Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Apatin kupio najviše raketa

04.06.2015. 21:14 13:33
Piše:

Do sada je aktivirano oko 80 odsto protivgradnih stanica, a njihovo aktiviranje i opskrbljivanje raketama za dejstvo na gradonosne oblake kasni u odnosu na prethodne sezone, kada je na nekim područjima padao grad.

Situacija je šarolika od opštine do opštine, a prema nezvaničnim informacijma najviše protivgradnih raketa obezbedila je opština Apatin, po 12 za svaku protivgradnu stanicu. Sombor, Kula, Kanjiža i još neke takođe su izdvojile dodatna sredstva za nabavku protivgradnih raketa, u proceduri je javna nabavka u Novom Kneževcu, rakete je kupila i Subotica, ali je problem angažovanje strelaca, kojima se obezbeđuju skromne naknade za dežurstvo i dejstvo. 

U ovoj godini predviđena naknada po strelcu iz državne kase je 2.400 dinara mesečno, tokom sezone, a od lokalnih samouprava se očekuje da doprinesu da se naknada strelcima uveća.

Opština Kanjiža je upravo nabavila 27 protivgradnih raketa od kojih je šest kratkog dometa zbog dejstva u pograničnoj zoni. Za ovu svrhu izdvojeno je oko milion dinara od prihoda od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta. Članica Opštinskog veća za poljoprivredu Monika Halas naglašava da je važno da protivgradne stanice budu snabdevene i sopstvenih raketama jer u ovom momentu zbog ekonomske situacije u zemlji, raketa koje se nabavljaju sredstvima iz državne kase ili ima ili nema, ili ih nema dovoljno. Dešavalo se da su rakete odnošene s jedne na drugu stanicu, pa ih nije bilo kada je trebalo dejstvovati.

- Želimo da se osiguramo, pa one rakete koje kupujemo iz sredstava opštinskog buyeta uvek ovde ostaju za naše potrebe, a praksa je da se prvo koriste državne – kaže Halas.

Strelac na protivgradnoj stanici u Malom Pesku Vilmoš Nađ, koji je na ovom poslu angažovan deset godina priča da je ranije stanovao na pola kilometra od stanice, da se u međuvremenu preselio u Male Pijace, te da mu je potrebno 10 do 15 minuta da počne dejstvo, kada za to dobije signal iz Radarskog centra Bajša.

- Prošle godine sam u više navrata, kada je trebalo, ispalio šest raketa i bilo je samo sitnijeg leda koji nije pričinio štete. Međutim, pre pet-šest godina, kada je gradonosni oblak zahvatio jedan širi pojas između Malog Peska i Malih Pijaca bilo je velike štete na usevima. Naknada od 4.000 dinara mesečno je skromna, a velika je obaveza u sezoni dežurati 24 sata svakodnevno - kaže Nađ.

Ljubodrag Jović iz Radarskog centra Bajša kaže da opština Kanjiža na svom području raspolaže za početak sezone zadovoljavajućim brojem tri tipa raketa. Prilikom isporuke raketa Jović je napomenuo da je lokalna samouprava iznašla mogućnosti da svaku protivgradnu stanicu opremi sa pet-šest raketa, što za početak dejstva nije loše.

On je dodao da se sa sigurnošću ne može predvideti koliko je raketa neophodno za sezonu, pošto to zavisi od vremenskih prilika i naleta gradonosnih oblaka. Na području kanjiške opštine od devet planiranih protivgradnih stanica iz objektivnih razloga aktivirano je šest, a u proceduri da se aktiviraju su preostale tri na području Horgoša, Oroma i Trešnjevca.

M. Mitrović

Zaustavljen uvoz generatora

Kanjiška uprava je namenila određena sredstva za kupovinu protivgradnih generatora, ali nije dobila dozvolu za uvoz. - Kod nas se takvi uređaji ne proizvode, a u našem okruženju znamo da se proizvode u Mađarskoj i Hrvatskoj, ali za uvoz i korišćenje nismo dobili saglasnost, mada bi nam dejstvovanje hemijskim sredstvima na gradonosne oblake u pograničnom području puno značilo za zaštitu voćnjaka, vinograda i ratarskih useva - kaže Monika Halas. 

Ojačana zaštita Novog Bečeja

NOVI BEČEJ: Opština Novi Bečej je saopštila da je preduzela sve mere kako bi se zaštitila od gradonosnih oblaka, iako to nije u njenoj, nego u nadležnosti Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova. Predsednik opštine Saša Šućurović je na sednici Opštinskog veća izvestio da na području Novog Bečeja ima devet raketnih stanica i da je lokalna samouprava odlučila da ih opremi dodatnim raketama koje služe za razbijanje gradonosnih oblaka.

- Po zakonu, svaka stanica bi trebalo da ima od tri do pet raketa, a posle naše odluke raketne stanice u novobečejskoj opštini će ih imati između pet i sedam - istakao je Šućurović i dodao da će protivgradnim strelcima, koji za ovaj posao dobijaju mesečnu nadoknadu od 2.000 dinara, one biti povećane.

Šućurović je podsetio da je ova srednjobanatska opština prošle godine, kada su Srbiju zadesile katastrofalne poplave, bila i više nego spremna da se suoči sa vremenskim nepogodama. 

- Kada smo sredili situaciju na našoj teritoriji, među prvima smo pomogli Krupnju i Ljuboviji, kao i drugim mestima kojima je pomoć bila potrebna – istakao je Šućurović i konstatovao da opštinski Štab za vanredne situacije dobro funkcioniše. 

Ž. B.

 

Piše:
Pošaljite komentar