few clouds
10°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Повређенима треба да помогнемо колико знамо, не више од тога

25.05.2016. 19:48 13:33
Пише:

Градско такмичење у пружању прве помоћи и реалистичком приказу повреда одржано је почетком априла,

али су увелико у току припреме за предстојеће покрајинско, које ће се одржати 28. маја у Суботици. Из Новог Сада такмичиће се две шесточлане екипе: подмлатка „Зеке” и омладине „Венди” и оне ће, заправо, представљати Црвени крст Новог Сада (ЦК НС).

– На такмичењу буде четири полигона с по пет сцена разних несрећа, а такмичари имају десет минута да раде док не дође Хитна помоћ – објашњава нам процедуру стручни сарадник Црвеног крста Новог Сада за прву помоћ Дејан Вучковић. – Прво на полигон улази вођа екипе и објашњава шта се десило и гледа да ли је безбедно да уведе остатак екипе. Судија све то прати и оцењује, а након десет минута, морају све да представе Хитној помоћи.

У оквиру подмлатка учествују ученици седмог и осмог разреда, а у оквиру омладине су најчешће ученици средњих школа, а могу се такмичити и старији.

– Занимљиво ми је да учим све то, забављам се, добро је друштво, али и леп осећај кад знам да некоме могу помоћи – прича нам ученик ОШ „Јожеф Атила” Виктор Прец, довикујући да, ем што је шести разред, још је и 2004. годиште, што значи да би требало да буде пети.

Његова екипа „Зеке”, или „Зецови” како се у шали међусобно зову, победила је на градском такмичењу и сада се спремају за покрајинско које их ускоро чека.

– На такмичењу сам имао трему да ли ћу све добро урадити, да не погрешим нешто. Али је био и леп осећај, задовољан сам и значиће ми у животу – додаје Виктор.

Сваку екипу обучава инструктор, односно волонтер Црвеног крста, а имају и књигу о првој помоћи која је усклађена с европским нормативима. Како каже Дејан Вучковић, доста деце је заинтересовано за учешће, и додаје да се касније већина њих определи за средњу медицинску школу, односно за студирање на медицинском факултету.

– Ја сам на смеру за фармацеутског техничара и схватила сам да се нисам баш пронашла у томе и зато сам кренула на секцију о првој помоћи, има и више везе с медицином – каже волонтерка ЦК НС-а Милана Бојиновић, која је и ученица трећег разреда Средње медицинске школе „7. април”.

Будући да ће ускоро требати да се одлучи за студије, двоуми се између стоматологије и опште медицине.

– Ово ми је била друга сезона такничења и сада сам много самопоузданија, знам шта и колико знам и могу. Ван такмичења десило ми се да у школи помогнем једној другарици која је имала несвестицу. Урадила сам аутотрансфузију, што значи да сам јој ставила „све четири увис” и после десет минута се повратила па смо јој дали чоколадицу. Увек треба да помогнемо колико знамо, не више од тога.

Важност сарађивања у оквиру тима потврђују и наши саговорници, истичући да је и улога вође веома важна. Он мора да буде смирен и сталожен, али да има ауторитет.

– Сигуран сам у то да бих био спреман да помогнем у свакој ситуацији – уверава нас ученик трећег разреда Е-гимназије Огњен Вучковић. – Мораш бити сталожен, јер ако се успаничиш, боље да не помажеш, само можеш направити још горе.

Уколико се неко и нађе у ситуацији да некоме треба да помогне, по закону нико га не може тужити уколико и уради нешто погрешно. Једино Закон о безбедности саобраћаја на путевима (чланом 167) обавезује на то да, „уколико се затекнете или наиђете на место саобраћајне незгоде у којој има поврећених лица одмах обавестите полицију и/или службу хитне медицинске помоћи и да у складу са својим знањима, способностима и могућностима, пружите помоћ лицима повређеним у саобраћајној незгоди и по потреби их превезете у најближе здравствене установе и да предузмете све што је у вашој моћи да спречите увећавање постојећих последица, односно настајање нових.”

– Иако у филмовима стално виђамо реанимацију, она се, заправо, ретко дешава – каже Дејан Вучковић. – Реанимација подразумева масажу срца и вештачко дисање. Постоје три правила због којих се престаје пружање реанимације: долазак Хитне помоћи, спонтано оживљавање срца и плућа или ако се уморимо, што је морално правило.

Јавности није познато ни да се деци, која су волонтери Црвеног крста и(ли) учествују на такмичењима те запоставе школу јер се више посвете тој наставној активности, постигнути резултати не бодују при упису у средњу школу или на факултет.

– Деца уложе много труда, стекну одређено знање, а то им се не бодује. Изговор за то је што смо ми при Министарству здравља, а школство и прича о бодовању су део Министарства просвете – објашњава стручни сарадник ЦК НС-а за прву помоћ.

Волонтерка Милана Бојиновић каже да се њихова такмичења из прве помоћи не бодују јер нису школска, али да би свакако требало да се уведе и бодовање таквог њиховог ангажмана.

Л. Радловачки

Фото: С. Шушњевић и Црвени крст Новог Сада

 

Сви на истом задатку

На такмичењима учеснике сачекају свакакве сцене незгода које су поприлично реално представљене, у чему велику улогу има тим који се бави реалистичним приказом повреда, обољења и стања (РППОС). За све маске користе тапетол, брашно и јестице боје. А осим тог тима и Хитне помоћи, на такмичењу се ангажују и ватрогасци, полицајци и мото-клуб “НС Ридерс”.

 

Део велике хуманитарне федерације

Међународни дан Црвеног крста обележава се 8. маја, а цела текућа недеља води се као Недеља Црвеног крста. У Новом Саду ради једна од 45 организација, које делују по општинама у Војводини, док их у целој Србији има 180. Када је реч о свету, 190 земаља има своје организације Црвеног крста и Црвеног полумесеца, удружене у Међународну федерацију.

Пише:
Пошаљите коментар