Грађани траже чак 118 милиона динара за одштету због уједа паса
Услед великог броја појединачних захтева грађана за одштету због уједа паса
луталица ове године, који су до сада достигли суму од 118 милиона динара, предузећу „Зоохигијена и ветерина” прети блокада рачуна. Додатни проблем, каже директор „Зоохигијене” Александар Бурсаћ, праве лажирани захтеви, али и доношење луталица из других општина у Нови Сад.
– Примера ради, у току 2014. године за одштету исплаћено је 27 милиона динара – каже Бурсаћ, додајући да је те године штрајк адвоката донекле одложио део захтева. – Комисија која се бави нагодбама за одштетне захтеве које су уједени, али и „уједени” грађани поднели, а коју је оформио Град, успела је ипак да сачува импозантну цифру у градском буyету и у каси „Зоохигијене”, расветливши више фингираних случајева. Чини ми се да је у току досадашњег рада, од свог оснивања, Комисија открила 15 случајева за које се испоставило да су намештени.
По његовим речима, дешава се да се пси масовно остављају у градовима који су системски кренули да решавају проблем с луталицама, међу којима је и Нови Сад.
– Знамо за фирму из Врњачке Бање која се бави нелегалним преносом паса с улице на територије других општина и градова. Тиме грубо крше Закон о добробити животиња – каже он.
Неправилности, објашњава Бурсаћ, постоје и у неједнаким одштетама у различитим градовима. Неколико градова у Србији исплаћују огромне цифре за одштету од уједа паса луталица, међу којима је и Нови Сад, у другима се ради о неколико пута мањим износима. У Ваљеву се на име одштетног захтева исплаћује и више од 100.000 динара, док се у неким другим градовима по једном захтеву исплаћује 20.000-30.000.
– Лимит за висину одштете се разликују у зависности од случаја – каже наш саговорник, наводећи пример суграђанина који је најпре тражио око 400.000 динара, да би након разговора с Комисијом тај захтев преиначио на 40.000. – Међутим, цифра често прелази и 300.000 јер треба урачунати и трошкове адвоката и суда.
Број захтева за одштету, по речима нашег саговорника, у последње време има тенденцију пада. Ипак, иако смањен, и даље је „астрономски велик”. За тренутну ситуацију потребно је системско решење, које би било донето уз помоћ градске власти, али и републичке, те у сарадњи с грађанима, одређеним невладиним организацијама, МУП-ом... Фокус је, каже Бурсаћ, на томе да се скине анатема с напуштених животиња.
Познато је да је један од главних узрока великог броја напуштених животиња на улицама Новог Сада, али и осталих градова, управо неодговорно власништво. Бурсаћ каже да ситуација у Бангладешу и Великом риту далеко највише забрињава јер се међу животињама које се тамо налазе тек око десет одсто води као власничко.
Д. Ристић
У карантину до даљег
Шарпланинац који је у јуну напао девојчицу и њеног оца на Камењару и два пса који су усмртили човека у Петроварадину тренутно се налазе у прихватилишту “Зоохигијене”. Они су, како каже директор тог предузећа, Александар Бурсаћ, под сталним надзором у јасно обележеним боксовима. Тамо ће и остати до решења јавног тужиоца. Каква би могла бити пресуда, наш саговорник није желео да нагађа.