„Зоохигијена” уклонила псе из школског дворишта
Радници „Зоохигијене и ветерине“,после неколико неуспешних покушаја, у петак су успели да ухвате два пса, која су се најчешће појављивала у школском дворишту. Према речима шефа прихватилишта „Зоохигијене“ Ђорђа Плавшића, један од паса и то средњеазијски овчар, има власника. Провером је утврђено да потиче из Врбаса, док је други пас лабрадор непознатог власника.
- То је још један доказ да су наше тврдње да неодговорни власници из других општина остављају псе на територији града Новог Сада, основане – каже Плавшић. – На срећу, успели смо да их ухватимо и тако отклонимо опасност по децу и запослене која им је претила.
Шеф прихватилишта „Зоохигијене“ Ђорђе Плавшић каже да су екипе тог предузећа излазиле на терен и у четвртак да би покупиле псе из школског дворишта, али их нису тамо нашли.
По његовим речима, према процедури, пси у оваквим и сличним случајевима, након хватања бивају смештени у „нечисти“ део прихватилишта, те се упућују на програм стерилизације и, на крају, на потенцијално удомљавање. Како је пре хватања паса директорка те осмолетке Светлана Келеман рекла за „Дневник“, у двориште су долазила два пса, којих су се многи ученици плашили, иако су их наставници штитили на малим и великим одморима.
– Током прекјучерашњег одмора видела сам једног од тих паса који је лајао и трчао према деци кад су изашла на одмор, а нисам могла ништа одмах да учиним, пошто сам то посматрала с канцеларијског прозора – каже Светлана Келеман. – Ти пси се смењују, и кад једни оду, други дођу. Не знам кога ни да кривимо јер се луталице константно појављују у селу, а у школско двориште долазе јер знају да ту има хране. Нека деца су се плашила и да дођу у школу.
С друге стране, неки ученици, каже директорка, су
хранили псе, упркос упозорењу да то не раде, те је то додатно погоршавало проблем. Дежурни наставници мотре на двориште у току одмора, али, како каже, „деца су деца“, и она која желе, налазила су начина да их хране.
Директорка Келеман каже да се дешавало да ти пси по неколико дана нису у дворишту школе, али се онда опет врате и изразила бојазан да ће се после хватања ових, појавити друге луталице.
- Питање је ко уопште оставља толике луталице у селу – огорчена је Светлана Келеман.
Д. Ристић