Корбин: Извинићу се за рат у Ираку у име Лабуриста
ЛОНДОН: Фаворит на изборима за руководство британске Лабуристичке странке Џереми Корбин изјаво је данас ће се уколико буде изабран за лидера те странке извинити за одлуку да
Британија уђе у рат у Ираку 2003. године донету "на основу преваре".
Корбин, који припада левом крилу странке каже да ће изивњење упутити и британском и ирачком народу, преноси лондонски "Индипендент".
Он сматра да је ирачки рат био грешка ужасних размера, а да су због учешћа Британије у сукобу Лабуристи изгубили милионе својих "природних присталица".
"Крајње је време да се Лабуристи извине британском народу што су га повели у рат у Ираку на основу преваре, а ирачком народу за патње. Ми ћемо упутити то извињење," рекао је Корбин.
Тони Блер, који је у то време био шеф Лабуриста и премијер, никада се није извинио упрлкос томе што се показало да су разлози којима је оправдана инвазија - да Ирак има оружје за масовно уништење и представља опасност за свет, накнадно показали као неистинити.
Блер је истина у истрази која је покренута 2009. године, а за коју је задужен сер Џон Чилкота, рекао да му је жао због изгубљених живота.
Процењује се да је у насиљу које је уследило после инвазије погинуло 219,000 Ирачана, 179 британских и 4,425 америчких војника, подсећа лист.
Налази те истраге још нису објављени због чега породице погинулих Британаца најављују тужбу против сер Чилкота.
Корбин међутим сматра да није потребно чути закључке истраге да би се знало да треба упутити извињење.
Корбин који је у време владе Тонија Блера важио за "најнепослушнијег лабуристичког посланика", а неки британски медији ових дана у списак његових "непослушности" убрајају и то што је рекао да није било геноцида на Косову и својевремено указивао да број погинулих нипошто не одговара првобитним упозорењима о 225.000 убијених.
У Британији су у току избори за руководство Лабуристичке странке.
Гласачки листићи су бирачима послати 14. августа, бирачи ће моћи да се изјасне поштом, или путем интернета до 10. септембра, а резултати ће бити објављени 12. септембра.
Право гласа имају сви чланови партије, регистроване присталице и придружене присталице, укључујући оне који су се придружили преко неког од синдиката. Укупно бирачко тело, како се процењује, броји 610.000 људи.
Анкете навећу предност дају Корбину, за којим следе његови партијски ривали Еди Бернхам, Ивет Копер и Лиз Кендал.
(Танјуг)