few clouds
11°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Оштра полемика Раме и Вучића о Трепчи и Нихату Тачију

13.10.2016. 10:11 09:06
Пише:

Данашњу дебату о будућности српско-албанских односа на Београдском безбедносном форуму између премијера Србије и Албаније

Александра Вучића и Едија Раме обележили су супротстављени ставови у вези с Косовом, посебно кад је реч оТрепчи и хапшењу Нихата Тачија.



Констатујући да се Србија и Албанија размимоилазе око питања статуса Косова, Рама је истакао да би за све било најбоље уколико би Србија признала Косово и додао да веома подржава што се упркос различитом мишљењу између Београда и Приштине одвија дијалог о нормализацији односа.



То је важан механизам да се фокус с прошлости пребаци на будућност, објаснио је Рама, додајући да не треба да се заборави, када је реч о дијалогу, да је то разговор о људима и томе како они живе, а не о историји или о томе шта председници или премијери воле.     



Пеемијер Вучић је констатовао да о питању Косова две земље имају различите ставове, а кад је реч о Трепчи, за коју је Рама рекао да се налази на територији Косова упитавши шта ће Србија с тим рудником да уради - да га пребаци у Београд, Вучић је одговорио:



"Усуђујем се да кажем да знам више о том руднику од албанског премијера и морака да кажем да је Приштина урадила најгори могући потез када је реч о економији и развоју рудника".

Додао је:



 "Еди је рекао да је то готово у корист обе стране, али можете ли наћи једног Србина који ће са тим да се сагласи? Да ли су покушали да нађу једног Србина који ће се сагласити? Не, јер не желе да разговарају са Србима који живе на Косову и који раде у Трепчи".



Како је навео, приштинске власти су прескочиле све процедуре зарад унутрашњих политичких разлога, за шта, додао је, не може да нађе рационалан разлог.

Рама је овим поводом имао поруку и за Косово, рекавши да треба да схвате да рудник јесте на територији Косовоа, али да он припада грађанима Косова, без обзира да ли су Срби или Албанци.

Такође, додао је, то је и питање економије и о његовој судбини треба да одлучују економисти, а не политичари.



У вези с хапшењем Нехата Тачија, Рама је упитао шта то говори о људима када, "онога ко је десет пута прешао границу, неко ухапси 11 пут".

Премијер Србије јеодговорио да не зна ништа о том случају јер није видео досије, али је нагласио да Београд није искористио хапшење и притварање Оливера Ивановића као разлог за прекид дијалога са Приштином.



"То нисте чули као мој аргумент да зауставимо дијалог, да се свађамо с неким, да кажемо да не треба да разгорамо са косовским Албанцима. Да ли заиста верујете да је неко намерно ухапсио Тачија због политичких разлога?  Не, нико то није учинио. Налог је био издат 1999", рекао је Вучић.

Медијатор панела посвећеног будућности односа Србије и Албаније био је Миша Глени, добар познавалац прилика на Балкану и гостујући професор Универзитета Колумбија.

 


Вучић: Регион има велики понтенцијал, морамо радити заједно

Не стидим се да кажем да желимо да имамо боље везе са Албанцима, Босанцима, јер видим да потенцијално гледано имамо бољи раст од већине земаља чланице, имамо велики потенцијал у будућности и то ћемо учинити заједно, јер ако идемо једни против других онда немамо шансе, изјавио је данас премијер Алекснадар Вучић.

Учествујући заједно с албанским премијеромЕдијем Рамом на панелу у оквиру Београдског безбедносног форума, Вучић је оценио да уз боље политичке везе у будућности нема сумњу да ћемо се приближити Еврооској унији, чему теже све земље региона.



Захвалио је албанском премијеру што је даанс у Београду и на Форуму, и тиме дао шансу "да причамо, да развијемо даље наше односе.

"Када причате увек побољшавате односе, и то је од значајно за нас", поручио је Вучић.

