broken clouds
20°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић: ЗСО није формирана - негативна порука Србима и ЕУ

01.03.2016. 09:12 13:33
Пише:

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да је Србија посвећена дијалогу Београд и Приштине и нагласио значај Заједнице српских општина, која упркос Бриселском споразуму

 још није формирана, што, како је истакао, представља негативну поруку и српској заједници и ЕУ.

Дачић је, на седници Савета безбедности Уједињених нација посвећеној Косову, уједно упозорио на пораст верског екстремизма у покрајини и на чињеницу да се до сада, од 220.000 програниних Срба, вратило само 1,9 одсто.

У околностима у којима живи, српски народ на Косову гаранцију свог опстанка и развоја види у ономе што му је од стране ЕУ гарантовано Бриселским споразумом, истакао је Дачић.

"Реч је о успостављању Заједнице српских општина, која би артикулисала интересе српског становништва и понудила институционални механизам за колективно остваривање и заштиту његових основних права, те допринела даљој и бржој нормализацији односа", рекао је Дачић.

Иако су сви извештаји генералног секретара УН препознавали потребу што скоријег формирања ЗСО, то до данас није реализовано, рекао је министар, подсећајући да је, уместо тога, уведен нови елемента у виду укључивања  тзв. Уставног суда Косова у преиспитивања и де фацто измене Бриселског споразума.То је негативна порука српској заједници, али и ЕУ као посреднику и УН, истакао је Дачић.

Он се осврнуо и на пораст верског екстремизма на Косову и Метохији, у протеклом периоду који је, како је оценио, достигао је највиши ниво у региону.

"Радикалне исламистичке структуре, подржане од стране значајног броја верских службеника/имама званичне Исламске заједнице Косова и Метохије и појединих међународних и локалних исламских организација и удружења, те њихова повезаност са страним борцима у Сирији и Ираку, којих је, ако се изврши поређење са бројем становника исламске вероисповести, отишао највећи број из региона Балкана, указује на постојање високог нивоа претње од извршења терористичких аката", навео је Дачић.

Према његовимм речима, радикализација политичких прилика и погоршање безбедносне ситуације услед ескалације политичког и верског екстремизма, представљају претњу за све житеље Косова и Метохије, а по правилу су најугроженији повратници у национално мешовитим срединама.

"То захтева додатне мере на плану јачања безбедности Срба и припадника невећинских заједница који су, како и овај извештај наводи, редовне мете и жртве етнички мотивисаних напада" навео је Дачић.

Посебан разлог за забринутост је, како је додао, присуство елемената тероризма и деловање радикализованих екстремиста у виду повратника са ратишта на Блиском Истоку на Косову.

У самом Извештају говори се о хапшењима и подизању оптужница против већег броја косовских Албанаца због сумње у повезаност са терористичким организацијама, подсетио је он.

"У извештајном периоду било је више случајева исписивања графита "ИСИС" на кућама Срба, на зидовима објеката СПЦ и поред путева. Подсетићу и на случај хапшења четворице наоружаних исламиста крајем јануара испред капија манастира Дечани, бисера српске, европске и светске духовне и културне баштине, који се налази и на Унесковој Листи светске баштине у опасности", истакао је министар.

Он је указао и на положај српске и мањинских заједница јужно од Ибра. оценивши да је нужно да периодични извештаји рефлектују и њихову ситуациј.

"Занемаривање људских права и проблема са којима се сусрећу мањинске заједнице широм Косова додатно доприноси њиховом осећају изолованости, запостављености и безизгледности. Зато предлажем да се у наредни извештај укључи и исцрпан преглед ситуације у којој се налазе припадници ових заједница јужно од реке Ибар", рекао је Дачић.

Осврћући се на питање повратка, шеф српске дипломатије је поновио да Београд годинама истиче да је више од 220.000 Срба протерано са својих огњишта на КиМ, а да је само 1,9 посто њих остварило одржив повратак.

