Спремни за извоз сир, шећер, вино, „фијати”...
На одлуку Врховног савета Евроазијске економске уније (ЕЕУ) да започне преговоре са Србијом о унификацији трговинског режима,
чиме ће се заједничка зона слободне трговине Србије са садашњих Русије, Казахстана и Белорусије, проширити и на остале чланице те уније – Јерменију и Киргистан, стижу повољни коментари.
– Наш примарни циљ је да задржимо ниво либерализације трговинског режима који смо имали с Русијом, Белорусијом и Казахастаном зато што је 99 одсто роба на том режиму – рекао је министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић. – Други циљ је да се то прошири и на „фијате”, али и још неке производе – одређене врсте сира, шећер, цигарете и вино.
По његовим речима у овом тренутку такве врсте споразума нису у колизији са спорзумима које имамо са земљама ЕУ.
– Споразум с Евроазијском економском унијом би требало да буде потписан до краја године – каже координатор Центра за сарадњу с Русијом у Привредној комори Србије Дејан Делић. – Нама се тако отвара тржиште од 182 милиона људи и то доприноси јачој инвестиционој привлачности. Већ нас је звала водећа светска компанија из Француске у области фармације и козметике да се распита о уласку на српско тржиште зарад добијања домаћег порекла производа и извоза на тржиште ЕЕУ. С друге стране, ми ћемо ЕЕУ представити моделе споразума о слободној трговини које имамо с ЕУ, чланицама ЦЕФТА, ЕФТА и Турске, и позвати њихове компаније да отварају производњу овде ради одласка на трећа тржишта.
– Та одлука Вишег савета Евроазијског економског савеза омогућиће бољи пласман робе на територију држава чланица – изјавио је представник Привредне коморе Србије у Москви Свето Васиљевић, и додао да се отвара и могућност да се списак робе ослобођене царине прошири с 97 одсто на можда 99 одсто, а да би за Србију било веома значајно ако би на списак робе ослобођене царине били стављени зрели сир и ракија.
И Демократска странка Србије сматра да је то добра вест за нашу земљу те је позвала будућу владу да без одлагања приступи преговорима о слободној зони с Евроазијском економском унијом јер би то, како оцењује, био подстицај развоју српске привреде и трговине.
Е. Р.