clear sky
25°C
22.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Медицински, економски и ИТ смерови најпопуларнији за осмаке

05.06.2016. 19:46 13:33
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Како су завршни испити за мале матуранте све ближи (заказани су за 15, 16. и 17. јун), будући средњошколци све више размишљају о томе које ће

средње школе и смерове уписати на листу жеља. По информацијама које смо добили од директора новосадских основних школа с којима смо разговарали, међу најпопуларнијима су, већ годнама, гимназије, као и медицински и економски смерови, за којима иду електротехничка и машинска занимања, а посебно они везани за ИТ, однсоно информационе технологије. Осмацима у одлуци, осим родитеља, велику помоћ пружају и саме осмолетке, кроз педагошко-психолошко тестирање и усмеравање.

– Психолог и педагог који раде на томе као резултат извуку три опције за упис, које су поређане по важности, од примарне –  објашњава директорка ОШ „Душан Радовић” Славољупка Михајловић, додајући да деца и родитељи углавном поштују резултате и усвајају савете њихове педагошко-психолошке службе.

Како каже, ученици преферирају четворогодишње смерове, а најчешће се за занате опедељују само они с лошијим успехом, због недостатка бодова. То потврђује и директор ОШ „Жарко Зрењанин” Жарко Мушицки, који каже да је, по његовом мишљењу, потребно да се стручне школе преоријентишу на савремене профиле јер многи средњошколци неће студирати, већ ће тражити посао одмах након завршетка школовања.

– Мислим да би појавом савременијих профила привукли више деце –каже Жарко Мушицки. – Овако, сви и даље желе да упишу нешто опште, као што су гимназија или економија, а онда велики број њих, на крају, заврши у администацији. С друге стране, приватници који код нас отварају компаније траже управо оне који су завршили неке савремене стручне смерове у средњим школама, попут индустријске информатике. Тада се деси да на нашем тржишту рада послодавци не могу да нађу довољно стручних кандидата па их дошколавају.

Неки од профила који су тренутно тражени међу послодавцима, а који уписује мали број ђака, јесу различити машински и индустријски смерови, али и занати. Како каже директор новосадске Машинске школе Владимир Гавранић, један од нових профила, који нуди велику могућност запослења након школовања, јесте бравар-заваривач, који је конципиран на идеји да ученици имају праксу у привреди, а теоријски део у школи те да већ при крају школовања буду потпуно спремни за рад. Међу атрактивним трогодишњим смеровима, који уписује много деце, додаје он, је и аутомомеханичар-инсталатер, док су четворгодишњи смерови, каже, „недовољно промовисани”.

– Смерови машински техничар за компјутерско конструисање, техничар моторних возила, техничар за роботику и техничар за компјутерско управљање четворгодишњи су профили који су врло перспективни и интересантни, али, нажалост, и даље без довољног интересовања ученика, иако је цена рада за таква занимања данас веома добра и радници су тражени – каже Гавранић. – Осим тога, Министарство нам је стопирало некада врло популаран смер оператер машинске обраде те се боримо да поново покренемо то одељење. Уз то, погодност школа као што је машинска је и каснија могућност уписа различитих факултета.

Док многе стручне школе имају проблем мањка зантересованих, оне које су већ годинама у врху већине листа жеља малих матураната могу примити много мање ученика него колико конкурише. 

– У последњих неколико година смо међу пет најтраженијих школа у земљи, што узрокује и велика одељења, али и велике притиске – каже директорка Медицинске школе „7. април” Александра Бер Божић. – Ове године уписујемо 13 нових одељења, што је укупно 390 слободних места, с наставом на три језика.

Како додаје, при упису, средње школе добијају од Министарства списак с именима ученика који ће, на основу остварених бодова у току школовања и назавршном тесту, уписати конкретни смер.

– Искуство од претходних година показало је да редовно буде много више деце која желе да упишу нашу гимназију него што имамо слободних места па тако очекујемо и ове године, а међу ученицима увек имамо и деце која долазе и из других места – каже секретарица Гимназије „Исидора Секулић” Марија Ромелић, додајући да та гимназија ове годинеуписује седам нових одељења.

Д. Ристић

 

Попунити листу до краја

Што је средња школа траженија, теже ју је уписати, а да ли ће неки будући средњошколац уписати жељени профил зависи од бодова, али и од конкуренције. Директорка Медицинске школе „7. април” Александара Бер Божић подсећа на то да је ове године уведено и правило да матуранти који остваре мање од 50 бодова неће моћи да упишу четворогодишњи смер. Стога, она поручује садашњим осмацима да је изузетно битно да попуне целу листу са жељама и да припреме реалне алтернативе.

Пише:
Пошаљите коментар