clear sky
-1°C
19.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Последњи Homo erektus izumro pre 110.000

23.12.2019. 17:36 17:38
Пише:
Фото: pixabay.com

СИДНЕЈ: Последњи Хомо еректуси, далеки преци данашњег човека, изумрли су пре 110.000 година на острву Јава у Индонезији, показује студија објављена у часопису Нејчер.

"Први пут смо сигурно утврдили када је тачно изумро Хомо еректус, један од наших најважнијих предака", рекла је за Франс прес Кира Веставеј са универзитета Макари у Аустралији, коауторка студије.

Фосилни остаци Хомо еректуса, 12 делова лобање и две кости ноге пронађени су 1930. у Нгандонгу, на обали реке Соло, на Јави у Индонезији, али старост није могла да им се тачно утврди, преноси агенција Хина.

Постојање Хомо еректуса процењује се на око милион и по година. Био је први далеки предак данашњег човека који је пре 1,8 милиона година отишао из Африке.

"Хомо еректус из Нгандонга има највећи мозак и највише чело међу свим познатим Хомо еректусима, што је знак велике еволуцијске промене. Утврдити када се догодила та промена пресудно је за наше разумијевање далеких предака", додала је Веставеј.

Пише:
Пошаљите коментар