За Палићко и Лудашко језеро шест милиона евра
СУБОТИЦА: Пројекат заштите биодивирзитета у Палићком и Лудашком језеру је разлог због чега је за непуних месец дана немачка делегација боравила у Суботици. Програм за заштиту
наслања се на управљање водама и обухвата побољшање, прикупљање третмана отпадних вода у сливном подручју влажног станишта, успостављање ободне зоне око водених станишта језера и биоманипулација. Немачки амбасадор Хајнц Вихелм није крио своје одушевљење што се поново налази у Суботици у граду, који је по реализацији пројеката увек био на врху листе као поуздан партнер.
– Суботица је значајна локација и дестинација за немачке привреднике. Велики је број фирми који су у овом граду активни.Повод за данашњи долазак немачке делегације је да заједно обиђемо пројекте које овде реализујемо. Обишли смо Суботичку Топлану и Палић – рекао је немачки амбасадор.
Програм за заштиту биодивирзитета Палић/Лудаш може да се подели у три дела: заштита биодивирзитета на подручју језера, хигијенско уклањање и третман отпадних вода по социјално прихватљивим ценама и изградња комуналне инфраструктуре. За остваривање овог програма Србија ће од Владе Немачке да добије шест милиона евра, а реализација треба да почне последњег квартала 2016.године, а имплементација мера 2017. године.
– Лудашко језеро је под заштитом Рамсара и има међународну заштиту и неодвојиви је део језера Палић. Већину контрола КФЊ банке овај пројект је прошао и ми смо проценили да нам је неопходно 5,8 милиона евра донације за унапређење еколошког стања у језерима Палић и Лудош. Потребно је изградити канализациону мрежу, унапредити Пречистач и многе друге мере. КФЊ банка је оценила да нам је предлог добар и да смо добар пример како се унапред припремају пројекти и прошли смо апликацију код стручњака и очекујемо одговор до јесени ове године – објашњава експерт Мишел Роман, који живи и ради у Суботици.
Други значајан пројект, који се реализује у Суботици је рехабилитација система даљинског грејања Србија 4. Градоначелник Суботице, Јене Маглаи је истакао да је Немачка влада једна од оних који највише доприносе развоју Србије и донирају средства, везано за инвестиције и пласирање одређених средстава.
– Суботица има истакнуту улогу и што се тиче инвестиција и реализције низа пројеката. Суботица ће увек бити партнер обаквим пројектима – рекао је градоначекник Јене Маглаи.
Топлана Суботица је једна од првих Топлана у Србији која је увела обрачун према потрошњи и успешно га реализије 10 година.
– Од КФЊ 4, ми смо потписали уговор 2012. године и део пројекта реализовали. Тражимо да се ревидира уговор како би имали мање кредитно задужење. На Овај начин се побољшава рад Топлане и замена преостале 74 подстанице – истакао је директор ЈКП “Суботичка топлана”, Дерво Ахметовић.
Од почетка програма рехабилитовано је преко 10 километара мреже даљинског грејања. Прва прелиминарна мерења показују да су губицу смањени за око 5 одсто. За ово лето је предвиђена рехабилитација 34 подстанице.
С. Иршевић