Рехабилитован Дража Михаиловић, сматра се неосуђиваним
Виши суд у Београду рехабилитовао је команданта Краљевске војске у отаџбини генерала Драгољуба Дражу Михаиловића и вратио му грађанска права која су му била одузета
у политичко-идеолошком процесу комунистичког режима 1946. године.
Судија Александар Трешњев рекао је да је суд усвојио захтев за рехабилитацију и поништио пресуду којом је Михаиловић 15. јула 1946. године био осуђен на смрт, а два дана касније стрељан.
На ову одлуку, сходно Закону о рехабилитацији не постоји право жалбе, тако да је она коначна.
Судија Трешњев рекао је да је пресуда Врнховног суда ФНРЈ у делу који се односи на Михаиловића проглашена ништавном као и да су ништавне све њене правне последице, па и оне које се односе на имовину.
"Драгољуб Михаиловић сматра се неосуђиваним", рекао је судија Трешњев, после чега је добио буран аплауз и поздраве публике.
Објављивање пресуде пратио је велики број медија и публике, тако да је велика судница Палате правде била испуњена до последњег места.
Ексклузивно право да снимају објаву одлуке добила је новинска агенција Танјуг и Радио-телевизија Србије.
У публици су, између осталих, били принц Александар Карађорђевић, председник Српске радикалне странке Војислав Шешељ, припадници равногорског покрета, Образа, Жене у црном, и други заинтересовани, међу којима је било и оних у народним ношњама, као и са четничким обележјима.
Суд је утврдио да је спорна пресуда донета у незаконитом процесу из политичких и идеолошких разлога.
Први захтев за рехабилитацију поднео је Михаиловићев унук Војислав Михаиловић 2006. године, а касније му се придружило још неколико удружења и странака.
Предлогу за рехабилитацију придружили су се 2009. године Српска либерална странка, са Костом Чавошким на челу, Удружење припадника Југословенске војске у отаџбини, Удружење политичких затвореника и жртава комунистичког режима, професор међународног права Смиља Аврамов и други.
Одлуком суда потврђене су тврдње предлагача рехабилитације да Михаиловићу током процеса није било омогућено право на одбрану, да није видео свог адвоката до почетка суђења, да није имао ни право на непристрасан суд, док му је оптужница уручена седам дана пред суђење.
На пресуду, није имао ни право да уложи жалбу, већ је два дана од изрицања стрељан у тајности.
Посебна Комисија утврђује тачну локацију на којој је стрељан, јер се претпоставља да су његови посмртни остаци пребачени на другу локацију.
Михаиловић иначе нема гробно место.
У недостатку других доказа о Михаиловићевој смрти, решењем Првог основног суда у Београду 2013. године као датум смрти Михаиловића утврђен је 17. јул 1946. године, пошто је суд утврдио да је тог датума стрељан.
(Танјуг)
Трешњев: Суд није утврђивао да ли је Михаиловић злочинац
Суд је одлучивао искључиво о томе да ли је Драгољуб Михаиловић имао фер и правично суђење, а не о чињеници да ли је био ратни злочинац, изјавио је данас судија Александар Трешњев образлажући одлуку о укидању пресуде вођи четничког покрета из 1946. године.
Такође, додао је судија, пресуда не значи рехабилитацију Равногорског покрета и Југословенске војске у отаџбини, јер је то, како је објаснио, учињено бројним законима који се односе на борачка питања.
"Суд је утврдио да Михаиловићу није обезбеђено фер суђење, да није имао права на одбрану, да није видео адвоката до почетка суђења", навео је Трешњев.
Судско веће није било надлежно да се бави утврђивањем чињеница и извођењем закључака да ли је Михаиловић ратни злочинац или не, рекао је Трешњев, између осталог и зато што то "после оволико времена и није било могуће учинити".
"Надлежност овог већа исцрпљује се у томе да ли је Драгољуб Михаиловић имао фер и правично суђење, односно да ли је судска одлука донета и из политичких и идеолошких разлога", нагласио је судија.
Михаиловићеви наследници могу да траже конфисковану имовину
Одлука о рехабилитацији Драгољуба Драже Михаиловића значи да се он више не сматра осуђеним и да му се враћају сва грађанска права која су му була одузета поништеном пресудом Врховног суда ФНРЈ указао је један од пуномоћника предлагача рехабилитације адвокат Зоран Живановић.
Он је у изјави новинарима рекао да се то односи и на конфисковану имовину, тако да сада Михаиловићеви наследници могу да траже повраћај имовине која му је одузета.
Живановић је истакао да је задовољан одлуком суда, којом је усвојен захтев предлагача, напомињући да је једино таква одлука и могла да буде донета, с обзиром на све указане чињенице и доказе.
Виши суд у Београду рехабилитовао је команданта Краљевске војске у отаџбини генерала Драгољуба Дражу Михаиловића и вратио му грађанска права која су му била одузета у политичко-идеолошком процесу комунистичког режима 1946. године.
Оливер Антић: Рехабилитацију Драже да славе и у Хрватској
Један од опуномоћеника предлагача за рехабилитацију Драгољуба Михаиловића Оливер Антић изјавио је данас да је одлука о рехабилитацији Михаиловића велики дан за право и правду и да би овај дан требало да се слави и у Хрватској.
Антић је новинарима после одлуке суда рекао да је то велики дан не само за српски народ већ и за часне Хрвате, Муслимане и Словенце који су се борили под Михаиловићевом командом и подсетио да се у јединицама којима је командовао борило око 10.000 Хрвата, 8.000 Муслимана и 6.000 Словенаца.
