Za 34 romske porodice bolji krov nad glavom
ODŽACI: Opština Odžaci u toku prošle godine realizoavalo je veliki projekat u rešavanju pitanja stambenog zbrinjavanja Roma, kada je krajem 2018. godine otvoreno Romsko naselje.
Kako kaže za “Dnevnik” predsednica opštine Latinka Vasiljković, projekat je trajao dve godine i podrazumevao rešavanje jednog velikog problema raseljavanja 34 porodice iz podstandardnog naselja u Bogojevu, koje nije bilo legalizovano, niti imalo struju, vodu, sem javne rasvete.
– Obezbedili smo da te porodice dobiju novi krov nad glavom – kaže Vasiljković. – Kuće su dobili na korišćenje i 34 porodice preseljene su u pet mesta na građevinsko zemljište koje pripada Opštini Odžaci i sami stanovnici podstandardnog naselja su birali lokalitet, odnosno gde žele da se presele, bilo da tamo imaju rodbinu, ili će lakše naći posao, kao i po drugim kriterijumima.
Raseljene porodice danas žive u Karavukovu, Bačkom Gračacu, Bačkom Brestovcu, Laliću i u Bogojevu.
– U pitanju je veliki projekat koji je finansirala Evropska unija i mislim da je sve dobro organizovano. Vrednost projekta iznosi milion i 50 hiljada evra, a dvogodišnje učešće naše opštine iznosilo je 18 miliona dinara, uz podršku Republičke vlade, Ministarstva finansija i Ministarstva građevine. Nosilac projekta je organizacija “Hausing centar” koja je sprovodila radove na terenu – kaže predsednica oyačke opštine. –Projekat “Da svaki Rom ima dom” nije značio samo raseljavanje i gradnju, već proces koji i danas traje, a podrazumeva i edukaciju, ljudi, socijalno uključivanje u sredine u koje su došli, njihovom obrazovanju, poboljšanju zdravstvene zaštite, projekat koji je obuhvatio sve segmente da bi se ljudi lakše uklopili, a s druge strane uključene su i mesne zajednice i lokalni meštani koji će pomoći da se inkluzija što bolje sprovede. Proces se nastavlja, imamo i personalne asistente, kao i koordinatore zadužene za svako naseljeno mesto koji vode računa da se stanovnici domaćinski ponašaju prema imovini, jer su dobili potpuno opremljene kuće, ali i u skladu sa ugovorom koji su potpisali.
Koordinator za romska pitanja Andrija Đurić zadužen je za kontrolu stanja na terenu i vodi računa o celom procesu, tvrdi Vasiljković i dodaje da je projekat obuhvatao dve faze, raseljavanje i infrastrukturno opremanje naselja Čerga u Deronjama, gde su stanovnici dobili pola kilometra asfaltnog puta, javnu rasvetu, atmosfersku kanalizaciju, bolji prilaz i uslove za život.
Maša Stakić