке владе, у суботу, биће речи о изградњи Б и Ц блока, и то ће бити једна од најважнијих тема заједничке седнице.
 
- Издејствовали смо грађевинске дозволе, а раније су опредељена средства у систему задужења Републике Србије. Други важан посао који нам следи јесте да све клинике у Клиничком центру Војводине, које ће остати у функцији након изградње блока Б и Ц, буду реконструисане. Поред клиника за неурологију и психијатрију, то ће бити и Клиника за интерне болести, Клиника за инфективне болести, вероватно Поликлиника и део старих објеката који су под заштитом. Наредних дана биће формиран технички одбор који ће се бавити питањем Клиничког центра и знаћемо шта ће бити након изградње блокова Б и Ц - рекао је Мировић и напоменуо да нисмо толико сиромашни да нам апарати не раде по неколико месеци и да не сме да се дозволи да магнетна резонанца, ЦТ скенери и рендгени не раде по пет, шест месеци.
 
Покрајински премијер је истакао и да ће бити настављено улагање у регионалне болнице у Војводини и напоменуо да је приоритет Болница у Панчеву, а да следи и велико улагање у опремање три ангио сале у Суботици, Сомбору и Зрењанину.
Од како су направљене клинике за неурологију и психијатрију, пре 52 године у њих није улагано, нити је рађена реконструкција и адаптација. Покрајински секретар задужен за здравство доцент др Зоран Гојковић каже да ће сада бити обновљена комплетна Психијатрија, као и приземље и први спрат Неурологије.
 
- Влада је уложила 32 милиона динара и радови ће трајати 70 дана. И Клиника за неурологију и Клиника за психијатрију раде неометано за то време, уз прерасподелу постељног фонда. У овим клиникама годишње се лечи више од 4.000 пацијената, а уради више десетина хиљада прегледа. Сада ће бити замењено више од 300 прозора, постављено 2.460 квадратних метара подова, окречено 2.500 квадрата и санирано 16 санитарних чворова. Поред тога, биће сређен и део унутрашње столарије, поготово на психијатрији. Оно што се не уради сада, биће завршено на пролеће - казао је др Гојковић.
 
Како је најављено, већ данас ће Покрајинска влада заједно са Заводом за изградњу града Новог Сада започети пројекат комплетне реконструкције унутрашњих саобраћајница у Клиничком центру које су у “катастрофалном стању”, а биће реконструисана и електрична расвета у кругу покрајинске болнице.
Вршилац дужности директора Клиничког центра Војводине професор др Петар Сланкаменац истакао је да ће након обнове рад у клиникама бити далеко бољи.
 
- Било је тешко заштитити и нас и пацијенте од бубашваба које су извирале са свих страна. Колица на којима гурамо пацијенте су запињала за рупе за подовима. Прозори нису били само лоша изолација, него је постојала опасност да стакла испадну и да неко страда. Сада ће услови лечења бити комфорнији и имаћемо савремене, добре и хумане услове - рекао је Сланкаменац и додао да свакога дана на неуорологији буде 100, а на психијатрији око 150 пацијената, а годишње неуоролози имају око 2.300, а психијатри 2.500 лежећих болесника.
Љ. Петровић
Фото: Р. Хаџић
 
Недостају медицинске сестре
Сланкаменац је оценио да клинике имају довољан број постеља и рекао да савремени принципи лечења подразумевају да болесници не бораве дуго у установе, већ онолико колико је потребно за постављање дијагнозе и одређивање терапије. Оно што јесте проблем, је недостатак медицинских сестара и техничара, јер су пацијенти у тешком стању и захтевају третман полуинтензивне и интензивне неге.
 

Пише:
Пошаљите коментар