few clouds
12°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ТЕМА: Напредњаци ћуте, опозиција трага за председничким кандидатом

25.08.2016. 22:08 15:28
Пише:

 усмерени ка Андрићевом венцу, с дилемом коме ће то здање бити радно место у наредних пет година. Иако мандат председника Србије Томислава Николића истиче 31. маја 2017, већ готово две године та тема повремено пуни новинске ступце. Уочи априлских парламентарних избора шушкало се да ће он, попут Бориса Тадића кога је на председничким изборима победио, скратити мандат да би сви избори били одржани истовремено, али то се није десило.

Ових дана је прича о председничким изборима актуелизована, уз најаву да би Николић већ ове јесени могао кренути у изборну кампању. Но, то би истински била предугачка предизборна трка, будући да редовне председничке изборе треба да распише председница Скупштине Србије Маја Гојковић до почетка марта 2017, односно 90 дана пре истека мандата актуелног председника републике, тако да се избори окончају у наредних 60 дана.

Док чаршија лицитира кандидатурама, у Српској напредној странци, чији је у време прошлих избора Николић био председник, још увек се не изјашњавају о томе да ли су спремни да „на црту” поново изађу с његовим именом. С друге стране, из Николићевог кабинета  су поручили да су „све приче о изборима преурањене и непотребне”. Тврде да се Николић тренутно „не спрема се за председничке изборе” јер, како истичу, има преча посла.

Објашњавају да је председник посвећен активностима за унапређење живота грађана, побољшање економске ситуације и очување територијалне целовитости Србије. У кабинету су додали и да он има бројне спољнополитичке активности те да користи сваку прилику у разговорима с колегама широм света да истакне важност очувања српске баштине и да спречи улазак Косова у УНЕСКО.

Да је подршка напредњака Николићу неизвесна, за многе је био знак податак који је агенција за истраживање јавног мњења „Ипсос” изнела пре месец дана. Тада је речено да би, уколико би избори за председника Србије били сада расписани, лидер напредњака Александар Вучић победио у првом кругу, а да би сви остали кандидати који се помињу као могући такмаци у председничкој трци били далеко иза њега. Иако је Вучић рекао да га председничка функција не занима, и након његовог поновног избора на премијерску позицију још увек стопостотно се не искључује могућност да странка приволи свог лидера на то да се кандидује за шефа државе, као, по тим рачуницама, једини сигуран победник.

Нешто пре објављивања тог истраживања лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма предложио је на страначком скупу свог политичког саборца, председника Социјалистичке партије Србије Ивицу Дачића за кандидата те коалиције на предстојећим председничким изборима. Истог дана бивши председник Србије Борис Тадић изјавио је да „није донео одлуку да се неће кандидовати на председничким изборима 2017. године”.

Опозиција већ дуже размишља о заједничком кандидату, али јединство у њеним редовима, видело се много пута, тешко је постићи. Председник Демократске странке  Бојан Пајтић  је поновио да би целокупна опозиција на председничким изборима требало да се окупи око једног заједничког кандидата, који би био нестраначка личност.

– Да се разумемо, шанса целе опозиције јесу председнички избори и то са заједничким кандидатом – рекао је Пајтић. – Ко то не разуме, тај не разуме политику и не разуме на који начин је технички могуће оборити овај режим с власти.

Неформални кандидат опозиције је, по медијима и друштевним мрежама, републички омбудсман Саша Јанковић, али се он о томе није изјашњавао, нити га је нека политичка странка званично поменула у том контексту.

Радикали су свог лидера Војислава Шешеља најавили већ као дефинитивног председничког кандидата. За председничку трку није занемарљиво то што се са сигурношћу може рећи да радикали не би подржали Николића у другом кругу избора, будући да је често мета њихових вербалних напада и омаловажавања.

Светлана Станковић

 

Треба ли НиколићВучићу?

Како сада ствари стоје, Томислав Николић не одустаје од ранијег става да би волео и други председнички мандат. Крајем априла је најавио да ће се поново кандидовати на председничким изборима јер ће, како је рекао, и даље бити потребан премијеру Александру Вучићу.

– Мислим да Вучићу треба Николић – нагласио је он, и изразио уверење да ће Вучић за три или четири године моћи да влада и без његове подршке.

Реченица коју је изговорио председник Србије као констатацију, ако се преточи у питање „треба ли Вучићу Николић?”, кључ је предстојећих председничких избора. А одговор на то питање даће бројке и математика, који без „пеглања” одсликавају нечији рејтинг. За председника Републике биће изабран кандидат који добије већину гласова бирача који су гласали. Ако ниједан кандидат не добије ту већину, гласање се понавља у року од 15 дана. На поновљеном гласању учествују два кандидата с највећиим бројем гласова, а изабран је онај који је освоји макар глас више. Само назнака тог гласа више, сликовито речено, може обезбедити Николићеву поновну кандидатуру.

Пише:
Пошаљите коментар