Пет до 12 за 17 стратешких компанија
За месец истиче заштита 17 стратешких предузећа од поверилаца. У Министарству привреде кажу да нових рокова који омогућавају заштиту од
поверилаца неће бити. То би практично значило да ће та предузећа бити препуштена пословању на тржишту, а самим тим и повериоци ће моћи да од њих наплате своја потраживања.
Председник Фискалног савета Србије Павле Петровић упозорава на то да нова влада, чим буде формирана, мора да се ухвати укоштац са започетом реформом и донесе коначну одлуку о судбини тих предузећа. Он сматра да за те фирме решење значи или приватизација или стечај, додајући да не „види да баш постоје неке велике понуде да се та предузећа откупе”.
– Остала су та велика предузећа као што су РТБ „Бор”, „Азотара”, „Петрохемија”, али и „Симпо”, „Ласта”... – рекао је Петровић. – Реч је о великом проблему, али, с друге стране, решавање тог проблема значило би повећање ефикасности српске привреде, склањање притиска с буyета, али и с остатка привреде. Та предузећа, осим што добијају дотације, нису плаћала доприносе, дугове за гас, изазивала су неликвидност јер нису плаћала ни приватним добављачима, и то се ширило кроз целу привреду. Ако су избори расписани да би се добио мандат за реформе, велике и тешке политичке и економске реформе су пред нама.
То на шта указује Петровић неспорно је – уосталом то тражи и ММФ – али иза стечаја тих 17 стратешки важних предузећа остало би неколико хиљада незапослених, а велико је питање колико би их остало чак и у случају приватизације. Јер, стратешки партнери тешко да би прихватили да уложе свој новац и задрже постојећи број запослених, тим пре што се већ годинама прича да у њима има вишка запослених и оних који су само формално запослени. Управо због огромног броја радника који би стављањем тачке и стечајем тих предузећа остали без радног места, предстојеће посао ни за нову владу Србије неће бити ни лак ни једноставан, а због тога економски стручњаци сматрају да ће она наставити да раде и после 31. маја.
Економиста Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду, сматра да ће бити пронађено решење да већина тих стратешких предузећа опстане и да ће она радити и после 31. маја.
– Већ је наговештено да ће јавно предузеће за подземну експлоатацију угља „Ресавица” и РТБ „Бор” наставити рад и после 31. маја – каже Савић, додајући да је реално и да ПКБ настави да ради и после 31. маја. – Када је реч о „Ресавици”, очито је да се на тај начин жели избећи социјални колапс у крајевима који зависе од рада у њеним рудницима. Што се пак РТБ-а „Бор” тиче, евидентно је да постоји нада ће се, као и у случају „Железаре Смедерево”, наћи оптимистичко решење с неком од кинеских државних компанија које своје пословање заснивају на дугорочним стратешким плановима.
По његовом мишљењу, проблематично је шта ће бити с три фабрике хемијског комплекса: панчевачком „Азотаром” и „Петрохемијом” и Металско-сирћетним комбинатом у Кикинди, јер све оне не могу опстатити без стратешког парнтера. Додаје да су Руси једини били заинтересовани за њих, али преговори нису дали резултате.
– Због тога се може догодити да нова влада одобри додатне рокове, али не за сва предузећа, већ само за нека – истакао је Савић.
Влада Србије и Министарство привреде успешно су привели крају решење за „Железару Смедерево”, а и расписали јавни позив за „Галенику”, с великом шансом да се за њу нађе стратешки партнер. За РТБ „Бор” и „Ресавицу” Министарство привреде прави посебне пакете одрживог развоја и финансијске консолидације...
Љ. Малешевић
Под државном заштитом
На списку заштићених предузећа у реструктурирању су АД Фабрика мазива ФАМ Крушевац, ФАП Прибој, АД „Петрохемија” из Панчева, ПКБ корпорација, Предузеће за подземну експлоатацију угља „Ресавица”, Памучни комбинат „Јумко” из Врања, произвођач гума „Трајал” из Крушевца, АД „Галеника”, АД „Политика”, АД „Икарбус”, РТБ „Бор”, „Прва петолетка” Трстеник, „Прва искра” Барич, „ППТ–сервоуправљачи” Трстеник, Група „Застава возила” Крагујевац, „ППТ–заптивке” Трстеник и Холдинг Индустрија каблова Јагодина.