Medicinski, ekonomski i IT smerovi najpopularniji za osmake
Kako su završni ispiti za male maturante sve bliži (zakazani su za 15, 16. i 17. jun), budući srednjoškolci sve više razmišljaju o tome koje će
srednje škole i smerove upisati na listu želja. Po informacijama koje smo dobili od direktora novosadskih osnovnih škola s kojima smo razgovarali, među najpopularnijima su, već godnama, gimnazije, kao i medicinski i ekonomski smerovi, za kojima idu elektrotehnička i mašinska zanimanja, a posebno oni vezani za IT, odnsono informacione tehnologije. Osmacima u odluci, osim roditelja, veliku pomoć pružaju i same osmoletke, kroz pedagoško-psihološko testiranje i usmeravanje.
– Psiholog i pedagog koji rade na tome kao rezultat izvuku tri opcije za upis, koje su poređane po važnosti, od primarne – objašnjava direktorka OŠ „Dušan Radović” Slavoljupka Mihajlović, dodajući da deca i roditelji uglavnom poštuju rezultate i usvajaju savete njihove pedagoško-psihološke službe.
Kako kaže, učenici preferiraju četvorogodišnje smerove, a najčešće se za zanate opedeljuju samo oni s lošijim uspehom, zbog nedostatka bodova. To potvrđuje i direktor OŠ „Žarko Zrenjanin” Žarko Mušicki, koji kaže da je, po njegovom mišljenju, potrebno da se stručne škole preorijentišu na savremene profile jer mnogi srednjoškolci neće studirati, već će tražiti posao odmah nakon završetka školovanja.
– Mislim da bi pojavom savremenijih profila privukli više dece –kaže Žarko Mušicki. – Ovako, svi i dalje žele da upišu nešto opšte, kao što su gimnazija ili ekonomija, a onda veliki broj njih, na kraju, završi u administaciji. S druge strane, privatnici koji kod nas otvaraju kompanije traže upravo one koji su završili neke savremene stručne smerove u srednjim školama, poput industrijske informatike. Tada se desi da na našem tržištu rada poslodavci ne mogu da nađu dovoljno stručnih kandidata pa ih doškolavaju.
Neki od profila koji su trenutno traženi među poslodavcima, a koji upisuje mali broj đaka, jesu različiti mašinski i industrijski smerovi, ali i zanati. Kako kaže direktor novosadske Mašinske škole Vladimir Gavranić, jedan od novih profila, koji nudi veliku mogućnost zaposlenja nakon školovanja, jeste bravar-zavarivač, koji je koncipiran na ideji da učenici imaju praksu u privredi, a teorijski deo u školi te da već pri kraju školovanja budu potpuno spremni za rad. Među atraktivnim trogodišnjim smerovima, koji upisuje mnogo dece, dodaje on, je i automomehaničar-instalater, dok su četvorgodišnji smerovi, kaže, „nedovoljno promovisani”.
– Smerovi mašinski tehničar za kompjutersko konstruisanje, tehničar motornih vozila, tehničar za robotiku i tehničar za kompjutersko upravljanje četvorgodišnji su profili koji su vrlo perspektivni i interesantni, ali, nažalost, i dalje bez dovoljnog interesovanja učenika, iako je cena rada za takva zanimanja danas veoma dobra i radnici su traženi – kaže Gavranić. – Osim toga, Ministarstvo nam je stopiralo nekada vrlo popularan smer operater mašinske obrade te se borimo da ponovo pokrenemo to odeljenje. Uz to, pogodnost škola kao što je mašinska je i kasnija mogućnost upisa različitih fakulteta.
Dok mnoge stručne škole imaju problem manjka zanteresovanih, one koje su već godinama u vrhu većine lista želja malih maturanata mogu primiti mnogo manje učenika nego koliko konkuriše.
– U poslednjih nekoliko godina smo među pet najtraženijih škola u zemlji, što uzrokuje i velika odeljenja, ali i velike pritiske – kaže direktorka Medicinske škole „7. april” Aleksandra Ber Božić. – Ove godine upisujemo 13 novih odeljenja, što je ukupno 390 slobodnih mesta, s nastavom na tri jezika.
Kako dodaje, pri upisu, srednje škole dobijaju od Ministarstva spisak s imenima učenika koji će, na osnovu ostvarenih bodova u toku školovanja i nazavršnom testu, upisati konkretni smer.
– Iskustvo od prethodnih godina pokazalo je da redovno bude mnogo više dece koja žele da upišu našu gimnaziju nego što imamo slobodnih mesta pa tako očekujemo i ove godine, a među učenicima uvek imamo i dece koja dolaze i iz drugih mesta – kaže sekretarica Gimnazije „Isidora Sekulić” Marija Romelić, dodajući da ta gimnazija ove godineupisuje sedam novih odeljenja.
D. Ristić
Popuniti listu do kraja
Što je srednja škola traženija, teže ju je upisati, a da li će neki budući srednjoškolac upisati željeni profil zavisi od bodova, ali i od konkurencije. Direktorka Medicinske škole „7. april” Aleksandara Ber Božić podseća na to da je ove godine uvedeno i pravilo da maturanti koji ostvare manje od 50 bodova neće moći da upišu četvorogodišnji smer. Stoga, ona poručuje sadašnjim osmacima da je izuzetno bitno da popune celu listu sa željama i da pripreme realne alternative.