Пчеле омануле, али ће се извоз осладити
Чланови Савеза пчеларских организација Србије извезли су лане 2.045 тона меда, што је вишегодишњи просек, а сви су изгледи да ће током ове године бити извезено око 2.000 тона,
пре свега захваљујући залихама преосталим из 2015. Наиме, ова година, по оцени пчелара, због неповољних временских прилика није била добра и произведено је само око 1.100 тона меда, што је око пет пута мање од годишњег просека.
Заменик председника Савеза пчеларских организација Србије Милутин Петровић објашњава да је ова година била једна од најгорих у последњих осам деценија, због чега су губици пчелара велики. Он каже да багрем и ливада нису медили, а само мало меда прикупљено је од липе и цвета индустријског биља. То ипак, како наглашава, неће утицати на то да Србија и ове године не извезе 2.000 тона меда јер је од лане остало залиха.
– У првих шест месеци ове године извезено је 943 тоне, вредности веће од четири милиона долара – рекао је Петровић. – Највише меда пласирано је на тржиште Немачке, Италије, Норвешке, Аустрије и других европских земаља, које веома цене наш мед који је међу најквалитетнијим у свету.
Српски мед је веома конкурентан на тржишту Европске уније јер му је највећи адут врхунски квалитет. Пчелари у Србији данас поштују чак 80 одсто прописа из сфере пчеларства који се примењују у Европској унији па су самим тим стекли могућност да буду конкурентни с другим прозвођачима меда, не само у Европи већ и у свету.
Они су последњих година успели да се изборе за 2,6 милиона евра субвенција по кошници годишње и субвенције за пчеларску опрему и кошнице од 40 до 55 одсто од цене коштања. Решено је и питање здравствене заштите пчела по европским правилима. Савез пчеларских организација Србије усагласио је с државом повољне услове за регистрацију возила за превоз пчела, чиме се повећао број селидбених пчелара, а самим тим и производња меда па и његов извоз.
Љ. Малешевић
Све више пчелара
Због добрих услова за бављење пчеларством, оличених у природном богатству Србије, али и зараде коју мед доноси, последњих година све већи број људи се бави том делатношћу и нагло се повећава и број кошница „по глави” пчелара. Једноставно, многи су схватили да се пчеларство исплати, и то поготово за оне који немају радно место и не могу да га пронађу, као и оне који су отишли у пензију али од ње не могу да живе, и да постоји велика шанса за извоз и да су субвенције државе веома добре.