overcast clouds
25°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема „Дневника”: Скриве саобраћајку, побегну, али не задуго

16.10.2016. 20:50 09:06
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Теодор Ј. из Црвенке, возач камиона осумњичен да је у уторак увече у Новом Саду усмртио бициклисту, Спасоја Милошевића (25) из Јагодине, официра Војске Србије,

после хапшења је изјавио да није видео да је оборио младића на бициклу, и да је због тога наставио вожњу. Њему је после саслушања у Основном тужилаштву у Новом Саду одређен притвор до 30 дана.

Возач шлепера сомборских регистарских ознака, за којим се трагало од уторка увече, пронађен је дан касније, односно у среду увече у Бачкој Паланци. Његов колега каже да Теодор није побегао с места несреће, јер није ни био свестан да се она догодила. Додаје да је Теодор возио тегљач „дампер” и да није могао да осети никакав ударац на задњем делу приколице.

Други случај, прошле седмице 12. октобра око поднева у Врбасу у Улици маршала Тита  на пешачком прелазу догодила се саобраћајна незгода у којој су учествовали Н. Н. возач и Б. Д. (35)) из Врбаса као пешак. Увиђајем је установљено да је узрок незгоде непропуштање пешака  на пешачком прелазу возача који је ударио и оборио Б.  Д.  која је прелазила обележен пешачки прелаз, након чега се возилом удаљио у непознатом правцу. Полиција је убрзо расветлила да је осумњичени за овај догађај Немања К. (27) из Врбаса против којег су поднете две кривичне пријаве, уобичајене за овакве ситуације, за угрожавање јавног саобраћаја (члан 289 Кривичног законика Републике Србије) и за кривично дело непружања помоћи лицу  у саобраћајној незгоди  члан (296). 

У првих девет месеци ове године на подручју Јужнобачког округа, до јуче су решена четири од пет случајева  у којима је возач побегао с лица места, када је неко повређен у тим удесима.

Ситуација попут ове у рубрикама црне хронике веоам су честе. И готово нема средине где се то, на жалост, није догодило. Најпознатији случај бегунца после саобраћајке познат Новосађанима, који је и даље у бекству је 33-годишњи Горан Шарац. Он се терети да је 1. децембра 2014. године на Сомборском булевару, на обележеном пешачком прелазу, усмртио девојку која је радила у оближњем кафићу. Шарац је побегао, а и даље је у бекству од полиције, наводно и даље у иностранству.

Десило се, не тако давно,  да је кривична пријава  због саобраћајне несреће код Бачке Паланке преквалификована у кривично дело убиства, тако да оперативци новосадске криминалистичке полиције сваки догађај посматрају као сложену ситуацију на којој се ради све док дело у потпуности не буде расветљено и потковано ваљаним доказима. Наиме, ове године је догађај који се збио пре 12 година добио значајан преокрет. Инспектори су дошли до сазнања да је  младић који је дошао у госте у Товаришево пребијен насмрт,  а потом стављен у аутомобил не би ли се приказало да је испао из возила и тако игубио живот, па је после толико времена измењена кривична пријава.

Полиција често не мора да се помучи да пронађе одговорне. Десило се пре неколико година да је један момак изазвао удес, побегао с лица места, а потом се вратио и посматрао полицију како ради увиђај. Иако се надао да полиција неће наћи траг до њега, то се убрзо десило и он је ухваћен. Зато остаје апел грађанима да, када виде незгоду, запамте што више детаља. Полицији је корисно све, од таблице, боје и марке возила, па до описа починиоца.

Психолози наводе да се овде не ради о психопатолошким случајевима, већ о људима који се најчешће уплаше и код којих превлада „биологија”.

- Када дође до хормоналне реакције која узрокује да ви на субјективном плану доживљавате интензиван страх, опције су на вама, као и на животињама - да побегнете, борите се или се блокирате. Пошто се овде ради о огромном страху, људи настоје да се склоне, а касније, када спознају сопствену одговорност и кад прође страх, когнитивни део ума превлада, људи схвате шта су урадили и јаве се полицији - каже један психолог и додаје да страх траје 20 минута до пола сата.

М. Бозокин

М. Вујачић



 

Пише:
Пошаљите коментар