clear sky
12°C
21.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Инспектори контролишу све, од цена до прања новца

15.05.2016. 19:15 13:33
Пише:

Тржишна инспекција Јужнобачког округа ове године је при инспекцијском прегледу наишла на 74 нерегистована физичка лица

која нису била уписана у Агенцији за привредне регистре, одузела робе у вредности  од свега 3.000 динара и донела 12 решења о забрани обављања делатности. По речима начелнице Тржишне инспекције Јужнобачког округа Сенке Кнежевић, ове године обављен је укупно 761 инспекцијски надзор и поднето десет захтева за покретање прекршајног поступка.

– Тржишни инспектори контролу су спроводили на основу Закона о инспекцијском надзору, који је ступио на снагу 30. јула прошле године и у чијем фокусу је била појачана контрола нерегистрованих субјеката, а од 30. априла ове године регулатива тог закона је у пуној примени па ће тако свако министарство објавити на сајту план контроле по којем ће инспектори обављати надзор – навела је начелница Тржишне инспекције.

Додала је да би закон требало да сузбије сиву економију и рад на црно, што је и суштина усвојене регулативе, а да је још рано говорити о евентуалним слабостима Закона о инспекцијском надзору.

– Контроле Тржишне инспекције могу трајати дуже, у зависности од тога шта је предмет надзора. Делокруг рада нам је широк јер гледамо практично све, од формирања цена производа до оглашавања и прања новца па је рано говорити о томе какав је ефекат рада по новом, бар када је Тржишна инспекција у питању – истакла је Сенка Кнежевић.

Главна новина у новој регулативи, подвукла је, огледа се у томе да сада све инспекције, свака из своје области, могу контролисати нерегистрован рад, и што се сада под нерегистованим радом подразумева и ако је привредни субјекат уписан у АПР, а нема посебно решење, дозволу или лиценцу за промет одређене робе, као што су, на пример, цигарете, нафтни деривати.

– Привредне субјекте ћемо обавештавати о инспекцијском надзору три дана пре него што инспекција почне контролу, а спровешће је на основу контролних листа из широког делокруга рада Тржишне инспекције, који је обухваћен регулативом више закона: о трговини, о спречавању прања новца, о интелектуалној својини, о заштити права потрошача, о оглашавању... – казала је начелница Сенка Кнежевић.  

З. Делић

Пише:
Пошаљите коментар