"Да ли то значи да је међународна заједница дигла руке од повратка више од 200.000 Срба и да ли ће тиме бити легализовано етничко чишћење Срба са Косова и Метохије? Колико година још треба да прође да би се они вратили? Или је према Србима све дозвољено?" упитао је Дачић.

Изношење парцијалних евиденција о нападима на живот и имовину Срба и припадника других неалбанских заједница на известан начин релативизује једну, цивилизацијски недопустиву појаву, а то је прогон људи само зато што не припадају већинској заједници, напоменуо је он.

"Сложићете се да би било врло илустративно видети статистику о процентуалном решавању злочина и накнади штете за кривична дела извршена против Срба, укључујући убиства. Подсетићу да је број правоснажно осуђених извршилаца убистава за више од 1.000 Срба, од 1999. године до данас, и даље нула". рекао је Дачић.

Шеф српске дипломатије је упутио апел УН и другим представницима међународне заједнице да помогну у превазилажењу проблема који отежавају повратак интерно расељених својим домовима.

Притом, истакао је Дачић, треба имати у виду да је недостатак ефикасног механизма за повраћај узурпиране имовине, поред одсуства безбедности, један од најважнијих чинилаца који отежава и ограничава повратак.

Дачић је истакао да је ангажман УНМИК-а за Републику Србију од изузетне важности, јер је у питању мисија у коју српско становништво има највише поверења, али и мисија која је гарант статусне неутралности међународног присуства у Покрајини, у складу са резолуцијом СБ УН 1244 (1999).

Читаку: Помирење могуће тек када Србија призна ратне злочине

Косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку изјавила је да ће, и поред замајца у нормализацији односа између Београда и Приштине, помирење између народа бити могуће "тек када Србија призна да је починила ратне злочине и извини се".

Читаку је рекла да је косовски Уставни суд дао јасне смернице о томе како Заједница српских општина треба да буде успостављена, те да косовска влада има јасну "мапу пута" како да то уради, а да не угрози "функционалност државе".

"Нећемо дозволити да се понове опасни модели у региону", поручила је Читаку.

Према њеним речима, "Косово верује да је дијалог важан, али уз искреност у спровођењу договореног, без двосмислености".

Она је казала да треба искрено рећи о чему је у дијалогу реч, а то није, навела је, поновна интеграција Косова са Србијом, нити прекрајање историје.

"Косово је слободна, суверена држава и то се неће променити, већ се мора променити став Србије према нама, и дијалог је добар корак у томе", рекла је ЧЦитаку, додавши да нико не треба да сумња у евроатлантске амбиције Косова, које ће учинити "све да добије место у међународним организацијама".

"Истина је да је пре 1999. године више Срба живело на Косову, али су многи међу њима били припадници војске и полиције и очито се неће вратити", тврди Читаку.

Она је напоменула да су косовске институције успоставиле Специјални суд који ће судити за злочине на Косову 1999. године и да је ратификован споразум који је влада у Приштини потписала са Холандијом о том суду.

"Увек ћемо сарађивати са међународним правосуђем, као што смо и у прошлости чинили, јер немамо шта да кријемо. Рат није био наш избор", рекла је она.

Читаку је изразила жаљење што, како тврди, у Србији многа кршења људских права нису испитана и позвала је на задовољење правде за оне који су преживели сексуално насиље током сукоба.

Читаку тврди и да косовске власти поштују људска права мањина и подржавају их, "без обзира на другачију слику коју Србија свака три месеца представља у Њујорку".

Амбасадори указали на потребу примене бриселских споразума

Амбасадори земаља чланица Савета безбедности УН истакли су синоћ, на седници посвећеној раду УНМИКА-а и ситуацији на Косову и Метохији, значај спровођења бриселских споразума постигнутих у дијалогу Београда и Приштине, и позвали обе стране да примене договорено.

Они су изразили забринутост због насиља у косовској скупштини и на улицама коме је прибегла опозиција у протеклом периоду и поздравили напредак ка успостављању Специјалног суда за злочине бивше ОВК.

Амбасадори су, међутим, изнели различите ставове када је реч о потреби даљег ангажовања УНМИК-а, као и о генералној ситуацији у покрајини.

