Цикломотел с двадесетак соба
ПАНЧЕВО: Старији Панчевци сећају се да су изван базенске ограде, а иза некадашњег ресторана „Базен“, постојали терени за мини-голф, столови за стони тенис и мали отворени базен.
Пре петнаестак година ту су изграђена и два тениска терена која никада нису коришћена. Како је време пролазило, тако је све зарасло у растиње. Рушењем ресторана и сечењем растиња започело се са уређењем и тог простора.
На месту где је био ресторан, планирана је изградња цикломотела, мотела или хостела који би служио за смештај туриста на бициклима, који пролазе Еуровело 6 и Еуровело 13 бициклистичким рутама, каже Александар Фаркаш, градски менаyер.
- У фази смо идејног пројекта. Он ће бити завршен врло брзо и представићемо јавности како изгледа, како ће објекат бити лоциран у односу на целину. Имаће између 15 и 20 соба, паркинг, ресторан. Неке собе, двокреветне или трокреветне, имаће своја купатила, а су остатак хостелске собе са четири, шест или осам кревета – рекао Фаркаш.
Планирано је да се изградња цикломотела финансира из ИПА или неких других фондова ЕУ, каже Фаркаш. Град је у могућности да обезбеди учешће у финасирању, које се креће од 15 до 30 одсто укупне вредности.
- С обзиром на то да се наслањамо на Еуровело 6 и Еуровело 13, то је врло популарно за финасирање страним донаторима. Доста Европљана користи бициклистичке путеве и мислимо да ћемо врло брзо обезбедити средства за то – истакао је Фаркаш.
Док се не обезбеде средства за изградњу цикломотела, ипак ће се радити у овом делу спортског центра Стрелиште.
До почетка следеће сезоне у овом делу биће завршен паркић, којим ће моћи да се прошета, а моћи ће да се користе и тениски терени.У наредном периоду поред Хале спортова и терена са вештачком травом планирана је изградња још два мултифункционална терена, за одбојку, рукомет и кошарку, један ће бити од тартана, а други од бетона или асфалта.
Порозан споменик биће спасен
Кип Свето тројство постављен је на платоу испред Миноритског самостана и цркве Светог Карла Боромејског крајем 19. века и представља Оца, Сина и Светог духа. Дејством времена, али и фитопатогених организама, кип је у доброј мери пропао, а недостају му и поједини делови, каже Миодраг Младеновић, директор Завода за заштиту споменика културе у Панчеву.
- Изненадили смо се када су лабораторијска истраживања, која смо спровели, показала да је материјал мешавина креча, гипса и копаног песка. Такав порозан споменик, заштићен је премазом од цементног малтера. Временом цементна љуска је попуцала и дошло је до разарања одређених делова – рекао је Младеновић.
Све три фигуре које симболизују свето тројство су доста оштећене и фале поједини делови, како тела, тако и Глорије, зрака иза голуба који симболизује Свети дух. Све то ће бити поправљено и враћено у првобитно стање, потврдио је Миодраг Младеновић.
Радови на реконструкцији кипа Светог тројства требало би да буду завршени за месец и по дана, што највише зависи од временских услова. Планирано је и освештање кипа и то 5. новембра, када се обележава и црквена слава цркве Светог Карла Боромејског.
Циљ је лепши и зеленији град
Пре мање од месец дана на место директора ЈКП „Зеленило“ изабрана је Владислава Чолић, мастер инжењерка пољопривреде. До краја године остало је мало више од једног квартала. Послови су увелико у току, од кошења зелених површина, уређења паркова, проширења гробља и управљања пијацама.
- Ове године није било неких већих инвестиција, па се држимо већ утврђеног плана и програма радова за ову годину – рекла је Владислава Чолић показујући резултате одржавања Народне баште, где је највећи прилив деце и пре подне и у току дана и увече. Ово предузеће по плану одржава све паркове на подручју града.
Како је најавила директорка Чолић, радници ЈКП „Зеленило“ наставиће и у наредној години да уређују зелене површине, дечија игралишта, да брину о парковима Народна башта и Барутана и о панчевачким пијацама. Нова директорка долази из области шумарства, и како сама каже, зна колико је важно да предузеће функционише на највећем могућем нивоу и да буде достојан репрезент града, а услова за напредак увек има.
Предузеће „Зеленило“ у оквиру свог пословања има и пијаце: бувљак, зелену, такозване „сателитске“, које се налазе по градским насељима. - Што је тиче пијаце Аеродром, односно популарне бувље пијаце, важно је рећи да иако опада приход од 2014. године до данас, опет је то пијаца која има највише лицитираних и продатих тезги у целој Србији. Видимо прилику за промене, уколико дође у скорије време до изградње другог колосека пруге Београд-Панчево, где би се поново вратили и људи и продавци и долазили купци. Што се тиче Зелене пијаце, ту смо задовољни, рећи ћу само податак да је 90 одсто тезги сваког месеца издато – додала је Чолић.
Дневно стигне 150 тона смећа
Свакога дана на нову депонију, отворену пре десет месеци, стигне око 150 тона смећа из Панчева и Старчева. Од те количине до две тоне сакупи се рециклабилних материјала, који могу поново да се употребе. На овај начин, само на простору за одлагање, направљена је уштеда скоро за трећину депоније, каже Јованка Дакић, руководилац сектора за управљање отпадом у ЈКП „Хигијени”. Сакупљени рециклабилни материјал, се након издвајања одвози у рециклажни центар у Власинској улици.
- Одвајање рециклабилних материјала, осим у финансијском делу, има улогу у смањењу количине отпада. Циљ је да се издвоји око тона дневно, при чему испоруке у центар у Власинској зависе од расположивих камиона за превоз. То буде 600-700 килограма па до две тоне. Из угла „Хигијене”, то можда није нека количина у смислу тежине, која се издвоји, али није примарно важна та количина већ запремина која се уштеди на телу депоније – појаснила је Јованка Дакић.
Када је отварана нова депонија, било је планирано да се на њу доноси и одлаже и смеће из свих села која припадају територији Града Панчева. Након Старчева, одношење смећа на нову депонију требало би да почне и из Долова, за шта постоји одлука локалног парламента.
- Скупштинска одлука за Долово постоји. Предмер терена, увођење у систем корисника услуга је пред завршетком. Очекује се да у најскорије време једно по једно село, почев од Долова, па редом северна и јужна села, буду обухваћена јединственим системом одношења смећа – рекла је Јованка Дакић.
Лети се генерише много више отпада него зими, тако да тренутно на депонији завршава око 150 тона смећа. Када се започне одлагање смећа и из свих села са територије града та количина, бар према проценама, биће већа за још 50 одсто.
Дирекција спремна за другу фазу опремања северне зоне
Радови на инфраструктурном опремању панчевачке Северне индустријске зоне успешно напредују. У првој фази су у планираним роковима завршени сви послови, од припремних земљаних радова, преко асфалтирања првих 520 метара Улице 7. нова, до постављања водоводне мреже и уличне расвете, са потребним електро-орманима.
На реду је и друга фаза у којој ће Улица 7. нова добити нових 550 метара, каже директорка Дирекције за изградњу и уређење Панчева Маја Витман и додаје да како радови на опремању Северне пословне зоне напредују, тако расте број инвеститора који се код градоначелника интересују за покретање посла у Панчеву. У Дирекцији очекују да ће друга фаза уређења Северне пословне зоне бити завршена до краја године.
Припремио: М. Соло