Полиција ће електрошокерима савладати преступнике
Полиција ће, уколико посланици Скупштине Србије наредних дана усвоје нови закон, моћи да користи нова средства принуде, међу којима су и електрошокери (тејзери)
и разни љути и омамљујући спрејови. Полицијски службеници би тиме могли да без употребе ватреног оружја и наношења тешких повреда савладају преступника.
Предлагачи образлажу и наводе да се у већини држава чланица ЕУ одавно примењују ова средства. Заговорници увођења електрошокера у наоружање српске полиције истичу да су они много хуманији и мање опасни од ватреног оружја, које људима неминовно наноси тешке или чак смртоносне повреде.
Новим законским предлозима полицајцима ће бити дозвољено да носе електричне шокере али и такозване електричне пендреке за појасом, па, на пример, изазивачи нереда на стадионима или протестним окупљањима на улици не треба да буду изненађени ако та средства буду коришћена против њих. Полиција је електричне пендреке намеравала да увезе још пре четврт века, после деветомартовских демонстрација, и то из Јужноафричке Републике, али увоз је спречен у последњем тренутку јер су то биле залихе тамошње апартхејдске полиције у смиривању црначких протеста, па није било упутно.
Електрични шокери су мали уређаји који стају у џеп или ташну и изузетно ефикасно омамљују нападача струјом напона од 10.000 до 100.000 волти. Постоје две врсте, они који се танком жицом и удицом на неколико метара забоду у тело, и други, који морају да се прислоне уз тело и притиском дугмета струјом омамљују.
Прича о електрошоковима као полицијској принуди у Србији није нова. Пре нешто више од четири године, односно почетком октобра 2011, у наставном центру МУП-а Србије на Авали, свечано је медијима представљен електрошокер добијен на поклон од фирме Тејзер.
– Од деведесетих, од када се тејзер користи у САД, број повређених полицајаца је смањен за 50 одсто – казала је тадашњи амбасадор САД у Београду Мерлин Ворлик и додала да је и број тешких телесних повреда драматично смањен. Она је подсетила да је тејзер широм света једно од главних средстава које штити животе полицајаца у борби против криминала.
– Тејзер је уређај који користи електричну струју мале ампераже како би спречио вољну контролу мишића – рекао је једини инструктор тог уређаја у Србији Саша Ђорђевић. Указао је да тејзер без последица, с даљине од пет до десет метара, моментално паралише нападача на пет секунди. Према његовим речима, нападач је онеспособљен када му се у тело забоду стрелице повезане жицама за уређај из кога се емитује струја.
– На тај начин, без употребе физичке силе, може се савладати отпор и ставити под контролу особа која се опире привођењу. Посебна погодност те технологије је што не оставља трајне последице – казао је на београдској презентацији Ђорђевић, који је на обуци у САД испробао тејзер на себи.
Представници компаније Тејзер навели су да је захваљујући том уређају, који доприноси повећању ефикасности у раду и безбедности припадника полиције, широм света спасено 75.000 људи.
Занимљиво је, иначе, да трећину радника Тејзера, са седиштем у Аризони, чине радници српске националности. Уређај тејзер се користи у више од стотину земаља.
Али, друга страна медаље је да су постали често веома спорно средство, јер су употребљавани у ситуацијама у којима полицајци нису били угрожени.
О широј употреби тејзера у свету воде се дугогодишње расправе, па и многе државе према употреби електрошокера имају удржане ставове. У Шведској, на пример, они се третирају као ватрено оружје, а тамошња полиција се после пробе електрошокера није одлучила да их набави. У Великој Британији, Немачкој и Аустрији електрошокери су дозвољени условно, док су у Естонији, Аргентини и Ирској забрањени. Тејзере нема ниједна служба ни у Француској, уз образложење да су их испробали искључиво против дивљих паса.
Једна од великих опасности употребе електрошокера је према особама с уграђеним пејсмејкерима. Познато је да оне имају право да не пролазе кроз безбедносне капије, клоне се трафоа, па чак им је дозвољено у свету да не везују појасеве у аутомобилима. Такође, постоје проблеми и код особа са утврђеном срчаном маном, јер струјни шок може да изазове застој у раду срца, што може бити фатално по живот.
М. Бозокин
Бибер-спреј за хиљадарку
Новина је увођење бибер-спрејова. Они, као и електрични уређаји за омамљивање нападача струјом, који се на Западу често користе за самоодбрану, биће предлогом измена закона о оружју дозвољени за употребу и грађанима у нашој земљи, али само као одбрамбено средство. Досад су били забрањени, тачније, третирани као оружје.
Ови спрејови су хемикалије на бази екстракта љуте паприке у малим бочицама под притиском, и кад се напрскају нападачу у лице, изазивају јак кашаљ, пробадање у грудима, привремено слепило и иритацију очију. На Западу их велики број жена носи у ташни да би се одбраниле од насилника, а популарни су зато што су јефтини и ефикасни. На тржишту је њиова цена 1.000 динара за бочицу од 70 милилитара.