У српској лиги најразвијенијих општина 11 из Војводине
сачине Републички завод за статистику и Министарство финансија, општине у Србији сврставају се у развијене и неразвијене и разврстане су у четири групе, и девастирана подручја. Разврставање региона обавља се на основу вредности бруто друштвеног производа по глави становника у односу на републички просек. У регионе који имају БДП изнад републичког просека увршћени су Београдски и Војводина, а у неразвијене Шумадија, Западна, Источна и Јужна Србија.
Од 45 војвођанских општина само је Опово сврстано у четврту групу локалних самоуправа, чиме је та локална самоуправа једна од укупно 44 које се сматрају недовољно развијеним јер им је степен развијености испод 60 одсто републичког просека. Међу 20 општина у првој групи степена развијености јер имају параметре који су изнад републичког просека из Војводине су Бачка Паланка, Беочин, Врбас, Вршац, Кањижа, Нови Сад, Панчево, Пећинци, Сента, Стара Пазова и Суботица. Дакле, од укупно 20 развијених општина, чак 11 је из Војводине. Међутим, неке од тих општина, након што су објављени подаци Републичког завода за статистику за прошлу годину, сматрају да им ту није место и због тога, као што је то већ учинио Врбас, траже нову оцену разијености. Наиме, подаци о броју запослених, незапослених, смањењу становништва указују на то да је дошло до промене, а сврставање у ред развијених општина доводи их у неповољнији положај него да су у другој или трећој групи развијености пошто морају да с већим процентом суфинансирају све пројекте.
У другој групи, коју чини 34 локалне самоуправе, чији је степен развијености између 80 и 100 одсто републичког просека су Ада, Апатин, Бачка Топола, Бачки Петровац, Бечеј, Зрењанин, Инђија, Кикинда, Кула, Рума, Сомбор, Сремска Митровица, Сремски Карловци и Темерин. На крају, у трећој групи, коју чини 47 недовољно развијених локалних самоуправа у којима је степен развијености између 60 и 80 одсто републичког просека су Алибунар, Бач, Бела Црква, Жабаљ, Житиште, Ириг, Ковачица, Ковин, Мали Иђош, Нова Црња, Нови Бечеј, Оџаци, Пландиште, Сечањ, Србобран, Тител, Чока и Шид.
Љ. Малешевић
Где би Врбас?
Општина Врбас затражила је од Министарства финансија да је „избрише” из реда развијених локалних самоуправа и да јој се да место којој јој припада у складу са стварном развијеношћу јер сада, само због статуса који има на папиру, није у могућности да суфинансира капиталне пројекте, који су јој и те како потребни. Пошто је ситуација слична и у неким другим општинама у Војводине за које статистички подаци не осликавају додељени степен развијености и сврставање у одређене групе, од Владе Србије се очекује да направи нову јединствену листу развијености региона. Тим пре што су неке војвођанске општине доживеле „привредни бум” и на основу повећане запослености и висине просечне плате заслужују да буду у групи најразвијенијих делова државе.