Оставинске расправе наследници ће решавати код нотара
Оставинске расправе формално су из судова, прешле у руке бележника. Суд има могућност да конкретну оставинску расправу код које нема спора проследи нотару.
Како кажу у Јавнобележничкој комори, у Војводини судови то махом и раде, пракса у Србији је шаролика, али у Београду, иако је требало да почне после 1. јула, ово још није заживело.
Због оставинске расправе и даље ће се ићи у суд, али се тиме од скоро баве јавни бележници, односно нотари.
- Оставинске расправе јавни бележници раде као поверени посао суда, значи да ће грађани и даље подносити предлог за расправљање заоставштине судовима, а судови ће те предлоге достављати бележницима са њихове територије по азбучном реду - наводи Миодраг Ђукановић, председник Јавнобележничке коморе.
У Министарству правде кажу да је годишње било око 150 хиљада оваквих случајева, које је решавало 190 судија. У Новом Саду само четири судије раде оставинске расправе и они су у другом кварталу прошле године имали више од четири и по хиљаде нерешених, односно предмета у раду. До средине јула они су 300 предмета по верили нотарима и многи од тих предмета су решени. Јавни бележници ограничени су роковима.
Поступак код јавног бележника је ефикаснији, бржи и непосреднији. Потребно је указати да суд у свом решењу, којим поверава јавном бележнику спровођење поступка , одређује рок у ком мора обавити поверени посао. Јавни бележник мора нарочито водити рачуна о границама свог овлашћења и датом року, јер су Законом о јавном бележништву, прекорачење граница поверених овлашћења или непредузимање радње у роковима који су прописани правилима поступка, прописани као тежа дисциплинска повреда.
У Јавнобележничкој комори сматрају да од преузимања оставинских расправа сви имају корист.
- Адвокати ће нормално, исто како су заступали пред судовима , они ће моћи да заступају и пред јавним бележницима у тим поступцима, и чини ми се да је то и у интересу адвоката, јер ће поступци бити брже завршавани него код судова, самим тим ће и адвокати своје хонораре моћи да наплате пре, а грађани да остваре своја права у оставинским расправама у неким краћим роковима - додаје Ђукановић.
Промет непокретности је основна делатност бележника. Њихове награде изражене су у бодовима, а један бод кошта 150 динара. Овера је 20 бодова. На то се додаје још ПДВ 20 одсто и трошкови за папир и штампање.
Од 1. марта 2017. овере свих докумената обављаће се код бележника, да би се судови растеретили. У питању су овере о закупу, овере потписа, преписа, копија, исправа, овлашћења, на пример да малолетна деца могу да путују у иностранство. Требало је и локалне самоуправе да препусте овај део посла бележницима до истог датума, али има назнака да се то неће десити, делом због финансирања општина, а делом зато што бележника и даље нема довољно.
Због астрономских судских такси, грађани у последње време све чешће одустају од оставинских расправа, иако им је због тога скупљи порез на стан у коме покојник више не живи.
Одређена је и тарифа јавног бележника, при чему се водило рачуна да грађани немају веће трошкове него до сада пред судом. Како кажу у министарству правосуђа до сада се дешавало да судови одређују паушалне таксе, због чега су грађани за вредност приближно сличне заоставштине плаћали различите цене. Јавни бележници примењују исте критеријуме за све, а вредност заоставштине утврђује се на основу процене пореске управе.
Ђукановић истиче да јавни бележници ипак имају посебну тарифу за инвалиде, децу без родитељског старања и кориснике социјалне помоћи. Њима се услуге умањују упола. За многе је, ипак, и то превише.
С. Х. Д.
Овера потписа 360 динара
- Осим због трговине некретнинама, грађани код нотара најчешће долазе због овере уговора о поклону и наследничких изјава, да не би морали да путују у БиХ или Хрватску, па чак ни у Крушевац. Долазе и због овера потписа. Један потпис кошта 360 динара. Ми смо за уговоре вредне 21-22 милиона динара за 5.000 јефтинији него суд. Они просту оверу заврше за три минута на шалтеру, а код нас најкраћи посао траје два сата и одговарамо својим потписом - објашњава Ђукановић.