Zaživeo projekat sakupljanja staklene ambalaže u Somboru: Svaka flaša štedi resurse
SOMBOR: Od pre nekoliko dana Somborcima privlače pažnju novopostavljeni beli kontejneri, kupastog oblika, namenjeni prikupljanju isključivo staklene ambalaže, obezbeđeni zahvaljujući regionalnom projektu „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“.
Reč je o projektu koji u saradnji sa lokalnom samoupravom sprovode Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) i NALED, zajedno sa kompanijom „Sekopak“ uz finansijsku podršku Apatinske pivare.
Kako su juče naglasili organizatori ovog projekta, na somborskim ulicama je postavljeno prvih 70 kontejnera za skupljanje ambalaže dok se postavljanje dodatnih 80 kontejnera očekuje u narednim nedeljama i to tako da je za gradsku zonu namenjeno 70 kontejnera, 10 za prigradsku, 40 za ruralnu i 30 za ugostiteljske objekte.
Kako je istakao gradonačelnik Sombora, Antonio Ratković, Sombor važi za grad zelenila i u skladu sa tim lokalna samouprava svake godine ulaže sredstva u projekte kojima će zaštiti životnu sredinu i unaprediti njen kvalitet.
- Verujem da će naši sugrađani prikupljanje staklene ambalaže u namenske kontejnere shvatiti kao jednostavnu, a u isto vreme i veoma korisnu aktivnost. Promenom percepcije svih stanovnika da planeta na kojoj živimo ima ograničene resurse i da ponekad jedan mali korak, poput odvajanja staklene ambalaže od ostalog otpada, korak koji može i treba da učini svako od nas, ima ogroman značaj i uticaj na budući život svih ljudi na Zemlji - rekao je gradonačelnik Sombora na predstavljanju projekta u ovdašnjem Reciklažnom centru Javnog komunalnog preduzeća „Čistoća“.
Zbog neuobičajenog izgleda kontejneri za prikupljanje staklene ambalaže su već dobili i nadimak, inspirisan čuvenim robotom R2D2 u kultnom filmskom serijalu „Ratovi zvezda“. Tako sad Somborci izlaze na ulicu i odlaze do „Artuditua“ da bi reciklirali staklo.
Sanela Veljkovski, menayerka projekta Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) naglasila je da se projekat „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“ osim u Somboru, realizuje i u Nišu, Kragujevcu i Varvarinu, kao i u odabranim pilot opštinama u Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji.
- Nemačka razvojna saradnja želi da podrži region Zapadnog Balkana u unapređenju reciklaže kako bi i kroz regionalnu razmenu iskustava brže uhvatili korak sa zemljama Evropske unije koja već sada prikuplja oko 76 odsto korišćenog stakla, a do 2030. se planira da taj procenat premaši 90 odsto, dok je prosek tri zemlje obuhvaćene ovim projektom trenutno tek oko 29 odsto - pojasnila je Veljkovski.
Operater ambalažnog otpada „Sekopak“ je pružio stručnu ekspertizu sprovođenju projekta, kao i podršku u upravljanju prikupljenim staklom, koje se zbog nedostatka pogona u Srbiji, izvozi radi reciklaže.
- Jedan od ciljeva projekta je da postavljanjem infrastrukture u vidu kontejnera povećamo prikupljanje staklene ambalaže za 20 odsto i uspostavimo isplativ sistem tretmana i ponovne upotrebe otpada od stakla kako u Srbiji tako i u regionu. Zbog toga će jedan od važnih proizvoda projekta biti i Vodič za uspostavljanje efikasnog sistema upravljanja staklenom ambalažom, namenjen lokalnim samoupravama - rekla je Violeta Kokir Belanović, generalna direktorka „Sekopaka”.
Slobodan Krstović iz NALED-a izrazio je zadovoljstvo dinamikom sprovođenja, kao i prvim reakcijama građana i dodao da će za uspeh projekta biti dragocena edukacija javnosti o važnosti reciklaže stakla.
- Želimo da građanima približimo informacije da je staklo materijal koji može u potpunosti da se reciklira, da reciklažom samo jedne flaše obezbeđuju energiju za 10 minuta rada njihove veš mašine ili 20 minuta rada televizora. Podrška građana olakšaće nam i da ostvarimo još jedan važan cilj projekta, a to je unapređenje propisa u oblasti zaštite životne sredine i njihove primene - poručio je Krstović.
M. Miljenović