Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Само условне казне за паљење амбасаде САД

09.09.2015. 14:08 13:33
Пише:

Београдски Виши суд осудио је условно на казне затвора деветорицу оптужених у вези с догађајима око зграде америчке амбасаде 21. фебруара 2008. године,

која је под налетом каменица и бакљи запаљена у уличним нередима после митинга „Косово је Србија“ у Београду, док су свих оптужби ослобођена двојица окривљених.

Пресудом, објављеном јуче, осморица окривљених осуђена су по оптужби за тешко кривично дело против опште сигурности, а један је осуђен за насилничко понашање.

Ослобођени су оптужби Душан Седлар и Александар Ерцег.

Условне казне затвора од по десет месеци с роком провере од три године изречене су Дејану Вучковићу и Николи Косановићу. По осам месеци затвора условно на две године изречено је Драгану Маринкову, Младену Небригићу, Марку Новитовићу и Ђорђу Томину, а по шест месеци условно на две године Филипу Бацковићу и Милану Томасу.

По оптужби за насилничко понашање Драженко Николић је осуђен условно на казну од пет месеци затвора која неће бити извршена ако у року од две године не почини кривично дело.

У образложењу пресуде наведено је да је приликом одмеравања казни суд ценио све околности.

– Двојица окривљених су раније осуђивани. Остали раније нису осуђивани, а постоји низ олакашавајућих околности: нико од њих није бацио бакљу, затим, њихова младост, породичне прилике, материјалне прилике, сви су завршили школу, држање током поступка – речено је, између осталог у кратком усменом образложењу пресуде.

Наведено је такође да је „суд поклонио веру исказима које су окривљени дали на саслушању у полицији јер су животни и делују искрено”. Суд, како је образложено, „није поверовао у одбране окривљених изнете на главном претресу, којима су променили оне претходне, истичући да су се на саслушању у истрази погрешно изразили, да су били уплашени, под притиском, или неке друге разлоге”.

– У односу на исход бацања каменица и бакљи на зграду америчке амбасаде, избијање пожара у којем је трагично настрадао учесник догађаја Зоран Вујовић те настанак велике материјалне штете на објекту, суд је нашао да је то обухваћено нехатом – наведено је у образложењу пресуде.

По речима главног судије, породица Вујовић се није придружила кривичном гоњењу оптужених и није поднела имовинскоправни захтев, а такав захтев није поднела ни америчка амабасада.

У пресуди је поменуто и то да се у налазу вештака, осим могућности да је избијање пожара у згради амбасаде узроковано бакљама, не искључује ни могућност да је запаљена изнутра.

Окривљени су у одбрани негирали оптужбе и тврдили да их је после митинга којем су присуствовали, огромна маса грађана као бујица однела до Улице кнеза Милоша испред зграде амбасаде САД, да нису бацали бакље, као и да је већина људи која се тамо затекла бацала којекакве предмете у правцу зграде.

Одбрана деветорице младића којима су изречене осуђујуће пресуде изразила је незадовољство.

Душан Машић, адвокат окривљеног Бацковића, изјавио је новинарима испред зграде Палате правде да ће уложити жалбу Апелационом суду.

Ј. Јаковљевић

Амбасада САД: Поштујемо владавину права у Србији

Амбасада Сједињених Америчких Држава у Србији саопштила је јуче, поводом пресуде Вишег суда у Београду оптуженима за паљења америчке амбасаде 2008. године, да поштује владавину права у Србији и поновила позив за спровођење темељне истраге.

- Како схватамо, у току су допунске истраге. Понављамо наш позив за темељном истрагом чињеница и очекујемо да ће правда бити задовољена -  речено је Танјугу у амбасади САД.

Под истрагом старешине МУП-а?

У оптужници се наводи да су оптужени 21. фебруара 2008. године, после митинга „Косово је Србија“, у Београду око 18.30 организовано дошли до америчке амбасаде и гађали је каменицама, бакљама и другим предметима и тако изазвали пожар у којем је трагично настрадао Зоран Вујовић из Новог Сада.

Пре неколико месеци медији су јавили да је Више јавно тужилаштво у Београду покренуло предистражни поступак о томе да ли је неко направио пропусте током и након обезбеђивања митинга „Косово је Србија”, ко и какве. Медији су јавили да су пред истрагом о евентуалним пропустима припадника МУП-а обухваћени тадашњи начелник београдске полиције Стеван Бјелић, тадашњи начелник Управе полиције МУП-а Србије Младен Курибак, некадашњи руководилац у Београдској полицији Слободан Вуколић, а из врха команде Жандармерије Боривоје Тешић, који је тада командовао, те Бојан Марковић и Зоран Рашковић.

Пише:
Пошаљите коментар