broken clouds
19°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

До јесени наредне године 276 станова

19.01.2016. 20:23 13:33
Пише:

Стамбено питање избеглица које живе на територији града Новог Сада, а дошле су из Босне и Херцеговине и Хрватске, иако се годинама решава, и даље није потпуно регулисано

и има још много да се ради и улаже. Стога су последња два јавна позива за програм доделе 20 пакета грађевинског материјала (вредност у максималном износу до 9.000 евра) и доделе у закуп с могућношћу куповине 276 стамбених јединица, отворена до 10. фебруара.

– За оба конкурса потребни су исти документи, једино што је за грађевински материјал потребно доказати да подносиоци имају некретнину у Новом Саду која је барем у процесу легализације, а за други је потребно да докажу да немају некретнине на територији града Новог Сада нити у земљама из којих су дошли – рекла је повереница за избеглице и расељена лица за Нови Сад Тамара Милановић, која је те разлике предочила присутнима у Месној заједници Ветерник, на другој трибини посвећеној решавању стамбених проблема избеглица, коју је организовао Савез Срба из региона.

Она је додала да сва пунолетна лица морају да имају личне карте, да су некада била или су и даље избеглице на територији Новог Сада, да су у међувремену добила држављанство, као и да најмање две године живе у овом граду.

За избор корисника биће задужена Комисија, састављена од представника Комесаријата за избеглице и миграције РС и Града Новог Сада, а читав процес пратиће и надгледати представници УНХЦР-а и ОЕБС-а. Комисија ће бирати кориснике у складу с условима и мерилима за утврђивање реда првенства за решавање стамбених потреба избеглица („Службени гласник РС” број 58/11). Одсек Градске управе за социјалну и дечју заштиту за избегла, прогнана и расељена лица од 2012. године евидентира стамбене потребе избеглица с пребивалиштем/боравиштем у Новом Саду у оквиру РСП-а. До сада, Одсек је укупно евидентирао 1.529 избегличких породица у стању стамбене потребе. Од тога, 863 је исказало интересовање за доделу стана као облика стамбеног збрињавања, од којих су 323 једночлане или двочлане породице, 452 с три или четири члана и 88 с пет или више чланова.

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта рекао је да је то први пут да Нови Сад након 20 година добије такав позив, као и да је састанак прва фаза реализације програма јер заинтересованима најпре треба да се предоче који су то неопходни услови.

– Прво иде овај јавни позив, затим ће се изабрати 276 породица, а након што се заврши тај процес, почеће градња зграде с 276 станова – рекао је Линта. – Колико знам, то би све требало да се заврши до септембра 2017. године. Тај објекат би требало да се изгради на углу улица Војводе Путника и Радничке у Ветернику. Ја сам замолио градоначелника Вучевића да Нови Сад да још једну локацију за градњу 152 стана у Футогу. Тај пројекат је предат и сад очекујемо да Скупштина донатора Банке за развој Савета Европе до краја фебруара донесе одлуку.

Ивана Анић Ћурко из Републичког комесаријата за избеглице рекла је да су до сад обрадили више од 20 општина у Републици Србији. Она је на трибини представила услове који треба да буду испуњени да би неко имао право да конкурише на неки од поменута два програма, као и колико се поена добија за испуњење одређених критеријума. Предност имају најугроженије породице, оне којима су одузета станарска права у земљи из које су избегли, особе које нису ништа продале или обновиле у земљи порекла, као и они који немају решено стамбено питање у било којој држави.

– Сматрам да је то велика ствар и након свих ових година смо коначно на правом путу да решимо питање избеглица – рекла је Ивана Анић Ћурко. – Подносилац захтева може бити особа која је макар један дан имала избеглички статус у Србији. И, ако је то жена, онда се све ради на њено име, а не мужевљево. Они који немају личну карту, морају макар да имају поднет захтев за држављанство и копију избегличке легитимације.

Анић Ћурко је нагласила и да, уколико неко у пријави да изјаву која се не подудара с реалним стањем подносиоца захтева, што ће се све детаљно проверавати, у питању је кршење закона и третираће се као кривично дело. Јавни позиви с детаљним мерилима и критеријумима могу се пронаћи на званичном сајту Града Новог Сада (novisad.rs), у одељку „Актуелни документи”.

Л. Радловачки

Пакети грађевинског материјала

Пакети грађевинског материјала додељују се за завршетак започете градње или адаптацију неусловних стамбених објеката, и то: за изградњу /реконструкцију носеће конструкције, хидроизолацију преградних зидова, изградњу/доградњу санитарног чвора, уградњу/замену зидних и подних облога, столарије, фасаде, малтерисање и увођење/замену електро и водоводних инсталација. Помоћ се даје и за друге радове неопходне за довршетак градње или адаптације којом би се непокретност довела у стање за употребу и становање.

 

Пише:
Пошаљите коментар