Електронска картица уместо књижице
На овој картици су видљиви име и презиме, датум рођења, лични број осигураника и број здравствене картице. Подаци који се уносе на чип преузимају се из матичне евиденције осигураника (име, презиме, ЈМБГ, ЛБО, адреса, матична филијала РФЗО, обвезник уплате доприноса, период овере и други административни подаци). Картица не садржи податке о лековима добијеним на рецепт, као ни друге податке о остваривању права из здравственог осигурања.
До краја следеће године свих 6,9 милиона осигураника у Србији требало би уместо папирне књижице да добије електронску картицу, која кошта 400 динара. Тај рок за замену је са 9. августа прошле године померен за 17 месеци. Разлог је био велики отпор настао у јавности, да се у ситуацији када наше здравство располаже са само 250 евра по глави становника годишње, улази у пројекат који кошта око 20 милиона евра.
До сада је у оквиру пилот пројекта замене у Ваљеву картице добило нешто више од 2.000 осигураника. Здравствене исправе замењене су и за више од 3.000 запослених у Републичком фонду за здравствено осигурање и чланове њихових породица.
Замену здравствених књижица највећи број осигураника, којих има 6,9 милиона, платиће сами или ће то учинити њихови послодавци. Најугроженији ће здравствене књижице заменити бесплатно.
- Тренутно је у току производња картице здравственог осигурања за 150.000 корисника новчане социјалне помоћи и корисника на смештају у установама социјалне заштите, као и особа у хранитељским породицама. За те грађане средства су обезбеђена донацијом Завода за израду новчаница и кованог новца - саопштили су у РФЗО.
Пројекат замене здравствених исправа почео је у Ваљеву зато што је на територији ове филијале, када је планиран пројекат, била најбоља информациона мрежа, којом су повезани домови здравља, болница и апотеке. Папирне књижице, међутим, како су јуче рекли у РФЗО, већ сад могу да се замене на територији целе Србије.
Како је раније објашњено, с новим картицама грађани практично више неће морати да чекају у реду за оверу здравствене исправе. Требало би да у свим филијалама и неким болницама буду постављени аутомати где ће осигураници моћи картице да овере или провере да ли им је послодавац уплатио доприносе. Тако послодавци неће морати уместо запослених да књижице оверавају.
Када послодавац уплати здравствено осигурање Пореској управи, она ће све податке и уплату проследити РФЗО-у. После тога, централни информатички систем послаће податке свим терминалима у Србији да је допринос за те осигуранике уплаћен.
В. Црњански
Потребан доказ о уплати
Послодавци филијали РФЗО треба да доставе доказ о уплати 400 динара по картици и списак запослених и чланова породица. И грађани, уз захтев за замену, треба да поднесу доказ о уплати 400 динара на рачун РФЗО.