Регистровано чак 5.037 болничких инфекција
а нових случајева заразе нема. Укупно је оболело 103 пацијента, што је био разлог да операционе сале Ургентног центра буду затворене све док не стигну званични налази надлежних служби и док се не утврди о којој бактерији која је изазвала инфекцију се ради.
Према подацима које је “Дневник” добио од Института за јавно здравље Србије “ Батут” прошле године у Србији је регистровано укупно 5.037 болничких инфекција, што је за 12 одсто мање од пријављених инфекција током 2013.године, када је регистровано 5.704 инфекције. Прошле године пријављено је 46 епидемија болничких инфекција за 589 оболелих и 11 смртних исхода, и број оболелих у тим епидемијама био је на нивоу из 2013. године. Из “Батута” објавшњавају да највише болничких инфекција има на одељењима интензивне неге, ортопедије и урологије, а затим следе неонатолошка, хируршка и гинеколошко-акушерска одељења.
Најчешће бактерије које изазивају болничке инфекције током прошле године биле су Клебсиела, Ентерококус, Стафилокока ауреус, Ешерихија коли и Псеудомонас. Ипак најчешћа је била инфекција бактеријом Клостридиум која има способност дужег преживљавања. Она је отпорна на уобичајена дезинфекциона срдства, а извори инфекције су пацијенти са проливом и болница. Шири се фекално-оралним путем и преко прљавих руку. У ризику су старији људи, хроничкни болесници с ослабљеним имунитетом , као и оперисани пацијенти.
Током прошле године у мају и јуну “Батуту” је пријављено осам епидемија узрокованих бактеријом клостридијом. Епидемије су пријавиле опште болнице у Ужицу, Чачку, Пироту, Панчеву и Шапцу, али и Клинички центар у Нишу и два случаја у Клиничком центру Србије. Само у тим епидемијама укупно је регистровано 49 оболелих, од којих је пет умрло.
Љ. Малешевић
Изолована клебсијела,али има и других узрока
Министар здравља Владе Србије Златибор Лончар изјавио је да је према последњим налазима епидемиолога у Ургентном центру изолована клебсијела, али да она сигурно није једини узрок инфекција код пацијената.
- Надам се да ће у току следеће недеље Ургентни центар почети најнормалније да функционише. Узети су брисеви и узорци са свих могућих места, а узорци су послати и у Немачку на додатне анализе. Апелујем на све запослене у здравству да се ниво превентиве од сепсе и асепсе подигне на виши ниво. Иду врућине и лето, морамо да радимо и више него што је прописано за спречавање инфекције – рекао је Лончар.