Амбасадор Русије при УН Виталиј Чуркин оценио је да је ситуација на Косову забрињавајућа и да је карактеришу сукоби и насиље.

Чуркин је нагласио да се бриселски споразуми не спроводе, а Заједница српских општина остаје мртво слово на папиру, зато што Приштина избегава своје обавезе заклањајући се иза Уставног суда, док међународна зајеница ћути.

"Положај косовских Срба је озбиљно угрожен", рекао је Чуркин, подсећајући на каменовање аутобуса са избеглицама, пуцање на српске домове и скрнављење црква после неуспелог покушаја Приштине да учлани Косово у Унеско.

Без кажњавања злочина такозване ОВК помирење је немогуће, оценио је Чуркин и поздравио одлуку Холандије да омогући да седиште Специјалног суда буде на њеној територији.

Он је нагласио и да недостатак владавине права доприноси јачању исламистичког екстремизма на Косову.

Руски амбасадор је критиковао преговарачку платформу Брисела за поглавље 35 о Косову у преговорима са Србијом, оценивши да је низ одредби те платформе "забрињавајући".

Амбасдор САД Дејвид Пресман поздравио је напоре Београда и Приштине на нормализацији односа кроз бриселски дијалог и изразио наду да ће бриселски спразуми бити спроведени, упркос изборима и на Косову и у Србији.

Он је оценио да је Косово учинило напредак и да је сада могуће смањити мисију УНМИК-а, а средства преусмерити тамо где су потребнија и предложио да се периодични извештаји, уместо на три, од сада раде на шест месеци.

Косово је учинило важан напредак у владавини закона, нарочито ратификацијом споразума о Специјалном суду за злочине који се спомињу у извештају известиоца СЕ Дика Мартија, оценио је он.

САД, како је истакао, осуђују насеље у скупштини и ван ње у протеклом периоду.

Вашингтон се нада да ће Косово у блиској будућности учествовати у свим телима УН као пуноправни члан, рекао је Пресман.

Представник Француске изјавио је да његова земља подржава наставак дијалога Београда и Приштине под покровитељством ЕУ и поздравио досада учињени напредак.

"Очекујемо да се све обавезе преузете потписивањем ових споразума што пре испуне", рекао је француски амбасадор, истичући да се то посебно односи на Заједницу српских општина.

Политичка ситуација на Косову је веома забрињавајућа, а прекиди у раду скупштине и насиље су недопустиви, нагласио је он.

"Насиље и говор мржње немају место у друштву какво Косово жели да постане," рекао је амбасадор Француске.

Успоставаљање владавине права мора остати један од приоритета, оценио је он и поздравио ратификацију споразума о Специјалном суду за злочине ОВК уз напомену да је кажњавање злочина кључно за помирење.

Амбасадор Британије изразио је жаљење због мањкавости у спровођењу споразума које су Приштина и Београд постигли у оквиру Бриселског дијалога и охрабрио обе стране да учине напредак на том плану.

Такође је изразио забринутост због наставка насиља на Косову, оценивши да то само штети имиџу косовског народа и омета постизање напретка.

"Дијалог, а не раскол, једини је пут напред. На косовским политичким лидерима је да нађу решења, а не на међународној заједници", рекао је он, додавши да је на Косову потребно обезбедити сарадњу на свим нивоима друштва, као на пример између градоначелника северне и јужне Митровице.

Према његовим речима, Косово у 2016. години очекују велики изазови, а политичко руководство мора да преузме одговорност за решавање политичке кризе и проблема у области владавине права и борбе против корупције.

Представник Шпаније изразио је забринутост због насиља, политичке тензије и запаљиве реторике на Косову.

Присуство УНМИК-а и других међународних мисија је и даље потребно и важно, оценио је он.

Шпанија подржава дијалог Београда и Приштине, рекао је амбасадор изразивши међутим забринутост што се бриселски споразуми не спроводе, јер то може утицати на рушење поверења.

