Папа Фрања: Срушите зидове, изградите социјалну економију
ВАТИКАН: Папа Фрања позвао је данас Европу да сруши зидове које је изградила како би задржала мигранте и да изгради нову "социјалну економију" која ће служити интересима многих, а не само малобројних.
Подсетивши да су оснивачи Европске уније стремили ка интеграцији после Другог светског рата, врховни поглавар Римокатоличке цркве је рекао да су они били инспиративни зато што су се усудили да радикално мењају моделе који су довели до рата, преноси АФП.
"Данас, више него икада, њихова визија нас надахњује да градимо мостове и рушимо зидове", истакао је папа, рекавши да сања о Европи у којој "бити мигрант није злочин".Он је указао и да је Европи потребна "трансфузија меморије" како би се ослободила искушења да хрли ка "брзим и лаким краткорочним политичким добицима".
Папа је поручио да Европа мора, такође, да из темеља промени свој економски модел."Ако желимо да преиспитамо наше друштво, морамо да отворимо достојанствена и добро плаћена радна места, поготову за младе", закључио је он.
Папа је то рекао у говору који је одржао у Ватикану након што му је током свечане церемоније уручена Карлова награда, једна од најпрестижнијих европских награда, због његових "заслуга за Европу".Папа Фрања, који је неочекивано одлучио да прими награду, поруку Европи упутио је обративши се присутнима међу којима су били немачка канцеларка Ангела Меркел, председници главних институција ЕУ и премијери бројних европских влада.
Уочи церемоније, папа је јутрос примио у приватну аудијенцију председника Европског парламента Мартина Шулца, председника Европске комисије Жан-Клод Јункера и председника Европског савета Доналда Туска, а састао се и са немачком канцеларком Меркел.Папа Фрања је добитник Карлове награде за 2016. годину због свог, како је навео Савет за доделу награде, "изузетног моралног ауторитета који нас истовременено опомиње и као посредник подсећа да Европа има задатак и обавезу да настави да ради на остварењу идеала својих оснивача у изградњи мира и слободе, права и демократије, солидарности и очувању интегритета".
Карлову награду од 1950. године додељује немачки град Ахен за допринос европском јединству.
(Танјуг)