Zrenjanin: Podrška države za učeničku zadrugu „Zajedno”
ZRENJANIN: Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dodelilo je Osnovnoj i srednjoj školi „9. maj“ u Zrenjaninu 385.000 dinara za realizaciju projekta „Miletove vešte ruke“.
Sredstva su dodeljena u okviru konkursa čiji je cilj unapređenje uslova rada učeničkih zadruga u srednjim školama u Srbiji, a namenjena su za nabavku mašina, opreme, sredstava i materijala za rad tih zadruga.
Direktorka Osnovne i srednje škole „9. maj“ Snežana Vukić kaže za „Dnevnik“ da će mašine, oprema, sredstva i materijali, koji će biti kupljeni od dobijenih sredstava, doprineti lakšem usvajanju novih znanja, razvijanju preduzetničkog duha i međusobnog pomaganja. Takođe, doprineće i većem i aktivnijem delovanju i funkcionisanju svih članova učeničke zadruge u društvenoj zajednici.
- Kupljenom opremom i materijalima lakše i efikasnije ćemo praviti proizvode i izrađivati kompletan repromaterijal. Tako ćemo smanjiti troškove naših proizvoda, olakšati rad, a zadrugari iz svih sekcija učeničke zadruge „Zajedno“ će sarađivati i učestvovati u izradi celokupnog proizvoda. Takođe, proširićemo mogućnosti izrade kvalitetnog edukativnog i didaktičkog materijala, na koji smo stavili poseban akcenat, jer je neophodan našim učenicima i đacima tipičnih, odnosno redovnih škola. Samim tim ćemo proširiti saradnju sa lokalnom zajednicom – objašnjava Snežana Vukić.
Učenička zadruga „Zajedno“, koja deluje u okviru škole „9. maj“, osnovana je pre jedne decenije, tačnije 1. aprila 2011. godine. Članovi zadruge su učenici, radnici škole, nastavnici i roditelji đaka, a njena delatnost predstavlja deo vaspitno-obrazovnog rada.
- Rad učeničke zadruge zasniva se na aktivnostima koje su u skladu sa interesovanjem i mogućnostima učenika i škole i potrebama društvene sredine i lokalne zajednice. Zadruga obavlja proizvodnu, prodajnu i uslužnu delatnost – navodi Vukić.
Aktivnosti se odvijaju u šest radnih sekcija: tekstilna, pekarsko-poslastičarska, bravarsko-stolarska, praktični rad, reciklaža sekundarnih sirovina i poljoprivredna sekcija.
-Sredstva stečena radom koristimo za proširenje materijalne osnove rada zadruge, unapređenje obrazovno-vaspitnog rada škole, izlete i ekskurzije učenika. Zadrugari učestvuju i u društveno korisnom i humanitarnom radu – dodaje Snežana Vukić.
Učenička zadruga „Zajedno“ je članica Saveza učeničkih zadruga Srbije. U Vodiču za učeničke zadruge, koje je izdalo Ministarstvo prosvete, nauke, tehnološkog razvoja, našla se među tri zadruge u Srbiji, kao primer dobre prakse.
Ž. Balaban