"Овај дан би требало да се слави и у Хрватској", рекао је Антић који је саветник председника Републике, и оценио да је ово велики дан за право и правду јер са правног становишта негативна одлука о захтеву за рехабилитацију не би ни могла да се образложи.
Принц Александар: Кључно за национално помирење
Принц Александар Карађорђевић данас је поздравио судску рехабилитацију генерала Драгољуба Драже Михаиловића истаквси да је то кључно и за национално помирење.
Он је истакао да је тиме коначно исправљена једна од највећих историјских неправди непоменувши да "то није била само неправда према једном родољубивом човеку, вецј је била неправда према нашој земљи и народу".
Карађорђевић је истакао да је зато данас "велики и позитиван дан за Србију и наш народ" нагласив ши и да је та пресуда "од кључног значаја за национално помирење".
"Морамо учинити све, да разлике које и данас постоје међу нама превазиђемо зарад заједничке и боље будућности", рекао је Карађрођевић, саопштио је Бели двор.
Он сматра и да национално помирење може да почива само на истини, исправљању неправди и праштању.
Виши суд у Београду рехабилитовао је команданта Краљевске војске у отаџбини генерала Драгољуба Дражу Михаиловића и вратио му грађанска права која су му била одузета у политичко-идеолошком процесу комунистичког режима 1946. године.
Драшковић: Печат правде на историјску истину о Михаиловићу
Српски покрет обнове и председник Вук Драшковић поздравили су данашњу одлуку о рехабилитацији команданта Краљевске војске у отаџбини генерала Драгољуба Драже Михаиловића изразивши поштовање судијама које су, после седам деценија, "ставиле печат правде на историјску истину" о Михаиловићу.
Виши суд у Београду рехабилитовао је команданта Краљевске војске у отаџбини генерала Михаиловића и вратио му грађанска права која су му била одузета у политичко-идеолошком процесу комунистичког режима 1946. године.
"Данашње укидање комунистичке пресуде генералу Драгољубу Дражи Михаиловићу, изречене 15. јула 1946, не значи само рехабилитацију ратног команданта прве антинацистичке гериле у Европи, него је то и рехабилитација његове војске и читаве Србије, са које је скинута анатема да је, подржавајући вођу антиокупаторског покрета отпора и министра војног избегличке југословенске владе у Лондону, била на страни Хитлеровог Трећег рајха".
Српски покрет обнове, како наводи Драшковић у саопштењу, одаје признање и стотинама хиљада људи у Србији који су пуне две и по деценије подржавали нашу политичку борбу за рехабилитацију Равне Горе и њеног команданта.
Пред Српским покретом обнове, који је и сам жртва још недемонтираног комунистичког наслеђа и служби безбедности у Србији, је и обавеза да се бори против новог убиства генерала Михаиловића, каже Драшковић.
"А мртвог га, на жалост, убијају и срамоте многи његови тобожњи следбеници", сматра Драшковић.
СУБНОР: Правно неодрживо прекрајање истине и историје
СУБНОР Србије данас је оштро критикова судску рехабилитациј четниког командата Драгољуба Драже Михаиловића истакавси да то представља прекрајање истине и "сипање соли на свежу рану''.
То удружење, које окупља претежно чланове партизанских јединица и њихових потомака сматра и да је рехабилитација МИхаиловића правно неутемељене и зато неодржива.
СУБНОР наводи и да је са запрепашћењем примио судску одлуку о рехабилитацији и да је "потезом судског пера драстично прекројена истина".
"У исто време, избрисан је историјски непорецив допринос Србије у сламању фашизма и ненадмашна победа антихитлеровске коалиције чији су достојан саборац биле јединице народне партизанске војске", наводи се у саопштењу.
Наглашава се и да "рехабилитација челника групације која је од 1941. избегавајући и, по правилу, сарађујући са окупаторском солдатеском, палила читава села, силовала, пљачкала, камом убијала чак и дечицу у колевци,... представља и нову одмазду над стотинама хиљада жртава и њихових потомака".
"Рехабилитација је посипање соли на увек свежу рану, прст у око садашњим суседима, али и читавом антифашистичком свету који са поштовањем гледа на наш народ и непорециво славно место искључиво партизанских бораца у историји човечанства", тврди СУБНОР.
Пада ли некоме у свету и помисао да рехабилитује колаборанте, да ли то чине Французи са маршалом Петеном, Норвежани са премијером Квислингом..., наводи се у саопштењу.
"Опасан, несхватљив преседан прави се у овој нама јединој отаџбини", сматра СУБНОР и истиче да се тиме сеје без разлога и потребе семе раздора.
Наводи се и да се тиме указује слободарској међународној заједници да је Балкан подручје у којем се, по нечијој вољи и налогу, без доказа могу прекрајати историја и истина.
СУБНОР , "са више од 100.000 цагилних чланова и угледним учешћем у међународним ветеранским организацијама истиче ида је веома забринут због настале ситуације.
"Та организација истовремено наглашава и да "чврсто верује да је рехабилитација без основа, правно неутемељена и чак нетачна - (да осуђени није имао право на жалбу" и због тога ''неодржива".
Шешељ: Рехабилитација једина могућа одлука
Лидер СРС Војислав Шешељ сматра да је одлука о рехабилитацији Драгољуба Михаиловића једина коју је суд могао да донесе, а овај дан, каже, заслужује да због тога буде проглашен "даном свеопштег српског помирења".
Историју Другог светског рата треба препустити историчарима, а да ми потомци четника, партизана... градимо заједно српску будућност, рекао је Шешељ новинарима испред Палате правде наводећи да је Михаиловић је српски јунак који се храбро борио у Другом светском рату а затим био невина жртва комунистичког режима.
Он је додао да таква одлука суда не треба да означи престанак критике комунистичког режима после Другог светског рата.