У Скупштини Војводине Бачвана више од Банаћана и Сремаца заједно
У новом сазиву покрајинског парламента, гледајући по регионалној припадности, убедљиво ће доминирати посланици из Бачке, док Банат и Срем имају
далеко мање својих представника у Скупштини. Први избори који су расписани само по пропорционалном систему, без већинског изборног модела који је подразумевао да сви делови Војводине бирају 60 посланика покрајинског парламента непосредно, гласајући за име кандидата, донели су одређена одступања по заступљености градова и општина у Скупштини АП Војводине, пре свега што се тиче Новог Сада, који ће имати чак 40 посланика из града и приградских места која по територијалној организацији припадају Граду Новом Саду, у односу на 28, колико је Новосађана било у скупштинским клупама од 2012. године.
У одлазећем сазиву Скупштине Војводине своје представнике имала је 41 општина, док ће у новом сазиву, уколико посланици не буду подносили оставке и препуштали своје место другима с изборне листе, бити представљене 36 од укупно 45 општина у Аутономној Покрајини Војводини.
Што се тиче регионалне припадности, из Бачке долази 69 посланика, из Баната 35, док ће Сремаца по пребивалишту бити свега 16 у новој Скупштини Војводине. У тих 16 убројано је и пет посланика из Петроварадина и Сремске Каменице, који припадају Новом Саду, али се налазе на сремском делу.
Сремска Каменица, као део Новог Сада, тако даје три посланика, док град Сремска Митровица даје два. Што се тиче градова из Бачке, Нови Сад, с по једним послаником из Ветерника и Кисача, уз поменуте Сремску Каменицу и Петроварадин, има 40 посланика, а други по заступљености биће Суботичани с девет посланика, од којих по једног дају Палић, Бајмок и Хајдуково, по четири посланика имаће Сомбор и Врбас, с тим што сомборску општину представљају по један представник из Кљајићева и Дорослова, док Врбашани и Равноселци имају по два посланика с територије општине Врбас. Кулска општина имаће три посланика, од којих једног даје Црвенка, три Бачка Паланка, а по два Оyаци, Темерин, Тител и Србобран, с тим што ће оyачку општину представљати један посланик из Бачког Грачаца, а србобранску један посланик из Надаља. По једног представника у Скупштини Војводине имаће Бечеј, Апатин и Бачка Топола.
Од банатских општина и градова, Зрењанин даје девет посланика, уз учешће два посланика из Лукићева и Ечке, док ће град Панчево имати шест посланика. Град Кикинда имаће четири посланика, а у том броју биће и посланик који долази из Нових Козараца. По два посланика имаће општине Мол, Нови Бечеј с послаником из Новог Милошева, и Сечањ с послаником из Јаше Томића. По једног посланика имаће општине Ковин, Кањижа, Бела Црква, Вршац, Житиште, Ада и Чока. Захваљујући посланицима из Иланyе, Војводе Степе и Сефкерина, биће представљене и банатске општине Алибунар, Нова Црња и Опово.
Од сремских градова, највећи град Сремска Митровица имаће три посланика, од којих један долази из Мачванске Митровице. Исто толико посланика имаће и Рума, а један међу њима долази из Хртковаца.
Општина Шид имаће два представника, од којих један долази из села Вашица, а захваљујући по једном посланику из Нове Пазове и Голубинаца, општина Стара Пазова биће представљена с два посланика. Општина Сремски Карловци имаће једног покрајинског посланика.
А. Савановић
Чекајући Пастора
Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор још није заказао конститутивну седницу покрајинског парламента, а рок за то је 4. јун. Како незванично сазнајемо, рок за заказивање прве седнице новог сазива војвођанске скупштине почиње да тече када му Покрајинска избора комисија достави писмени извештај о изборима одржаним 24. априла 2016. године, али тај извештај још није стигао на адресу председника Скупштине Војводине. По добијању извештаја, Пастор има рок од три дана да одреди датум за одржавање првог скупштинског заседања новоизабраних посланика у Војводини.