"Није реално постављати нове захтеве а да није спроведено ни оно што је договорено", рекао је шпански представник, посебно позвавши на спрповођење споразума о Заједници српских општина.

Амбасадор Кине подсетио је да Резолуција 1244 остаје оквир за решавање питања Косова и поздравио Бриселски дијалог Београда и Приштине.

Амбасадор Јапана охрабрио је српске и косовске власти да удвоструче напоре да превазиђу разлике и нормализују односе путем даљег дијалога, а амбасадор Украјине је похвалио рад УНМИК-а и њихових партнера на Косову.

Он је поздравио наставак дијалога између Београда и Приштине и изразио жаљење због насиља којем пробегава косовска опозиција,

"Таква дела су неприхватљива, позивамо на поштовање владавине права и споразума постигнутих у оквиру Бриселског дијалога", рекао је он.

Дачић: Србија не може да служи као "врећа за ударање"

Србија не може да служи као "врећа за ударање" представницима косовских институција у приликама као што је седница Савета безбедности УН, поручио је Дачић, истакавши да се Београд не боји и да је то што преговара са Приштином, наша снага, а не слабост.

"Колико год Србија покушава да пружи руку, немамо коме да је пружимо", рекао је Дачић, у оштром тону реагујући на излагање косовске амбасадорке у САД Вљоре Читаку на седници СБ УН о Косову.

Наводећи да изјаве као што су Читаку не доприносе поверењу, већ нас враћају уназад, шеф српске дипломатије је нагласио да није чуо да је Читаку рекла и једну једину реченицу о теми седнице, а то је стање на Косову сада.

"Србија није присутна на Косову од 1999. Па какве везе Србија има са вашим унутрашњим проблемима? Ви делите лекције Србији, а знате шта се десило са сведоцима у случају Харадинај пред Хашким трибуналом. Више нису живи. Па је ли то сарадња са Хашким трибуналом?", рекао је Дачић.

Он је критиковао Читаку јер говори о злочинима, али не говори о злочинима против Срба.

"Говорите и о томе да Срби малтене нису ни живели на Косову, да су то били војници и полицајци. Па како можете тако да говорите? Добро знате да су Срби пре неколико векова били већина на Косову, то су историјске чињенице", нагласио је Дачић обраћајући се Вљори Читаку.

Он је подсетио да се на Косову налази велики број српских историјских, верских и културних споменика што, како је рекао, и Читаку добро зна.

"Шта хоћете да кажете - да 200.000 Срба не треба да се врате на Косово? Немате право то да кажете. Косово није ни васе ни моје, ни албанско ни српско, већ оних који тамо живе, тј. грађана Косова, а то су и Срби", истакао је сеф српек дипломатије.

Он је упитао Читаку и да ли, када говори о националним мањинама у Србији, хоће да каже да у Србији живи косовска национална мањина.

"А живи албанска. Не може да буде албанска национална мањина и ваша и ових из Тиране. Ви говорите о праву народа на самоопредељење, народа који је то право већ искористио и има своју државу, Албанију", казао је Дачић.

Он је упозорио чланове СБ УН да оно што се десило Србији, може сутра да се деси и сваком од њих.

Шеф српске дипломатије је захвалио свим земљама које нису признале једнострано проглашену независност Косова, и то не зато што су поштовале Србију, већ зато што су поштовале принципе међународног права.

Представнике ЕУ, САД и Британије је замолио да, када говоре са представницима Србије уочи оваквих седница, имају у виду да Србија не може да служи као "врећа за ударање" представницима приштинских институција.

"Ако мислите да се ми тога плашимо, варате се. И то што ми преговарамо, није наша слабост него наша снага", закључио је шеф српске дипломатије.

Читаку је одговорила да се "Косово не боји да прича своју причу и да се хвата у коштац са својом прошлошцћу".

"Имали смо грозан рат, али нико не би требало да покуша да ставља знак једнакости између злочина почињених под покровитељством државе и појединачних акција", сматра Читаку.

Она је рекла да ће Приштина спровести све постигнуте споразуме, али не и оне који нарушавају функционисање "државе Косова".

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар