Сложена операција аорте минималним резом
Хируршки тим Одељења за аорталну хирургију и везивне дисплазије аорте Института за кардиоваскуларне болести Војводине урадио је прошле недеље прву замену аортног залиска
и асцендентне аорте минимално инвазивним приступом из горње стернотомије. Другим речима, ова компликована операција је, уместо сечења целог грудног коша, урађена из малог реза дела грудне кости.
Како је истакао начелник Одељења др Павле Ковачевић који је извео операцију, пацијенткињи је замењен аортни залистак и усходна аорта због велике анеуризме (проширења) усходне аорте с претећим пуцањем.
- Ради се о резу од свега 8 до 10 центиметара, насупрот конвенционалном приступу из пуне стернотомије од преко 30 центиметара – каже др Ковачевић. - Болесница је имала минимално постоперативно крварење, као и рано буђење, а екстубирана је свега неколико сати након оперативног захвата.
Овакав приступ иначе ризичној операцији, омогућава брз опоравак и рану рехабилитацију и у овако тешкој хирургији, што је веома важно за пацијента. Ради се о веома комплексној и реткој оперативној процедури. а операцији је претходила серија од преко стотину операција аортног залиска из министернотомије, као и више стотина операција из домена аорталне хирургије на свим нивоима, укључујући и најкомплексније операције замене торакоабдоминалне аорте и лука аорте.
Аорта нормално има пречник од два центиметра. Код пречника већег од 5 центиметара постоји опасност пуцања крвног суда. У том случају остаје мало времена за хитну операцију. Чак половина пацијената умире због губљења крви, а ако након операције дође до отказивања функције бубрега, прогноза је јако лоша.
Анеуризме настају због слабљења зида аорте. Гентетски утицај је могућ, али најчешће настаје код артериосклерозе, након одређених инфекција (гљивице, сифилис), као и код упале аортног зида (аортитис). Када аорта пукне, погођена особа прво има јаке болове и може брзо да изгуби и свест. Неки пацијенти имају болове у леђима, али чак 80 посто случајева пуцање аорте пролази без болова.
Преглед ултразвуком је најбољи начин да се открије анеуризма. Он се препоручује свим мушкарцима старијим од 65 година, а уколико постоји генетска предиспозиција, мушкарцима и женама старијим од 55 година. Пушачи, пацијенти с повишеним крвним притиском, кардиоваскуларним болестима, као и они који су имали инфаркт, спадају у ризичну групу.
Уколико је аорта мало проширена, прегледи се обављају једном годишње, а код повећања већег од 4,5- 5 цм одлучује се да ли је потребна превентивна операција. Поред величине аорте, лекари узимају у обзир опште стање пацијента, напетост зидова крвних судова и локални притисак.
Код мушкараца се операција препоручује код ширине аорте од 5-5,5 цм, а код жена већ код ширине од 4,5-5 цм. Опасност пуцања аорте расте са њеном ширином, код 5 цм је ризик пуцања 5 посто, код ширине од 6 цм 10-20 посто.
Иако се мале анеуризме током времена могу незнатно променити, већина је животно угрожавајућа. И до 78 посто незбринутих пацијената умире у року од 5 година од дијагнозе, најчешће од руптуре.
Е. Д.
Интервенције на светском нивоу
Ове године професор Ковачевић је први пут на Институту за кардиоваскуларне болести Војводине, али и у Србији, урадио такозвану Тирон-Давидову процедуру замене асцендентне аорте уз очување оригиналног валвуларног апарата. Ради се о интервенцији која се у свету изводи само у водећим институцијама када је у питању аортална хирургија. Наш центар већ уводи као стандардизовану и технику операције торакоабдоминалне аорте и лука аорте, што повећава шансе за излечење оболелима од проширења аорте.