На хламидију тест једном годишње
Према последњем извештају Института за јавно здравље Војводине, код 26 особа постављена је дијагноза гениталне хламидијазе, која је упркос изразитој субрегистрацији и даље водећа
полна инфекција. На питања како се ова бактерија преноси, колико се дуго лечи и које су мере превенције, одговор смо потражили од стручњака.
- Хламидија је позната као тиха полна болест, јер симптоми неретко изостају. Узрочник је бактерија Цхламyдиа траћоматис. Преноси се сексуалним контактом с оболелом особом, како вагинално, тако и аналним и оралним сексом. Честим променама сексуалног партнера повећава се шанса за инфекцију – каже за “Дневник” специјалисткиња гинекологије и акушерства др Љиљана Трифуновић. - Хламидија се може пренети не само сексуалним путем, већ и са оболеле мајке на новорођенче током вагиналног порођаја, такозваним трансплацентарним путем.
Остали путеви преношења јесу директан контакт са секретом ока оболеле особе, као и контакт са гениталијама које су инфициране, било рукама, инфицираним пешкирима или на неки други начин.
По речима др Трифуновић, популација најизложенија инфекцији хламидије је старости између 18 и 35 година, без обзира на пол.
- Уколико се хламидија не лечи, може трајно довести до оштећења полних органа како код жена тако и код мушкарца, а као најтежа последица јесте стерилитет - истиче др Трифуновић и објашњава да лечење хламидије прилично једноставно: може се излечити употребом антибиотика, а оболела особа у периоду примања терапије мора престати са сексуалним односима, како не би заразила партнера.
Први избор у лечењу је азитромицин (хемомицин, сумамед) 1 грам у једнократној дози, а алтернатива је лек доксицилин, 100 мг два пута на дан током 7 дана.
Када је у питању превенција хламидије, подразумевају се заштићени полни односи презервативима, едукација и информисање о преношењу ове болести, као и избегавање честог мењања сексуалног партнера, поготово код млађе популације.
- Свака сексуално активна особа минимум једном годишње мора да се тестира на хламидију - наглашава др Љиљана Трифуновић.
В. Ц.