Апатин купио највише ракета
До сада је активирано око 80 одсто противградних станица, а њихово активирање и опскрбљивање ракетама за дејство на градоносне облаке касни у односу на претходне сезоне, када је на неким подручјима падао град.
Ситуација је шаролика од општине до општине, а према незваничним информацијма највише противградних ракета обезбедила је општина Апатин, по 12 за сваку противградну станицу. Сомбор, Кула, Кањижа и још неке такође су издвојиле додатна средства за набавку противградних ракета, у процедури је јавна набавка у Новом Кнежевцу, ракете је купила и Суботица, али је проблем ангажовање стрелаца, којима се обезбеђују скромне накнаде за дежурство и дејство.
У овој години предвиђена накнада по стрелцу из државне касе је 2.400 динара месечно, током сезоне, а од локалних самоуправа се очекује да допринесу да се накнада стрелцима увећа.
Општина Кањижа је управо набавила 27 противградних ракета од којих је шест кратког домета због дејства у пограничној зони. За ову сврху издвојено је око милион динара од прихода од закупа државног пољопривредног земљишта. Чланица Општинског већа за пољопривреду Моника Халас наглашава да је важно да противградне станице буду снабдевене и сопствених ракетама јер у овом моменту због економске ситуације у земљи, ракета које се набављају средствима из државне касе или има или нема, или их нема довољно. Дешавало се да су ракете одношене с једне на другу станицу, па их није било када је требало дејствовати.
- Желимо да се осигурамо, па оне ракете које купујемо из средстава општинског буyета увек овде остају за наше потребе, а пракса је да се прво користе државне – каже Халас.
Стрелац на противградној станици у Малом Песку Вилмош Нађ, који је на овом послу ангажован десет година прича да је раније становао на пола километра од станице, да се у међувремену преселио у Мале Пијаце, те да му је потребно 10 до 15 минута да почне дејство, када за то добије сигнал из Радарског центра Бајша.
- Прошле године сам у више наврата, када је требало, испалио шест ракета и било је само ситнијег леда који није причинио штете. Међутим, пре пет-шест година, када је градоносни облак захватио један шири појас између Малог Песка и Малих Пијаца било је велике штете на усевима. Накнада од 4.000 динара месечно је скромна, а велика је обавеза у сезони дежурати 24 сата свакодневно - каже Нађ.
Љубодраг Јовић из Радарског центра Бајша каже да општина Кањижа на свом подручју располаже за почетак сезоне задовољавајућим бројем три типа ракета. Приликом испоруке ракета Јовић је напоменуо да је локална самоуправа изнашла могућности да сваку противградну станицу опреми са пет-шест ракета, што за почетак дејства није лоше.
Он је додао да се са сигурношћу не може предвидети колико је ракета неопходно за сезону, пошто то зависи од временских прилика и налета градоносних облака. На подручју кањишке општине од девет планираних противградних станица из објективних разлога активирано је шест, а у процедури да се активирају су преостале три на подручју Хоргоша, Орома и Трешњевца.
М. Митровић
Заустављен увоз генератора
Кањишка управа је наменила одређена средства за куповину противградних генератора, али није добила дозволу за увоз. - Код нас се такви уређаји не производе, а у нашем окружењу знамо да се производе у Мађарској и Хрватској, али за увоз и коришћење нисмо добили сагласност, мада би нам дејствовање хемијским средствима на градоносне облаке у пограничном подручју пуно значило за заштиту воћњака, винограда и ратарских усева - каже Моника Халас.
Ојачана заштита Новог Бечеја
НОВИ БЕЧЕЈ: Општина Нови Бечеј је саопштила да је предузела све мере како би се заштитила од градоносних облака, иако то није у њеној, него у надлежности Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова. Председник општине Саша Шућуровић је на седници Општинског већа известио да на подручју Новог Бечеја има девет ракетних станица и да је локална самоуправа одлучила да их опреми додатним ракетама које служе за разбијање градоносних облака.
- По закону, свака станица би требало да има од три до пет ракета, а после наше одлуке ракетне станице у новобечејској општини ће их имати између пет и седам - истакао је Шућуровић и додао да ће противградним стрелцима, који за овај посао добијају месечну надокнаду од 2.000 динара, оне бити повећане.
Шућуровић је подсетио да је ова средњобанатска општина прошле године, када су Србију задесиле катастрофалне поплаве, била и више него спремна да се суочи са временским непогодама.
- Када смо средили ситуацију на нашој територији, међу првима смо помогли Крупњу и Љубовији, као и другим местима којима је помоћ била потребна – истакао је Шућуровић и констатовао да општински Штаб за ванредне ситуације добро функционише.
Ж. Б.