Угрожени најуспешнији студијски програми
Више од 40 професора и асистената Катедре за информатику Департмана за рачунарство и аутоматику Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду, упутило је отворено писмо јавности и потписало петицију
у којима се наводи да декан ФТН-а Раде Дорословачки доводи у питање опстанак најпопуларнијих и најуспешнијих студијских програма на том факултету. Овим поступком, група професора и асистената апелује да се засутави уништавање ФТН-а.
У свом отвореном писму кажу да је „Дорословачки 1. септембра ове године одлучио да редовну професорку Зору Коњовић, која руководи студијским програмом Софтверско инжењерство и информационе технологије, уклони са ФТН-а”.“Декан је професорку Коњовић покушао да уцени тиме што јој је сугерисао да поднесе захтев за одлазак у пензију с почетком школске године, како он не би био принуђен да изнесе одређене доказе. Прикупљање тих наводних доказа је извршио сам декан, на начин супротан свим моралним принципима”, наведено је у апелу професора и асистената ФТН-а, који кажу да су чланови катедре изнели став да професорка треба да остане, али да декан то није уважио.
После неколико разговора с представницима Катедре за информатику и Департмана, и недвосмисленог заузетог става да декан, на основу донетих одлука надлежних стручних тела Факултета, ипак промени одлуку, он то одбија и окреће се против Департмана, чије мишљење очигледно није уважио, каже се у писму.
Како се наводи у писму, декан је неколицини професора поручио да је “пронашао замену за све наставнике на Департману”, и оцењује се, да се такви поступци декана озбиљно косе с етичким принципима академске заједнице.“Непобитна је чињеница да је на три студијска програма из области информационо-комуникационих технологија у јунском уписном року ове године у прву годину основних студија уписано укупно 360 студената. На једно буџетско место на овом студијском програму се пријављује више од седам средњошколаца с највишим оценама, а најслабије рангирани уписани студент у овој школској години има 91, од 100 могућих бодова”.
Студенти који дипломирају на том Департману се, по правилу, запошљавају и пре завршетка студија и оцењени су од послодаваца као најквалитетнији ИТ кадар.
У отвореном писму су још наводи “да је напад на најпопуларнији студијски програм у интересу једино студијског програма Примењено софтверско инжењерство, који је осмишљен у складу с потребама компаније “Шнајдер електрик”, који и иначе привлачи знатно мање студената”.
“Уместо да подстиче да сви студијски програми из ИТ буду једнако успешни као најпопуларнији студијски програм, декан на овај начин делује противно интересима целог Факултета и целокупне ИТ индустрије по којој је Нови Сад препознатљив”, наведено је у отвореном писму.
В. Ц.