Како је рекао, људи у Србији увек мере све што се дешава у Грчкој, Велокој Британији и другим земљама ЕУ, али додаје да није сигуран да имамко алтернативу осим пута у Европу.



"Лоши су сигнали то сто има земља које хоће да изађу, а у исто време ми треба тамо да идемо. Треба да сагледамо раније одлуке, Ја сам одговорио неће бити референдума. Главни стратешки циљ наше владе је да учинимо све што моземо да, на нашем путу ка ЕУ, будемо што ближи пуноправном чланству", поручио је српски премијер.



Зато, како је навео, неће да кука о нашој страшној судбини, уместо тога поручује да треба да радимо на бољитку за нас.

"У економији то радимо. Две, три године раније када су људи рекли да треба да се састајемо са Албанцима, Босанцима, ми смо били као Хрвати, да нећемо. Ја се не стидим да кажем да желимо да имамо боље везе са Албанција, Босанцима, јер видим да потенцијално гледано имамо бољи раст од већине земаља чланице. Имамо велики потенцијал у будућности.



То ћемо учинити заједно, а ако идемо једну против других онда немамо шансе", поручио је Вучић.

Боље политицке везе у будућности, иако у овом тренутку нема решења за мигрантску кризу у ЕУ, омогућиће нам да се приближимо Европи, рекао је премијер додајуићи да у свему томе има велику забринутост због ситуације у региону.



"Не знам шта ће се десити", приметио је додајући да има и једну опаску о понашању ЕУ.

ЕУ, како каже, увек нешто ставља испред теме, неке циљеве... већина су изграђени на бирократски начин, и ако то урадите - добри сте.

Истиче да се и у Србији мењају теме које преовладавају и да је само питање времена када ће људи мењати политичаре.



Указује да међу грађанима постоји велика подршка за веће присуство Русије у Србији, а да ми већ имамо добре односе, и да то треба грађани да знају.

"Ја сам рекао грађанима да сам ја премијер док смо на европском путу, али истовремено ћу радити све да сачувам добре односе са Русијом", истакао је, оценивси при томе да је почео процес урушавања и да руководство није довољно јако да се томе супростави.   



Он је рекао да не жели да криви ЕУ за то, и да је вероватно грешка у политичарима региона.

"Нисмо били способни да грађанима објаснимо шта смо успели. Нису осетили у џеповима и главама, и нису схватили да смо учинили нестсо за вредности за које се боримо. Истовремено треба да повежете све са регионалном ситуацијом и наравно економијама наших земаља", приметио је Вучић.



При томе, како каже, не говори само о шансама Србије да оствари економски раст, јер, додаје, и Албанија и други имају шансе да имају велики раст у будућности, и зато се не треба стидети Балкана.

Истовремено је критиковао да многи не разумеју атмосферу на Балкану, где расте национализам.

"Многи амбасадори у својим анализама полазе од тога шта би они урадили и не анализирају праву ситуацију. Права истина је да постоје велики проблеми у БиХ, и нећу то даље коментартисати јер је видљиво. Не могу да прихватим наводну чињеницу да је једини кривац за то стање председник РС. На другој страни изградили смо поверење међу Србима и Албанцима, акој је и даље крхко", нагласио је он.



С тим у вези је казао да не разуме што је на овом скупу главна вест, која се пушта преко Твитера, да су на конференцији многи људи са Косова и њихови медији, јер је то нешто нормално, и ништа посебно важно.



Према његовим речима има пуно прекреја које треба превазићи у односима.

Такође се осврнуо и на Хрватску, рекавши да су из те земље пристизале бројне увере, а да је ЕУ ћутала, као и Србија која није желела ништа да ради против тога, што такође утиче на атмосферу код грађана.

Вучић је поновио да је главни стратешки циљ Србије пут у ЕУ, и да он има само једну љубав а то је Србије.



"Видим шта покушавају неки људи да учине са Србијом. Мислим да би ти људи у ЕУ требало да цене искрени став Србије. Ми кажемо отворено да желимо да сачувамо добре односе са Русијом, али подвлачим наш стратешки циљ је пут у ЕУ", приметио је и истакао да, ако се анализирају изјаве појединих лидера Уније, мозе да се види да они нису доследни као он.



„Не могу да прихватим критике од оних који могу да мењају своје ставове сваки дан у складу са домаћинима или гостима. Ја увек говорим исто", казао је он.

Премијер је, у вези избегличке кризе, изразио дивљење немачкој канцеларки Ангели Меркел која је сазивала бројне саснатнке на којиам су изношене ране идеје, а многи су долазили сам да виде како да узму што више пара од ЕУ.



Србија је, како је нагласио, показала солидарност са избегицама и то ће учинити и даље.

Међутим, рекао је да више не долазе праве избеглице из ратом обухваћених региона Сирије, већ претежно из Авганистана и других делова централне Азије.

 

Рама: Евроинтеграције нам граде боље, ефикасније државе

Процес евроинтеграција није пут одласка негде, већ је то пут модернизације нашег друштва који ће нам помоћи да раскинемо везе са лошом прошлошћу, поручио је данас премијер Албаније Еди Рама.



Рама је у дијалогу са премијером Србије Александром Вучићем, на шестом Београдском безбедносном форуму, рекао да је процес евроинтеграција у овом тренутку много важнији од чланства у ЕУ, јер помаже нашим народима да изграде државе које никада нису имали из угла ефикасних институција, владавине права, функционалне демократије, друштава која имају енергију за такмичење,успех, па и неуспех за којим ће следити поново успех.



Када је реч о реформи правосуђа у Албанији Рама је рекао да је учињено нешто што је било незамисливо за ту земљу, да се спроведу уставне реформе и донесу бројни закони који су радикално прекинули однос са лошом прошлошћу.

"И свима је јасна једна ствар, да то не би било могуће без механизма евроинтеграција", подвукао је Рама.

Он је додао да свако може да има различито мишљење о Вашингтону, Москви, Бриселу, али да треба да буду свесни да не постоји другачији механизам од евроинтеграција који ће нам помоћи да раскинемо са лошом прошлошћу и да се модернизујемо.



На питање да ли у Албанији постоји слично неразумевање као у Србији када је реч о захтевима тешких реформи, Рама је рекао да је та држава у другачијој ситуацији “јер Албанија није између две љубави”.

“Имамо само једну љубав, и то је пут ка Западу”, рекао је Рама објаснивши да су Албанци одувек желели да буду део Европе.



Албански премијер је појаснио да, када је реч о две љубави, мисли на осећања грађана Србије, односно Албаније, а не на политику Влада две државе.

Рама је додао да су реформе у Албанији спроведене управо зато што њени грађани желе да се модернизују и да постану део велике европске породице.



“Наша одговорност као лидера је да учинимо да људи схвате да европске интеграције нису избор између различитих љубави, већ између будућности и прошлости, у смислу какву државу желимо да имамо, какве институције, какво друштво”, рекао је Рама.



Када је реч о мигрантској кризи, Рама је указао на чињеницу да Албанија није део такозване балканске руте и да та држава није погођена мигрантском кризом као Србија, Хрватска, Македонија или Словенија, али да, упркос томе, има јасан став - географија не може да буде изговор да не будете Европљанин.

Рама је објаснио да су поједине државе, захваљујући томе што нису на мигрантској рути само због географије, дозволили себи да се не понашају као Европљани.



“А Србија, која није чланица, понашала се више европски него те чланице”, рекао је Рама.

Он је додао да то значи да су народи са Балкана можда сувише наивни око тога шта је то европски сан.

“Многе земље које су ушле у ЕУ промениле су тај сан у то да је Унија постала обичан банкомат и то је веома узнемирујуће”, рекао је Рама.   



Он је поручио да је Албанија, без обзира што није на мигрантској рути, спремна да поднесе терет миграната, уколико то све земље у Европи учине “јер није фер да видимо земље на балканској рути да пате због географије, а да ми будемо изван тога”.

То је велики изазов, рекао је Рама, додајући да поносно може да поручи Европској унији, да та држава можда није способна да испуни услове, стандарде и процедуре како би била поштовна као чланица, али да је спремна да испуни своје дужности када је реч о вредностима “што не видимо код неких чланица”.



“Најважније је да се понашамо као Европљани у правом смислу те речи и то је за нас увек било јасно”, рекао је Рама и подсетио да је Албанија примила око 3.000 иранских политичких избеглица, као и да је у Другом светком рату помагала Јеврејима.       

Рама је закључио да милион избеглица неће представљати проблем за Европу у којој живи 500 милиона људи уколико се ЕУ буде добро организовала за њихов прихват.

 

Лихт: Вучић и Рама да буду шампиони сарадње у региону



Председница Фонда за политичку изузетност Соња Лихт отворила је данас шести Београдски безбедносни форум, уз поруку да се регион западног Балкана поново суочава са великим изазовима а да премијери Србије и Албаније, Александар Вучић и Еди Рама треба да буду шампиони нове етапе регионалне сарадње.



"Регион се суочава поново са великим тешкоћама, геополитичким изазовима и у великој мери је преуштен сам себи, што може бити проколетство али и нова шанса. Премијери Вучић и Рама треба да буду шампиони те нове странице, нове етапе регионалне сарадње", рекла је Лихт.

Према њеним речима, ти изазови захтевају нове, креативне идеје, али и храброст целог друштва, пре свега лидера.

Она је подсетила да је регион пре пет година био пун  наде када је реч о евроатлантским интеграцијама, али да се тај процес у међувремену суочио са бројним изазовима.



Успоравање европских интеграција и стварање сумњи према Европи генерише нове кризе, рекла је она, наводећи мигреантску кризу као пример.

Управо та криза показала је Блиском истоку и Европи да им је Балкан много ближи него што је ико мислио, рекла је Лихт, аглашавјући да шви морају бити за истим столом.


 

Вулин:Србију води признати државник,Рама је мали политичар

Министар рада у Влади Србије Александар Вулин поручио је данас да Србију води признати државник и да је Србија данас била оносна на свог премијера Александра Вучића, а да је његов албански колега Еди Рама мали политицар који је данас у Београду доказао да се од малог политичара не постаје велики државник.



"Србију води признат државник, а Албанију мали политичар. Вучић је показао како се понаша одговоран представник своје земље и свог народа, док је Рама доказао да се од малог политичара не постаје велики државник. Као и увек, Рама се обраћа својим бирачима, а Вучић тражи и налази решења. Одговор који је добио од Вучића Рама треба пажљиво да проучи и да, због себе, избегава прилике да га икада више чује", навео је Вулин у изјави  Танјугу и додао:



" Србију води државник, а реч државника се даље чује и дуже слуша. Србија је данас била поносна на свог премијера, Албанија није имала ту срећу".

Вулин је на тај начин реаговао на данашњу полемику о будућности српско-албанских односа на Београдском безбедносном форуму између премијера Србије и Албаније Александра Вучића и Едија Раме.

 

Лапчевић: Прекинути посету Едија Раме

Посланик ДСС Милан Лапчевић затражио је данас да се прекине посета албанског премијера Едија Раме Србији,  јер се изјавом да Србија треба да призна независност Косова умешао у унутрашње ствари Србије.



"Он је још једном дрско и безобразно затражио (на Београдском безбедносном форуму)од државе Србије да призна Косово и Метохију и тиме се умешао у унутрашње ствари и на директан начин повредио интегритет земље", рекао је Лапчевић новинарима у скупштини.



Шокантно је то што на ту Рамину изјаву није реаговао премијер Александар Вучић, рекао је Лапчевић већ је, каже,  коментарисао ситуацију око Трепче.

"Захтевамо од премијера да се та посета прекине јер то и дипломатски протоколи налажу", рекао је Лапчевић.

 

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар