Расправа о Предлогу закона о финансирању локалних самоуправа
Скупштина Србије наставила је данас нешто после 10.00 расправу о Предлогу закона о финансирању локалне самоуправе, којим је предвиђено
смањење удела општинама и градовима у приходима од пореза на зараде.Министарка државне управе и локалне самоупрве Ана Брнабић изјавила је Танјугу да је јучерашња скупштинска расправа о том предлогу закона била врло интензивна и да је она активно уцествовала у њој, јер је желела да пружи одговоре на сва постављена питања.
"Најважније је да се сви слаземо да је потребно да се уреди систем локалних самоуправа и начин њиховог функционисања. Овај закон обезбеђује равномерну расподелу прихода између централне власти и локалних самоуправа ", казала је она.Брнабићева је навела и да предложени закон превазилази слабости постојећег система финансирања јединица локалних самоуправа и уводи одговорнији однос према важности наплате прихода од стране локалних самоуправа.
Она је додала да локалне самоуправе мањак могу да надокнаде или ажурирањем базе података о имовини, најављеним повећањем цене рада, као и и борбом против сиве економије која је приоритет Владе Србије.Према речима Брнабићеве смањење процента од пореза на зараде мера фискалне консолидације у циљу смањивања укупног будзетског дефицит.
У јучерашњој расправи на првој седници редовног јесењег заседања, посланици владајуће коалиције су оценили да су измене Закона о финансирању локалних самоуправа наставак реформи и да се њима одржава макроекономска стабилност, док је опозиција критиковала тај предлог, сматрајући да ће општине бити сиромашније.Већина посланика опозиције најавила је да неће подржати тај предлог закона.
Предлогом о изменама Закона о финасирању локлане самоуправе, предвиђено је да од укупних пореза на зараде који се исплаћују локланим самоуправама уместо садашњих 80 одсто, градовима убудуће остајати 77 одсто, а општинама 74 одсто, док се Београду приходи смањују више, односно главном граду уместо 70 одсто остаје 66 одсто.
Овим предлогом измена локалне самоуправе неће поднети терет уштеда од осам милијарди, како је раније било предвиђено, већ ће то бити 4,8 милијарди динара.Влада Србије је у августу усвојила Предлог измена Закона о финасирању локалне самоуправе , а очекује се да се овај Закон примењује од 1. јануара 2017.
(Ттанјуг)