Строге казне насилницима и подршка за жртве
Србија би на јесен могла добити закон о заштити од насиља у породици који ће омогућити хитно исељење насилника из породичног дома, без обзира на то да ли је он власник стана или куће,
као и бољу заштиту жртава насиља. Наиме, преднацрт закона, који је на јавној расправи, даје овлашћења полицији да изда наредбу којом насилнику забрањује повратак у домаћинство на 48 сати, а ако насилник не живи са жртвом, полиција ће му наредбом забранити прилазак, такође на 48 сати.
– Циљ је да удаљимо насилника из куће, не само оног који је учинио кривично дело већ и ако постоји ризик да ће доћи до настанка кривичног дела, односно неког облика насиља у породици – рекао је државни секретар Министарства правде Радомир Илић. – Стога смо предвидели посебан поступак за заштиту од насиља у породици.
У прва 24 сата од издавања наредбе Тужилаштво је дужно да суду предложи продужење мера, а у друга 24 сата суд мора да донесе одлуку. По преднацрту, у основним јавним тужилаштвима биће уведена специјална одељења за борбу против насиља у породици.
– У већим градовима то ће бити права одељења, у мањим, где нема довољно људи да правимо одељења, постојаће тужиоци који ће се посебно бавити тим проблемом – објаснио је он.
По Илићевим речима, тај закон је писан као тзв. закони-приручници, који треба да упуте државне органе како да примењују прописе и да их примењују у кратким роковима.
Осим доношења закона о заштити од насиља у породици, очекују се и измене Кривичног закона, у који ће као кривична дела бити уведена дела прогањања и сексуалног узнемиравања, али и редефинисане санкције када су у питању дела против полних слобода и против брака и породице, као и дефиниција силовања.
Од почетка године у нашој земљи девет жена убили су њихови партнери или мушки чланови породице, а прошле године у ово време било је чак 25 убијених жена и једна беба.
– Када се посматрају цифре, може се рећи да је ситуација боља, али ситуација никада неће бити боља све док имамо иједну убијену жену – истиче координаторка Саветовалишта против насиља у породици Весна Станојевић.
Наглашава да је врло важно усвојити закон, да до жена које трпе насиље дође порука да држава ради на томе да се насиље смањи и да сви заједно морају да раде да би се проблем свео на најмању могућу меру.
По њеним речима, у сигурним кућама у Београду тренутно је 26 жена и деветоро деце.
– Ниједна жена – жртва насиља која је на улици и из било ког разлога мора да побегне од насилника, неће остати незаштићена и неће имати проблема око смештаја у сигурној кући. Увек ћемо јој помоћи – рекла је она.
Весна Станојевић је поновила да је важно радити на економском оснаживању жена, а један од позитивних података је да је од октобра прошле године 15 жена из сигурне куће добило сталан посао.
На питање како мотивисати жене у малим срединама, она каже да њима треба пружити подршку која им недостаје.
– Оне већ трпе насиље, које временом постаје све горе – рекла је Весна Станојевић, уз апел свим женама да за своју ситуацију испричају некоме јер само тако могу добити помоћ уколико им затреба.
Е. Д.
Мора да престане
– Насиље над женама, као највећа пошаст сваког друштва, мора да престане и зато је борба против родно заснованог насиља задатак свих нас – поручила је јуче потпредседница Владе и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић.
Она је осудила последње случајеве породичног и сваког другог облика насиља. Говорећи о жртвама породичног и партнерског насиља, Зорана Михајловић је подсетила на то да је циљ Владе Србије нулта толеранција на насиље над женама и да је због тога 2016. проглашена Годином борбе против родно заснованог насиља.
Притвор због убиства супруге на Вождовцу
Виши суд у Београду одредио је јуче притвор до 30 дана Мирољубу Петровићу (63) из Врања, који је у понедељак насмрт избо ножем супругу Снежану (57) у стану њихове ћерке на Вождовцу, а потом покушао да себи одузме живот.
– Притвор му је одређен због опасности од утицања на сведоке, због природе кривичног дела које му се ставља на терет и запрећене казне, а осим тога и начин извршења кривичног дела је довео до узнемирења јавности – саопштила је портпаролка суда Тања Кољеншић.
Убиство се догодило ујутру, када је Петровић супрузи нанео педесетак убода ножем, а потом попио бочицу антидепресива у намери да се убије. Злочин је открила ћерка, која је по повратку у стан нашла закључана врата.