Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дојче веле: Доналд Трамп - гробар Републиканаца?

15.10.2016. 17:51 09:06
Пише:

ЊУЈОРК: Увек су постојала мања или већа неслагања између америчких председничких кандидата и естаблишмента странака испред којих се кандидују,

али оваква дистанца - као у случају Доналда Трампа и републиканаца - никада није виђена, пише данас "Дојче Веле".

То да председнички кандидати и њихове странке у САД не заступају у свим питањима исте позиције није ништа неуобичајено.

У нормалним околностима обе стране покушавају да изгладе ове разлике колико год могу, најкасније када се слегне прашина након кампање за унутарстраначке изборе и почне национална кампања. Тада је у игри најважније - место у Белој кући - и размирице се, ако треба, гурају под тепих.

То се дешава чак и када поједини чланови странке имају озбиљне сумње у кандидата, као што је то био случај код републиканаца и њиховог веома конзервативног кандидата Берија Голдвотера 1964, или код демократа и њиховог веома прогресивног Џорџа Мекгаверна 1972. године.

И тада су странке и кандидати у најмању руку формално радили заједно. Управо с обзиром на ову позадину политиколози сматрају да је тренутна неслога између републиканског председничког кандидата Доналда Трампа и његове странке до сада невиђена.

"Налазимо се у непознатим водама", каже Скот Лукас, професор за Америчке студије на британском Универзитету у Бирмингему.

И бивши директор Америчког института на Универзитету Оксфорд, Најџел Боулз, каже да је јаз између Трампа и његове странке беспримеран у послератној историји.

Не ради се само о томе да се хронични сукоб између Трампа и странке одвија у јавности посредством свих канала и мрежа, најчешће путем Твитера.

Вредно пажње је и да тај сукоб за све оне, који су пратили предизборну кампању унутар републиканаца, ни у којем случају није изненађујући, оцењује ДВ.

Заправо су Трамп и партијски естаблишмент у сукобу од почетка кампање. Од почетка је милијардер претио да ће наступити као независни кандидат уколико буде имао осећај да се руководство странке не односи фер.

Трампова целокупна кампања је код бројних чланова партије изазвала запрепашћење. Он је бројне водеће републиканце довео на стуб срама, што је довело до тога да су се и републиканске вође попут Пола Рајана и Џона Мекејна од њега јавно дистанцирале. И то много пре објављивања видео-снимка са његовим увредљивим изјавама о женама.

"Видео са понижавајућим изјавама о женама је био само катализатор који је конфликт гурнуо у први план", каже професор Лукас. Разлог због којег је републиканско вођство сада прекинуло везу са Трампом је једноставан и зове се - страх.

Спикер Представничког дома Пол Рајан и лидер републиканаца у Сенату Мич Меконел страхују да ће на долазећим изборима њихова странка изгубити већину у Конгресу коју су тешком муком стекли током мандата Барака Обаме.

"Они се концентришу да задрже већину у Конгресу јер су скоро убеђени да ће Трамп изгубити председничку трку", каже Најџел Боулз.

"Многобројни републикански сенатори и посланици полазе од тога да ће резултати гласања у њиховим савезним државама бити тесни и страхују да би их Трамп могао повући са собом", додаје Лукас.

Другим речима: Страначко руководство је одустало од "операције Трамп" и преоријентисало се на ограничавање штете. Ипак и ова намера би се могла испоставити као претешка, јер Доналд Трамп је на Републиканску странку - једну изразито крхку конструкцију - деловао као кугла за рушење.

Од 1970. године странка је, према проценама посматрача, подељена у три различите фракције. То су добростојећи републиканци, који се пре свега интересују за економска питања и смањење пореза. У другу спадају протестанти. И н а крају још и припадници радничке класе белаца, чији је лични доходак протеклих деценија смањен.

Ове три фракције додуше имају заједничку основу, али њихови интереси се често разликују. "Нема теоретског или историјског разлога да верујемо да ће овај савез дугорочно остати стабилан. Није чудо то што се странка сада распада. Чудо је да се то није десило и раније", каже Боулз.

Скот Лукас је сличног мишљења. Каже, Републиканска странка је већ дуже од једне генерације подељена организација, нејединствена у економским и социјалним питањима.

"Учинак Роналда Регана се састојао у томе да је он био у стању да одржи странку заједно упркос овим споровима", навео је Лукас.

Под руководством Регана (1981-1989), Републиканска странка је два пута за редом победила у утрци за Белу кућу. Ипак оно што је та републиканска икона успела, Доналд Трамп сада претвара у супротност. Његова кампања је усмерена само и једино на мобилизацију радничке класе белаца.

Један други део бирача, који је подржавао републиканце, окреће се од странке. А изван пажње остаје и група неопредељених гласача.

У Лукасовим очима Трамп тиме злоупотребљава своју странку: "Али републиканци су ту злоупотребу омогућили. Они су једноставно потценили Трампову способност да мобилише одређену мањину."

Боулз на то додаје: "Прилично је јасно ко овде делује рушилачки. Прилично је јасно да је Доналд Трамп архитекта овог колапса. Средњерочно гледано поставља се питање да ли ће Републиканска странка моћи поново да се окупи. Ја то сматрам мало вероватним."

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар