Vrščani čekaju da Pokrajina odobri drugi stepen zaštite Gradskog parka
VRŠAC: Rešavanje slučaja u vezi sa zaštitom Gradskog parka u Vršcu i dalje je u toku, a peticiju koju je pokrenulo pet udruženja građana iz tog grada, potpisalo je skoro 2.000 ljudi, što je i cilj organizatora kako bi mogli da zatraže hitan sastanak sa pokrajinskoj vladi. Naime, njihov zahtev je da se vršačka oaza stavi pod zaštitu, kako bi zvanično dobila drugu kategoriju i drugi stepen zaštite.
U studiji zaštite koju je uradio Pokrajisnki zavod za zaštitu prirode navedeno je da taj park gubi vrednosti zbog višegodišnjeg izostanka mera zaštite i raznih radova bez uslova zaštite. Prema njihovim podacima, zabeleženo je značajno smanjenje vitalnosti stabala i narušavanja vrtnih elemenata.
- Rešenjem Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode park se već nalazi u drugom stepenu zaštite i sve što JKP „Drugi oktobar” kao staralac u njemu radi u skladu je sa tim i isključivo uz njihovo odobrenje, tako da usvajanje zahteva iz peticije apsolutno ništa ne bi promenilo - objasnio je član Gradskog veća za zaštitu životne sredine Slobodan Jovanov, navodeći da se u taj park tokom poslednjih nekoliko godina ulagalo obnavljanjem fontane, muzičkog paviljona, pešačkih staza, ograde, a postavljen je i nov mobilijar, rasveta, kante za otpatke, parking. - Takođe, 2016. smo uspeli da sačuvamo svih 1.300 metara ukrasne ograde i formacija od šimšira, od napada insekta šimširov plamenac, koji je poharao brojne javne površine u zemlji. Nije tačno da je park bez inspekcijskog nadzora i redovnog finansiranja, jer se on redovno održava i obnavlja sredstvima gradskog buyeta namenjenim održavanju javnih zelenih površina.
S druge strane, predstavnici udruženja tvrde da park vidno propada, te da je stoga potrebno obezbediti mu i zaštitu koju treba da ustanovi Skupština APV.
- Imamo dva zahteva, za koje peticijom prikupljamo podršku sugrađana. Prvi je da Skupština Vojvodine bez odlaganja donese odluku o zaštiti našeg parka, a drugi je da se ovom odlukom obezbede načini za suštinsko učešće građana Vršca u odlučivanju o budućim godišnjim programima upravljanja parkom - kaže Dragica Stanojević, predstavnica organizatora peticije. - Građanima posebno nedostaju bele drvene klupe - pergole, koje je opevao i čuveni vršački pesnik Vasko Popa, a kojih više nema, jer su ih vandali potpuno uništili.
Osim peticije, u okviru kampanje pod nazivom „Ovo je moje mesto” planirali su i izložbu starih i novih fotografija Gradskog parka, javni sastanak nadležnih iz AP Vojvodine sa građanima i pravljenje kratkih video materijala.
Naime, reč je o parku koji je nastao krajem 18. veka, a prva i jedina zaštita tog spomenika prirode uspostavljena je 1973. godine odlukom tadašnje Skupštine opštine Vršac, dok je uloga upravljača dodeljena JKP „Drugi oktobar”. Po donošenju novog Zakona o zaštiti životne sredine 1991. godine, prvobitna odluka je morala da se usaglasi sa Zakonom, zbog čega je deceniju kasnije Pokrajinski zavod za zaštitu prirode pripremio novu studiju zaštite i poslao opštini Vršac na usvajanje, do čega nije došlo. Nakon toga, donet je novi Zakon o zaštiti prirode, zbog čega je Zavod 2011. godine revidirao studiju i utvrdio da Park ima vrednosti koje ispunjavaju uslove za proglašenje zaštite u nadležnosti AP Vojvodine, što se, očito ponovo nije desilo.
L. Radlovački