Žabaljski vaspitači i deca u kontaktu iako ne idu u vrtić
ŽABALJ: U skladu sa novonastalim prilikama i vladajućom pandemijom, i vaspitači su, kao prva karika u vaspitno-obrazovnom sistemu, počeli da koriste internet tehnogiju, kako bi ostvarili interakciju sa decom i njihovim porodicama.
Razgovarali smo sa žabaljskim vaspitačima, iz Predškolske ustanove „Detinjstvo“, kako bismo saznali na koji način provode vreme najmlađi u ovoj opštini. Prezaposleni roditelji često maštaju da bi, kad bi samo mogli, provodili mnogo vremena sa decom na mnogo fantastičnih načina. Zaplet jeste neočekivan, ali to vreme je došlo sada.
Putem viber i ostalih grupa, postavljanjem različitih sadržaja, vaspitači i medicinske sestre ove ustanove trude se da olakšaju deci i roditeljima dane bez odlaska u vrtić i zabavište, osmišljavajući razne sadržaje, zadatke i pozive za zajedničke igre i istraživanje. Roditelji to aktivno prate i učestvuju, dajući svoje predloge.
Po rečima vaspitača, osim korisnih linkova sa adekvatnim edukativnim sadržajima, svakodnevno razmenjuju i fotografije dečjeg stvaralaštva, utiske o onome što su napravili i ideje za sledeće dane.
- Svaki dan kreiramo kao novi kolaž, uživamo u novoj avanturi i na taj način imamo utisak da smo ipak zajedno, bez pauze- kaže vaspitačica Aleksandra Božić i dodaje da su ona i njene kolege zahvalni roditeljima, koji su od prvog dana prihvatili novi način komunikacije i otvorili virtuelna vrata svojih domova vaspitačima.
Vaspitačice su smi- slile i da se na talasima lokalne radio stanice, gotovo svakodnevno uključe da bi čitale priče deci. Emisija je počela sa emitovanjem nakon uskršnjih praznika, a traje desetak minuta, svakog dana od 18 časova.
Dostupan stručni saradnik
Stručni saradnik iz PU „Detinjstvo“ Mirjana Nikolić dostupna je roditeljima svakog radnog dana od 12 do 13 časova, na broj telefona 064/8299-695. Ona kaže da će deca možda teško shvatiti šta vide na internetu ili na televiziji, ili šta čuju od drugih ljudi, tako da mogu biti posebno osetljiva na osećaje teskobe, stresa i tuge.
- Otvoren razgovor može im pomoći da razumeju situaciju, pa čak i da daju pozitivan doprinos za druge. Roditelji treba da im daju iskren i što tačniji odgovor na aktuelna pitanja, jezikom koji razumeju- poručuje Nikolićeva.
- Najviše volim da se igram u dvorištu sa svojim kucama, i malim i velikim, a onda kad malo zahladni, uđem u kuću sa mamom i svakog dana smislimo neku novu zabavu. Same smo od kartona napravile teren sa rupicama, u koji stavimo klikere i onda ga rukama pomeramo, dok sve klikere ne ubacimo, a napravile smo i pravu livadu sa drvećem i vetrenjačama. Dok sam u poslu, mama Sara mi uvek napravi neki novi sok od voća i povrća - kaže šestogodišnja Nikolija Kezija iz Žablja.
Po svetu kruži „duga izazov”, a reč je o ideji da najmlađi nacrtaju dugu i da je zalepe na prozor svoje kuće, kako bi sugrađanima ulili nadu i optimizam. Žabaljski vaspitači preporučili su roditeljima da se priključe ovoj svetskoj akciji, a rezultati se vide širom opštine.
M. Rašić