Стефановић: Циљ бечког састанка заједничко решење избегличке кризе
Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић истакао је данас да је циљ данашње конференције министара унутрашњих и спољних послова земаља
западног Балкана, који се одржава у Бечу на иницијативу Аустрије, да се постигне заједничко решење за избегличку кризу.
„Надам се да ћемо моћи да постигнемо заједничко решење на овој конференцији, солуцију која ће омогућити лакши пролаз миграната, али и уједно и да заштитимо безбедност и сугурност наших землаја“, нагласио је Стефановић по доласку у Министарство унутрашњих послова Аустрије, где га је дочекала његова аустријска ресорна колегиница Јохана Микл-Лајтнер.
Он је казао да је циљ да се постигне договор о јединственом систему контроле, да мере омогуће лакши танзит миграната, али и лакшу ситуацију за све земље транзита и дестинације.
Према његовим речима потребно је решити питање ко су економски мигранти.
Са скупа, како је подвукао, важно је упутити поруку јединства и тежње ка заједничком решењу.
Министарка Микл-Лајтнер нагласила је да је Аустрија заинтересована за европским решењем.
„Међутим по питању заједничког европског решења тренутно тапкамо у месту и зато су неопходне националне мере. Такође је потребан савез са земљама на Балкану, како би направили већи притисак на Грчку да се коначно успостави заштита спољне границе ЕУ“, поручила је она.
На иницијативу министарке Микл-Лајтнер и шефа аустријске дипломатије Себастијана Курца, у Бечу се данас окупило 18 министара западног Балкана како би разговарали о ситуацији дуж балканске руте.
Реч је о скупу који је изазвао пажњу и пре одржавања, пошто је Грчка протестовала што није позвана, а Европска комисија критиковала једностране иницитаиве појединачних земаља кад је реч о мигрантима.
Министри Микл-Лајтнер и Курц дочекали су своје колеге у здању Министарства унутрашњих послова Аустрије у којем се одржава скуп.
Министар Стефановић стигао је међу првима на овај скуп, док ће шеф српске дипломатије Ивица Дачић накнадно да се придружи због кашњења авиона.
На конференцију, на тему "Заједницко управљање миграцијом", која је почела нешто после 10 часова, позвани су министри унутрашњих и спољних послова Албаније, Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Хрватске, Косова, Македоније, Словеније и Србије.
Циљ скупа је усаглашавање у вези актуелних миграционих изазова у већ доказаном формату Аустрије и партнера са Балкана.
На скуп су позване и земље које чине Салцбуршки форум, а које су погођене ситуацијом на западном Балкану, као што су Бугарска, Хрватска и Словенија.
Учесници конференције разговараће на првом панелу о темама које се тичу унутрашње безбедности, као што су управљање границама, борба против кријумчара и екстремизма.
Други панел бавиће се темама које су изазов за спољну политику као што су мере за борбу против узрока за бекство, сарадња са трећим земљама и информације о земљама порекла.
На радном ручку ће учествовати и министар одбране Аустрије Ханс Петер Доскоцил, који ће са министрима са Балкана разговарати о "цивилно-војној сарадњи и управљању границама".
По завршетку конференције, нешто после 13.15 часова, планирана је заједничка конференција за штампу.
Српски премијер Александар Вучић заказао је за данас после подне, у 15 часова, седницу Бироа за координацију служби безбедности, како је сазнао Тањуг у кабинету премијера.
Према незваничним информацијама, тема заседања бироа је најновија ситуација са мигрантима на "балканској рути".
Дачић: Србија нема много маневарског простора
Министар спољних послова Ивица Дачић истакао је данас у Бечу да Србија, као земља која се налази између чланица ЕУ из којих долазе мигранти и оних у које желе да оду, у управљању миграционим токовима кроз нашу земљу нема много маневарског простора.
"У овом тренутку, спремни смо да пружимо подршку, привремени смештај и негу за 6.000 људи, што одговара приливу од два до три дана, али не можемо да дозволимо да Србија постане склониште за десетине хиљада њих, нити можемо да примимо назад мигранте који су транзитирали преко наше територије, а нису добили азил у ЕУ", подвукао је шеф српске дипломатије на конференцији која се одржава на иницијативу министарке унутрашњих послова Аустрије Јохане Микл-Лајтнер и шефа аустријске дипломатије Себастијана Курца на тему „Заједничко управљање миграцијом".
Дачић је истакао да је једино одрживо решење за мигрантску кризу да се мигранти и избеглице задрже у региону из којег долазе, односно што ближе својој земљи порекла, као и да ЕУ нађе јединствен став и усагласи свеобухватно решење.
„Ситуација налаже да своје активности усаглашавамо са државама у доњем, а пре свега у горњем току балканске руте, са којима делимо овај тежак терет великог миграторног притиска“, нагласио је он у свом излагању.
Дачић је подвукао да је за Србију, као земљу кандидата за чланство у ЕУ и веома оптерећену транзитну државу на балканској рути, кроз коју је прошле године прошло 600.000 миграната, а у 2016. до сада већ скоро 100.000, од круцијалне важности да Унија постигне јединствен став и усагласи свеобухватно решење.
Дачић је указао да су директори полиција Македоније, Србије, Хрватске, Словеније и Аустрије 18. фебруара у Загребу постигли договор да на македонско-грчкој граници врше заједничку профилацију и регистрацију избеглица.
„Усаглашене мере Република Србија примењује од 22. фебруара 2016. године. Подсетићу вас и да је Србија једина земља која није чланица ЕУ, а која је на македонско-грчку границу крајем прошле године упутила својих 20 полицајаца. Након завршетка њиховог мандата, 10. фебруара ове године упутили смо нови контингент од 10 полицајаца”, пренео је он.
То, како је казао, не значи да Србија не уважава и другачија виђења пута за излазак из ове кризе.
“Међутим, нисмо у ситуацији да можемо дозволити да се мигранти, чији је прилив континуиран, задрже и остану дуже на нашој територији, уколико земље на горњем току руте обуставе њихов пролаз, а земље крајње дестинације пријем. У овом тренутку, спремни смо да пружимо подршку, привремени смештај и негу за 6.000 људи, што одговара приливу од два до три дана, али не можемо да дозволимо да Србија постане склониште за десетине хиљада њих, нити можемо да примимо назад мигранте који су транзитирали преко наше територије, а нису добили азил у ЕУ”, подвукао је шеф српске дипломатије.
Он је рекао да је Србија мишљења да је једино одрживо решење наћи начин да се мигранти и избеглице задрже у региону, односно што ближе њиховој земљи порекла.
На тај начин би се, како је објаснио, растеретила и Грчка, која трпи заиста енорман притисак, али и омогућило њихово брже враћање и ангажовање на обнови, кад дође до прекида ратних дејстава.
Дачић је, на крају говора, изразио задовољство због добре комуникације између земаља на западнобалканској рути.
На скуп у Беч допутовали су министри унутрашњих И спољних послова земаља Албаније, Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Хрватске, Косова, Македоније, Словеније и Србије.
(Танјуг)